Czy zmiany klimatyczne szkodzą Twojej skórze?  » Połączenia klimatyczne Yale

Czy zmiany klimatyczne szkodzą Twojej skórze? » Połączenia klimatyczne Yale

Latem pielęgnacja skóry zawsze była większym wyzwaniem. Zmiany klimatyczne podniosły poziom trudności, powodując częste okresy upałów i większe narażenie na zanieczyszczenia pochodzące z pożarów, które mogą uszkodzić naszą skórę, prowadząc do przedwczesnych zmarszczek, przebarwień skóry i plam słonecznych.

Oznacza to również potencjalnie wyższe ryzyko raka skóry.

Eksperci, z którymi rozmawiałem, twierdzą, że szczególnie zagrożone są dzieci, osoby starsze i wszystkie osoby mieszkające na obszarach narażonych na duży ruch uliczny, dym z pożarów lub inne zanieczyszczenia. Jednak ocieplający się klimat może odcisnąć piętno na skórze każdego człowieka.

W ostatnich latach zauważyłem nawet zwiększone wyzwania związane z pielęgnacją skóry dla mnie i mojej rodziny.

Moja 10-letnia córka i jej przyjaciele wracają do domu z obozu letniego pod koniec dnia z gorącą, kłującą skórą pokrytą małymi guzkami na szyi i ramionach – wysypka cieplna często spowodowana stanem zapalnym i zatkaniem przewodów potowych.

Moja 13-latka stwierdziła, że ​​jej egzema, latem zwykle spokojna, jest bardziej aktywna niż zwykle. Suche, podrażnione plamy na rękach i nogach nie pozwalają jej spać w nocy i drapie się.

Kiedy patrzę na swoją twarz w lusterku wstecznym, stojąc w korku w Atlancie, ze słońcem wpadającym przez przednią szybę i spalinami przedostającymi się przez nawiewy samochodu, z wiekiem zauważam coraz więcej drobnych zmarszczek i piegów.

Codzienne spotkania z zagrożeniami środowiskowymi mogą przyspieszyć uszkodzenia i starzenie się skóry.

„Nasza skóra to duży narząd styku ze środowiskiem” – mówi dr Misha Rosenbach, profesor dermatologii i reumatologii na Uniwersytecie Pensylwanii.

Ostrzega, że ​​problemy skórne mogą się pogłębić w świecie z rosnącymi zagrożeniami klimatycznymi, takimi jak gwałtownie rosnące temperatury, powszechne zanieczyszczenie powietrza i większa liczba pożarów. Możemy się chronić, ale zastosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym to tylko pierwszy krok.

Nauka odpowiedzialna za uszkodzenia skóry

Jako nasz największy organ, skóra pokrywa całą zewnętrzną powierzchnię naszego ciała. Ma trzy odrębne warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkankę podskórną. W tej złożonej sieci znajduje się wiele komórek i struktur, które działają jak potężna tarcza przed zarazkami, szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym – czyli UV – i substancjami chemicznymi występującymi w środowisku, pomagając jednocześnie utrzymać stabilną temperaturę wewnętrzną ciała i poziom nawodnienia.

Narażenie na intensywne ciepło, promieniowanie UV, zanieczyszczenia i dym może zniszczyć ochronny płaszcz lipidowy skóry, wyczerpać przeciwutleniacze skóry i wywołać proces znany jako stres oksydacyjny. Prowadzi to do produkcji wolnych rodników, niestabilnych cząsteczek, które uszkadzają komórki i DNA, powodują stany zapalne i mogą rozkładać kolagen i elastynę, które są niezbędne do utrzymania elastyczności i jędrności naszej skóry.

Zapalenie to może sięgać więcej niż tylko skóry. Problemy wewnętrzne naszego organizmu związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem powietrza powodowanym spalaniem paliw kopalnych, takie jak astma alergiczna, niektóre choroby autoimmunologiczne i choroby zakaźne, mogą objawiać się zmianami skórnymi, takimi jak suchość, swędzenie, popękane plamy na skórze lub nieprzyjemne wysypki.

