Czy aloes jest kluczem do idealnej skóry? Oto, co mówi nauka.

Czy aloes jest kluczem do idealnej skóry? Oto, co mówi nauka.

W mediach społecznościowych aloes jest nazywany „rośliną cud”, zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację skóry.

W filmach, które stały się viralem, ludzie pocierają twarz przekrojonym na pół liściem aloesu, zamrażają jego żel w wałkach do twarzy, a nawet spożywają jego sok — pomimo zakazu wydanego przez Agencję ds. Żywności i Leków o stosowaniu aloesu dostępnego bez recepty jako środka przeczyszczającego — w celu poprawy stanu skóry. Jeden z TikToków wymienia zalety aloesu dla skóry, takie jak nawilżanie, łagodzenie oparzeń słonecznych, leczenie trądziku, redukcja blizn i rozjaśnianie skóry.

„Na TikToku wszyscy mówią: 'Och, to dla mnie świetne’” — powiedziała Lacy Gill, zastępca dyrektora Instytutu Kosmetologii, Estetyki i Masażu w Houston. „Chcę tylko powiedzieć: 'Tak, może to dobre dla ciebie. Ale niekoniecznie dobre dla drugiej osoby’”.

Aloes był używany w celach leczniczych od tysięcy lat, jednak współczesna popularność tej rośliny wynika z nacisku społeczeństwa na „zdrowy styl życia” – podaje jedna z recenzji.

Według prognoz rynkowych Grand View Research, światowy rynek ekstraktu z aloesu w 2018 r. był wart 1,6 mld dolarów, a od tego czasu przewidywano, że do 2025 r. będzie się rozwijał ze skumulowaną stopą wzrostu na poziomie 7,6 procent.

„Zawsze, gdy pojawi się coś, co nie wymaga recepty, co w jakiś sposób pochodzi z ziemi i jest postrzegane jako naturalne, ludzie będą chcieli tego spróbować” – powiedział David Leffell, kierownik sekcji chirurgii dermatologicznej i onkologii skórnej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Yale.

Podczas gdy dermatolodzy i inni eksperci w dziedzinie pielęgnacji skóry twierdzą, że aloes jest ogólnie bezpieczny do stosowania miejscowego, może nie być rozwiązaniem dla każdego. Istnieją również najlepsze praktyki — wykraczające poza te, które są podawane w mediach społecznościowych — których użytkownicy powinni przestrzegać, aby uzyskać pożądane efekty.

Jakie są naukowe dowody na temat aloesu?

Aloes zwyczajny to sukulent pochodzący z Afryki i Półwyspu Arabskiego. W 96 procentach składa się z wody.

Badania wykazały, że pozostałe 4 procent zawiera ponad 75 związków, w tym polisacharydy, witaminy, minerały, enzymy i siedem niezbędnych aminokwasów, a także wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyseptyczne.

Badania wykazały, że wiele korzyści wynika z polisacharydów zawartych w przezroczystym żelu znajdującym się wewnątrz liści aloesu.

Mimo to brakowało rygorystycznych badań klinicznych, które pozwoliłyby ustalić dokładny mechanizm działania aloesu, powiedział Oliver Grundmann, profesor kliniczny chemii medycznej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Florydzkiego.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że formuły żelu aloesowego nie wymagają zatwierdzenia FDA, ponieważ są sprzedawane jako kosmetyki. Ponadto, izolowane produkty naturalne są w większości zwolnione z patentowania. Naukowcy nie są więc zachęcani do przeznaczania środków finansowych na zrozumienie, jak działa aloes, powiedzieli niektórzy eksperci.

Jak dodał Joseph F. Fowler Jr., profesor dermatologii klinicznej na Wydziale Medycznym Uniwersytetu w Louisville, większość badań klinicznych nad aloesem przeprowadzono in vitro lub na gryzoniach.

Naukowcy wiedzą, powiedział Grundmann, że żel aloesowy zawiera glukomannan, węglowodan pokrywający skórę, który łagodzi reakcję zapalną. Gdy jest stosowany na nieuszkodzonej skórze, która nie wykazuje oznak głębokiego zaczerwienienia i łuszczenia, żel aloesowy jest bezpieczny do stosowania miejscowego, powiedział.

Czy żel kupiony w sklepie jest tak samo dobry jak żel roślinny?

Dermatolodzy twierdzą, że stosowanie żelu kupionego w sklepie nie wiąże się z dużym ryzykiem.

Ale żel aloesowy kupiony w sklepie nie jest standaryzowany, powiedział Leffell. Konsumenci nie wiedzą, jak ich żel został wyekstrahowany i jakie substancje pomocnicze, czyli nieaktywne, się w nim znajdują, dodał.

Żel kupiony w sklepie może być bardziej praktyczny dla tych, którzy chcą go używać w codziennej pielęgnacji skóry, powiedział Gill. (Dzieje się tak, ponieważ wysoka szybkość parowania aloesu oznacza, że ​​ścięty liść nie trzyma się dobrze.)

W takich przypadkach należy kupować żel przezroczysty (taki, jaki występuje w naturze), ponieważ inne mają tendencję do zawierania dodatków, powiedział Gill. I należy unikać żelu aloesowego sprzedawanego z miejscowo znieczulającym lidokainą; ma on ograniczoną zdolność penetracji nieuszkodzonej skóry, powiedział Grundmann.

Jak pozyskiwać surowy żel?

Zbierając żel z liści aloesu, wybierz dojrzały liść, który jest pulchny i ​​mięsisty, powiedziała Missy Gable, dyrektor programu Master Gardener na University of California. Odetnij jak najbliżej nasady liścia, nie naruszając korzeni. Następnie umyj liść mydłem i wodą.

Jak radzi Allison Keeney, zastępca dyrektora Ogrodu Botanicznego Mathias na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, należy odcedzić lateks, czyli cuchnący żółty sok znajdujący się pod skórką liścia.

Badania wykazały, że lateks aloesowy zawiera antrachinony, które mają silne działanie przeczyszczające i mogą być szkodliwe, w tym powodować fototoksyczność. „Jeśli dostaniesz czysty lateks na skórę, może on działać drażniąco” – powiedział Keeney.

Keeney wyjaśnia, że ​​należy pozwolić, aby lateks stopniowo wyciekł, a jeszcze lepiej, namoczyć liść w wodzie, ponieważ aloes bardzo szybko wysycha.

Następnie połóż liść na płaskiej powierzchni, okrągłą stroną do góry, powiedział Gable. Wytnij cienkie paski z brzegów liścia, usuwając kolce. Na koniec użyj noża lub kciuka, aby odkleić zewnętrzne warstwy liścia, pozostawiając tylko przezroczystą lub lekko mętną galaretowatą substancję. Schłodź go w szklanym pojemniku nie dłużej niż tydzień lub zamroź żel na okres do roku, powiedział Keeney.

Grundmann dodał, że preferowanym sposobem przechowywania jest przechowywanie w lodówce, ponieważ glukomannan może z czasem ulec rozpadowi pod wpływem światła słonecznego.

Czy aloes jest dobry na oparzenia słoneczne?

Aloes nie chroni przed oparzeniami słonecznymi, powiedziała Shari Lipner, dermatolog z Weill Cornell Medicine. Tylko krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym może to zrobić, powiedziała.

Jednakże, jeśli oparzenie słoneczne już wystąpiło, aloes może osłabić reakcję zapalną, która pojawia się w organizmie w odpowiedzi na promieniowanie UV, powiedział Grundmann. „Zapalenie zasadniczo powoduje, że skóra staje się cieplejsza, ponieważ organizm chce rozłożyć każdy czynnik inwazyjny, na przykład bakterie”, powiedział.

Aby złagodzić stan zapalny, najpierw nałóż zimny, mokry ręcznik na dotknięty obszar. Woda odparowuje ze skóry, co pomaga zmniejszyć stan zapalny. Następnie nałóż schłodzony żel aloesowy.

Żel aloesowy jest skuteczniejszy niż krem ​​aloesowy ze względu na wysoką zawartość wody w żelu, powiedział. Krem „może trzymać się trochę dłużej, ale parowanie [gel] „Płyn ten powoduje również schłodzenie skóry” – powiedział Grundmann.

Czy aloes jest dobry do pielęgnacji skóry?

Aloes ma działanie przeciwzapalne, złuszczające i nawilżające, powiedziała Gill, co czyni go dobrym „pokarmem” dla skóry. Konkretnie, żel aloesowy jest dobry w leczeniu trądziku, powiedziała. Może również pomóc naprawić barierę skórną i złagodzić swędzenie u osób z egzemą, powiedziała Fowler.

Gill wyjaśnia, że ​​aloes można stosować jako okazjonalną maseczkę na twarz lub jako element codziennej pielęgnacji skóry.

Jako maseczkę na twarz nałóż grubą warstwę żelu aloesowego na oczyszczoną skórę. Po odczekaniu 20 minut lub do wyschnięcia maseczki zeskrob nadmiar przed spłukaniem twarzy wodą — nie środkiem czyszczącym — powiedziała.

Żel aloesowy dobrze integruje się również z wieloetapowym programem pielęgnacji skóry. Oczyść i stonizuj skórę. Następnie nałóż cienką warstwę żelu przed cięższymi serum, kremem nawilżającym i filtrem przeciwsłonecznym, powiedziała Gill. Wystarczy niewielka ilość, aby wniknąć w skórę, a żel należy docisnąć, a nie wcierać, aby nie zlepiał się na skórze, dodała.

W przeciwieństwie do schłodzonego aloesu na oparzenia słoneczne, aloes w temperaturze pokojowej najlepiej sprawdza się w codziennym stosowaniu.

„Chcesz, aby skóra była cieplejsza, aby produkt wniknął i mieszki włosowe się rozszerzyły” – powiedział Gill. „A gdy ją ochładzasz, kurczysz mieszki włosowe, więc nie uzyskasz takiego samego rodzaju penetracji”.

Dermatolodzy i kosmetolodzy twierdzą, że żel aloesowy należy stosować tylko wtedy, gdy działa w Twoim przypadku. Jednak jeśli kuracja aloesowa nie poprawia lub pogarsza stan skóry, najlepiej udać się do certyfikowanego dermatologa, twierdzą eksperci.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top