Jak ciepło niszczy skórę

Ponieważ globalne ocieplenie powoduje coraz dłuższe okresy wyższych temperatur oraz częstsze i intensywniejsze fale upałów na całym świecie, długotrwałe narażenie na wysokie temperatury może pogorszyć odwodnienie, osłabiając barierę skórną i czyniąc ją bardziej podatną na urazy.

„W miarę jak robi się coraz cieplej, ludzie częściej przebywają na świeżym powietrzu i noszą mniej ubrań” – zauważa Rosenbach, co może zwiększyć ich narażenie na promieniowanie UV i inne zagrożenia dla środowiska, takie jak zanieczyszczenie powietrza.

Większość z nas wie, że promieniowanie UV może powodować uszkodzenia skóry, przedwczesne starzenie się i zwiększone ryzyko raka skóry, ale ciepło w ocieplającym się świecie może uszkodzić naszą skórę w inny sposób.

„Przewlekła ekspozycja na niskie temperatury może przyczynić się do starzenia się i przebarwień skóry” – mówi dr Shadi Kourosh, dyrektor oddziału dermatologii zdrowia społeczności w Massachusetts General Hospital i profesor nadzwyczajny dermatologii w Harvard Medical School.

U osób cierpiących na choroby skóry wrażliwe na ciepło, takie jak trądzik różowaty i melasma, czyli częste choroby skóry powodujące powstawanie przebarwień na twarzy, problemy skórne mogą się nasilić wraz ze wzrostem temperatury.

Kourosh wyjaśnia, że ​​krótkotrwała intensywna ekspozycja na ciepło również szkodzi zdrowiu skóry.

„Istnieje inny poziom narażenia na promieniowanie cieplne, z którym ludzie mogą się zetknąć z zawodowego punktu widzenia, np. podczas akcji strażaków walczących z pożarami. To uszkodzenie termiczne może w rzeczywistości zwiększyć ryzyko raka skóry.

Od ciemnienia skóry, zmarszczek i przedwczesnego starzenia się po potencjalne ryzyko zwiększenia ryzyka raka skóry – połączenie ciepła i promieniowania słonecznego może zaszkodzić złożonej infrastrukturze naszej skóry.

Nawet pomimo wszystkich zagrożeń „nasza skóra ma niesamowitą odporność i możliwości poprawy, jeśli damy jej szansę i umieścimy ją w zdrowszym środowisku” – mówi Kourosh. Doradza wdrażanie wielowarstwowych strategii ochrony skóry i znajdowanie sposobów na unikanie narażenia na gorąco, jeśli to możliwe, aby zapewnić naszej skórze najlepsze szanse na wygojenie.

Jak zanieczyszczenie powietrza szkodzi skórze

Spalanie paliw kopalnych w samochodach i elektrowniach powoduje zanieczyszczenie powietrza — takie jak tlenek węgla, drobne cząsteczki zwane cząstkami stałymi i tlenki azotu, które mogą oddziaływać z ciepłem i światłem słonecznym, tworząc ozon — które mogą uszkodzić skórę.

„Wiążą się ze skórą, niszczą chronioną barierę lipidową skóry i powodują uszkodzenia DNA, co może przyspieszyć starzenie się skóry” – mówi Kourosh.

Wskazała na badania wykazujące, że cząstki stałe pochodzące z ruchu drogowego odgrywają rolę w starzeniu się skóry. Tlenki azotu są powiązane z powstawaniem ciemnych plam, a ozon ma związek z przedwczesnym powstawaniem zmarszczek. Badania wykazały również, że rozwój egzemy jest powiązany z narażeniem na zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza ruch ciężarówek.

Kourosh twierdzi, że w 2023 r. w jej klinice w Bostonie przyjęto więcej pacjentów z egzemą po narażeniu na zanieczyszczenie powietrza spowodowane pożarami w Kanadzie w odległości ponad 500 mil. To wydarzenie skłoniło ją do zbadania potencjalnego związku między zdrowiem skóry a zanieczyszczeniem powodowanym przez pożary i chemiczne środki zmniejszające palność stosowane do ich zwalczania.

„Pacjenci przychodzili do moich klinik dermatologicznych i mówili, że latem mają zaostrzenia wyprysku, co jest nieodpowiednie dla pory roku. Odkryliśmy, że przyczyną tego były ostre zdarzenia związane z zanieczyszczeniem, takie jak pożary. Zbiegło się to ze wzrostem liczby wizyt związanych z egzemą”.

Kourosh zwraca uwagę, że egzema pogarsza się nie tylko z powodu bezpośredniego wpływu dymu z pożarów na skórę: „Wdychanie go do płuc powoduje zaostrzenie astmy, co z kolei, w związku z ogólnoustrojową odpowiedzią immunologiczną, wywołuje egzemę. Więc ci biedni ludzie naprawdę dostają podwójny cios.

Priorytetowo traktuj zdrowie skóry

Kourosh podkreśla, że ​​dla każdego ważne jest, aby zdrowie skóry było priorytetem. Zauważa jednak, że niektóre osoby są bardziej podatne na uszkodzenia skóry, np. dzieci i osoby starsze, które mają słabszą barierę skórną i mogą być bardziej podatne na skutki zanieczyszczeń.

„Społeczności znajdujące się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, które często żyją w środowiskach miejskich lub przemysłowych o wyższym wyjściowym poziomie zanieczyszczenia, są również szczególnie bezbronne” – mówi Kourosh.

Rosenbach twierdzi, że wielu pacjentów pyta go o najlepszy filtr przeciwsłoneczny, który nie uszkodzi raf koralowych. Szybko ich uspokaja, że ​​„przyczyną wymierania koralowców nie jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, ale emisja CO2 prowadząca do zakwaszenia oceanów i globalnego ocieplenia”.

Dlatego też, jak stwierdził Rosenbach, ważnym elementem ochrony skóry jest także propagowanie eliminowania pierwotnych przyczyn zmian klimatycznych i odchodzenia od brudnych paliw kopalnych. Może to zminimalizować ryzyko jeszcze częstszych pożarów, wyższych temperatur i złej jakości powietrza oraz chronić nas i całą naszą społeczność.

Praktyczne wskazówki dotyczące ochrony skóry

Trzej eksperci, w tym Shadi Kourosh, dyrektor oddziału dermatologii zdrowia społeczności w Massachusetts General Hospital i profesor nadzwyczajny dermatologii w Harvard Medical School, Misha Rosenbach, profesor dermatologii i reumatologii na Uniwersytecie Pensylwanii oraz Randal Antle, certyfikowany specjalista ds. asystent lekarza w Dermatology Associates of Georgia, oferował porady dotyczące optymalnej ochrony skóry w celu promowania zdrowia skóry i ograniczenia wpływu na przedwczesne starzenie się, uszkodzenie skóry i ryzyko raka skóry.

Hydrat: Pić dużo wody.

Odzież ochronna: Noś lekką odzież i akcesoria chroniące przed słońcem, takie jak kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Unikaj opalania.

Chroń się przed zanieczyszczeniami: „Polecam noszenie maski i okularów przeciwsłonecznych, szczególnie podczas przypadków ostrego zanieczyszczenia powietrza. Mineralne filtry przeciwsłoneczne zawierające cynk, tytan lub tlenek żelaza mogą działać jak tarcza przed zanieczyszczeniami” – mówi Kourosh.

Kourosh twierdzi, że ważne jest również przestrzeganie dobrego schematu oczyszczania w nocy, aby zmyć zanieczyszczenia, otwieranie szyb w samochodzie w przypadku dużego zanieczyszczenia i inwestowanie w filtry powietrza HEPA, aby poprawić jakość powietrza w domu.

Prowadź zdrowy tryb życia: Stosuj dietę bogatą w owoce i warzywa bogate w przeciwutleniacze, ponieważ jest to najlepszy sposób na wchłanianie przeciwutleniaczy sprzyjających zdrowiu skóry. Ogranicz alkohol, unikaj palenia, unikaj opalania w pomieszczeniach i wysypiaj się.

Poranna rutyna

Delikatne oczyszczanie: Użyj łagodnego, delikatnego środka czyszczącego, aby usunąć zanieczyszczenia i chronić barierę skóry. Unikaj nadmiernego mycia skóry, ponieważ może to uszkodzić naturalną funkcję barierową skóry.

Nawilżać: Wzmocnij barierę ochronną skóry za pomocą środków nawilżających. „Wiele emolientów lub środków nawilżających, takich jak kremy, balsamy lub maści, może ogólnie poprawić funkcję bariery skórnej skóry. Jednak emolienty zawierające ceramidy najskuteczniej uzupełnią i poprawią barierę ochronną skóry” – mówi Antle.

Rozważ miejscowe przeciwutleniacze: „Rano dla dodatkowego zastrzyku energii można zastosować miejscowo przeciwutleniacz, taki jak witamina C, przed kremem z filtrem przeciwsłonecznym, aby wspomóc walkę z wolnymi rodnikami powstałymi na skutek ekspozycji na promieniowanie UV” – mówi Antle. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najlepszych produktach do pielęgnacji skóry zawierających skuteczne przeciwutleniacze do stosowania miejscowego. Koroush zwraca uwagę, że chociaż badania sugerują, że miejscowo stosowane przeciwutleniacze mogą teoretycznie pomóc, „na przykład witamina C jest niezwykle niestabilną cząsteczką — ulega denaturacji pod wpływem ciepła i światła — więc wiele produktów może obciążać ludzi, ale nie wywierać efektu efektywna praca.”

Codzienny krem ​​​​przeciwsłoneczny nie podlega negocjacjom: Codziennie nakładaj krem ​​​​przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania i powtarzaj aplikację co dwie godziny. „Chemiczne filtry przeciwsłoneczne chronią jedynie przed promieniowaniem UV. Mineralne filtry przeciwsłoneczne, takie jak te zawierające tlenek cynku, dwutlenek tytanu czy tlenek żelaza, działają jak tarcza i mogą chronić przed promieniowaniem i zanieczyszczeniami osadzającymi się na skórze” – mówi Kourosh.

Wieczorna rutyna

Nie zapomnij spłukać: „Ważne jest, aby wieczorem stosować dobry schemat oczyszczania, aby zmyć zanieczyszczenia” – mówi Kourosh.

Naprawa skóry: Porozmawiaj ze swoim lekarzem o najbezpieczniejszych metodach poprawy funkcji bariery skórnej i naprawy uszkodzeń skóry. Koroush zwraca uwagę, że istnieją dowody na to, że pewne związki na bazie witaminy A mogą wspomagać obrót komórkowy i regenerację skóry. Ostrzega, że ​​dermatolog najlepiej pomoże Ci zidentyfikować produkty, które są bezpieczne i skuteczne.

Długoterminowa ochrona

Orędownik czystego powietrza i niższej emisji gazów cieplarnianych: Pamiętaj, że minimalizowanie ryzyka jeszcze częstszych pożarów, wyższych temperatur i złej jakości powietrza może chronić Ciebie i całą Twoją społeczność.


Pomagamy milionom ludzi zrozumieć zmiany klimatyczne i dowiedzieć się, co z nimi zrobić. Pomóż nam dotrzeć do jeszcze większej liczby osób takich jak Ty.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *