Dermatolodzy oceniają domowe sposoby na trądzik, które wszyscy wypróbowaliśmy

Dermatolodzy oceniają domowe sposoby na trądzik, które wszyscy wypróbowaliśmy


Wiele przepisów na domowe maseczki do twarzy zawiera żółtka jaj.

Wiele przepisów na domowe maseczki do twarzy zawiera żółtka jaj. Zdjęcia Javiera Zayasa za pośrednictwem Getty Images

Ludzie od dawna wykorzystują domowe składniki do leczenia swoich problemów dermatologicznych, przekazując nawet tradycje pielęgnacji skóry od pokoleń.

Jednak w dobie TikToka wiele z tych eksperymentów na małą skalę i „hacków” dotyczących pielęgnacji skóry dotarło do mas. W ostatnich latach w niezliczonych wirusowych filmach reklamowano maski aspirynowe, surowe jajka i inne składniki jako domowe sposoby na trądzik.

Ale czy te zabiegi są skuteczne czy potencjalnie szkodliwe? HuffPost poprosił dermatologów o opinię.

Pasta do zębów

„Pasta do zębów była stosowana w celu leczenia wyprysków, a uważano, że jest to związane ze składnikiem wcześniej stosowanym w pastach do zębów, zwanym triklosanem, oraz właściwościami wysuszającymi związanymi z sodą oczyszczoną i nadtlenkiem wodoru” — powiedziała dermatolog dr Marisa Garshick. „Chociaż w niektórych przypadkach może pomóc w zmniejszeniu wyprysków poprzez wysuszenie skóry, ważne jest również, aby pamiętać, że może to prowadzić do podrażnienia i suchości, co może w rzeczywistości pogorszyć stan zapalny”.

Składniki pasty do zębów, takie jak alkohol i siarczany, również mogą być silnie drażniące.

„Inne składniki, takie jak barwniki lub substancje smakowe, mogą potencjalnie powodować kontaktowe zapalenie skóry w postaci zaczerwienienia, łuszczenia się i swędzenia” – powiedział dermatolog dr Brendan Camp.

Biorąc pod uwagę brak badań naukowych dotyczących stosowania pasty do zębów na trądzik, dermatolodzy nie zalecają nakładania produktu na pryszcze, niezależnie od tego, jak jest to wygodne.

„Te preparaty mają na celu czyszczenie twardych powierzchni naszych zębów, a nie pozostawianie ich na stosunkowo delikatnej skórze twarzy” – powiedział dermatolog dr Hadley King.

„Więc tak, niewielką ilość pasty do zębów można zastosować w szczyptę jako punktowy zabieg, który pomoże wysuszyć pryszcz, ale istnieją lepsze, lepiej zbadane i sprawdzone, skuteczniejsze i bardziej tolerowane dostępne bez recepty opcje leczenia. trądzik, takie jak miejscowe zabiegi z nadtlenkiem benzoilu i kwasem salicylowym. Pomocne mogą być także naklejki hydrokoloidowe.”

Maski aspirynowe

Inny wirusowy zabieg TikTok polega na rozdrobnieniu aspiryny i zmieszaniu jej z wodą w celu utworzenia pasty, którą następnie nakłada się na twarz jako maskę do pielęgnacji skóry.

„Aspiryna nie jest uważana za zatwierdzoną metodę leczenia trądziku. I chociaż niektórym osobom może się to okazać pomocne, najlepiej trzymać się składników, o których wiadomo, że zapobiegają i leczą trądzik, takich jak retinoidy, nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy” – powiedział Garshick, zauważając, że nie ma badań potwierdzających stosowanie masek aspirynowych w leczeniu trądziku. Ochrona skóry.

„To powiedziawszy, niektórzy ludzie mogą stwierdzić, że aspiryna może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego, który może być związany z większą torbielą lub guzkiem” – dodała. „Ludzie podejrzewali, że aspiryna może pomóc, ponieważ zawiera kwas acetylosalicylowy, który choć jest spokrewniony z kwasem salicylowym, nie jest tym samym”.

Kwas acetylosalicylowy można rozłożyć na kwas octowy i kwas salicylowy, przy czym ten drugi jest składnikiem aktywnym wielu produktów do walki z trądzikiem.

„Wiemy, że kwas salicylowy może być pomocny w przypadku zatkanych porów i trądziku, ale kwas octowy może nasilać podrażnienia” – stwierdził King. „A najważniejsze jest to, że mamy lepsze opcje dostępne bez recepty i na receptę! Składniki takie jak nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy są dostępne do stosowania miejscowego bez recepty. Zostały dokładnie zbadane i okazały się skuteczne w leczeniu trądziku.

Osoby stosujące aspirynę miejscowo mogą zauważyć, że powoduje ona podrażnienia skóry.

„Kiedy firmy farmaceutyczne produkują swoje produkty, wydają setki tysięcy dolarów na ich testowanie” – powiedział dr Robert Brodell, założyciel katedry dermatologii w University of Mississippi Medical Center. „Rozdrabnianie aspiryny i robienie z niej pomady to przepis na katastrofę, ponieważ zbyt silne stężenie aspiryny może poparzyć skórę w miejscu aplikacji. Nie polecam tego!”

Zielona herbata

Chociaż ludzie od dawna wychwalali korzyści zdrowotne wynikające z picia zielonej herbaty, niektórzy posunęli się dalej, nakładając ją miejscowo na twarz jako składnik samodzielnych środków czyszczących, peelingów, toników lub masek.

„Zielona herbata jest doskonałym składnikiem do pielęgnacji skóry ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwzaczerwieniowe i przeciwdrobnoustrojowe” — powiedział dermatolog dr Blair Murphy-Rose. „Zielona herbata jest bogata w polifenole, które mogą również zmniejszać produkcję sebum. Dlatego zielona herbata może pomóc złagodzić i wyleczyć istniejące wypryski, zapobiegając jednocześnie powstawaniu nowych”.

Polifenole są znane ze swoich właściwości przeciwutleniających, więc zielona herbata może pomóc zneutralizować wolne rodniki lub zapobiegać im – niestabilnym cząsteczkom, które mogą powodować poważne uszkodzenie komórek.

„Przygotowywanie własnego sprayu do twarzy z zieloną herbatą może również zapewnić dodatkowe nawilżenie skóry i pomóc chronić ją przed czynnikami środowiskowymi” – powiedział David Petrillo, chemik zajmujący się kosmetykami.

Istnieją badania potwierdzające korzystne działanie zielonej herbaty.

„Zielona herbata była badana pod kątem różnych składników bioaktywnych, które mają właściwości przeciwnowotworowe skóry, chronią przed słońcem, działają antyproliferacyjnie i przeciwutleniająco” – powiedział Brodell, zauważając, że większość badań dotyczyła osób, spożyty herbata.

„Oczywiście, herbata jest również składnikiem niektórych kosmetyków” – dodał. „Biorąc pod uwagę tysiące rodzajów dostępnych herbat, nie polecałbym stosowania żadnej z nich na skórę. Jeśli ktoś chce kupić kosmetyk, który zawiera herbatę jako składnik – produkt, który został przetestowany przed udostępnieniem publicznie – to ma większy sens”.

Miód

„Miód jest stosowany przede wszystkim jako środek nawilżający ze względu na jego zdolność do przyciągania wilgoci do skóry” – powiedział Camp. „W rezultacie maseczki miodowe mogą być korzystne dla osób o szczególnie suchej skórze”.

Niektórzy polecają mieszanie miodu z cynamonem w celu przygotowania maseczki na twarz, jednak dodanie przyprawy niesie ze sobą dodatkowe ryzyko.

„Uważa się, że cynamon ma właściwości antybakteryjne i ściągające, które mogą pomóc w leczeniu trądziku” – powiedział Camp. Ale „aldehyd cynamonowy, związek chemiczny, który nadaje cynamonowi jego smak i zapach, jest znaną przyczyną alergicznego kontaktowego zapalenia skóry” – dodał.

Dlatego Camp zalecił stosowanie miodu jako samodzielnego składnika.

„Miód ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne” – powiedział King. „Pomaga nawilżyć skórę i wspomaga gojenie się ran, utrzymując wilgotne środowisko rany i zapewniając barierę ochronną. Od dawna stosowany jest w medycynie tradycyjnej na skaleczenia i oparzenia.

Miód jest popularnym składnikiem kosmetyków naturalnych, zarówno samodzielnych, jak i domowych.Miód jest popularnym składnikiem kosmetyków domowych oraz tych stosowanych samodzielnie.

Miód jest popularnym składnikiem kosmetyków domowych oraz tych stosowanych samodzielnie. Teera Konakan przez Getty Images

Miód jest bogaty w przeciwutleniacze, dlatego pomaga redukować szkody wyrządzane przez wolne rodniki i zmniejszać oznaki starzenia.

„Zawartość kwasów organicznych zapewnia delikatne złuszczanie, a witaminy i aminokwasy mogą również nadać właściwości przeciwstarzeniowe” — powiedział King. „Jego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i gojące rany mogą być pomocne dla skóry skłonnej do trądziku. Jego delikatne właściwości złuszczające mogą być pomocne dla skóry tłustej”.

Jak w przypadku wszystkich środków na trądzik, zachowaj ostrożność, jeśli masz wrażliwą skórę. I unikaj miodu, jeśli powoduje podrażnienia.

„Niektóre dane sugerują, że miód może poprawić niedoskonałości. Jednak nie byłby moim pierwszym wyborem do pokrycia twarzy!” powiedziała Murphy-Rose. „W razie potrzeby można spróbować go jako miejscowego leczenia, ale moim zdaniem są lepsze opcje, które nie są lepkie i brudne”.

Wybór konkretnego miodu również może mieć znaczenie.

„Miód Manuka to rodzaj miodu, w przypadku którego przeprowadzono najwięcej badań potwierdzających jego właściwości lecznicze” – stwierdziła dermatolog, dr Jacqueline Watchmaker. „Zalecam pacjentom stosowanie produktów zawierających miód medyczny zamiast miodu, który można kupić w sklepach spożywczych”.

Surowe żółtka

„Żółtka jaj składają się głównie z wody, ale zawierają również białka i lizozym, enzym o właściwościach antybakteryjnych” – powiedział Camp. „Uważa się, że ten enzym i ściągające właściwości żółtka jaja są pomocne w leczeniu trądziku, chociaż dane są w większości niepotwierdzone”.

W Internecie można znaleźć wiele pomysłów na domowe maseczki, których składnikiem są żółtka jaj, czasem nawet wymieszane z miodem.

„W żółtku jaja znajduje się witamina A. Spokrewnione z witaminą A substancje są jednymi z najczęstszych metod leczenia trądziku — tretinoina (Retin-A), adapalen, a nawet retinol, który jest dostępną bez recepty wersją witaminy A” — powiedział Brodell.

„Wszystkie te opcje zmieniają sposób, w jaki skóra rośnie bardzo powoli, być może o 10% lepiej każdego miesiąca, tak że po długim okresie czasu pory blokowe są otwarte i nie ma miejsca na rozwój infekcji trądzikowej. Ale po co ktoś miałby chcieć zajmować się tym bałaganem, skoro są cudownie eleganckie opcje witaminy A dostępne bez recepty i na receptę?”

Stosowanie surowych żółtek w maseczce na twarz ma też swoją poważną wadę: ryzyko infekcji i podrażnienia.

„Surowe żółtka jaj mogą zawierać bakterie, w tym salmonellę” – powiedział King. „Istnieje tak wiele dostępnych masek na twarz, a nawet opcji DIY, które nie wiążą się z ryzykiem bakterii”.

Tymczasem inne maseczki do twarzy wykorzystują białka jaj.

„Moja 95-letnia babcia przysięga, że ​​co miesiąc stosuje maseczkę z białek jaj” – powiedziała Murphy-Rose. „To po prostu 100% białka ubitego i nałożonego na skórę. Osobiście nigdy tego nie próbowałam, ale teoretycznie to się sprawdza, biorąc pod uwagę, że białka jaj mają właściwości utrzymujące wilgoć, nawilżające i ujędrniające, a także antybakteryjne działanie lizozymu zwalczające wypryski. Jej skóra promienieje po zastosowaniu maseczki z białka jaja”.

Ocet jabłkowy

Podobnie jak zielona herbata, ocet jabłkowy jest składnikiem, który wiele osób spożywa ze względu na jego liczne korzyści zdrowotne, w tym dla skóry. Niektórzy mieszają go również z wodą, aby uzyskać domowy żel do mycia twarzy lub tonik ― lub stosują substancję bezpośrednio na trądzik jako miejscowe leczenie.

„Ocet jabłkowy jest roztworem kwaśnym” – powiedział Camp. „Ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające, dzięki czemu jest pomocny w leczeniu skóry skłonnej do trądziku”.

Ostrzegł jednak, że kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może być żrący, dlatego najlepiej wykonać test na małej powierzchni przed zastosowaniem roztworu na całej twarzy.

„Ocet jabłkowy jest powszechnie stosowany w leczeniu takich schorzeń jak łupież i donoszono, że jest pomocny w leczeniu trądziku” – powiedział dr Joshua Zeichner, dyrektor ds. badań kosmetycznych i klinicznych w dziedzinie dermatologii w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku. „Ale w większej liczbie przypadków powoduje podrażnienie skóry”.

Jeśli więc zauważysz, że Twoja skóra robi się czerwona lub zaczyna się łuszczyć, przerwij stosowanie octu jabłkowego lub spróbuj rozcieńczyć go wodą.

„Rozcieńcz ocet jabłkowy ― 1 część octu jabłkowego na 10 części wody ― aby stonizować i oczyścić skórę” – radził dr Karan Lal z Affiliated Dermatology w Arizonie. „Czysty ocet jabłkowy może powodować zaczerwienienia, oparzenia chemiczne i pogorszenie trądziku, a ja widziałem wszystkie te przypadki”.

„Jedyny scenariusz, jaki zazwyczaj zalecam przy użyciu octu jabłkowego, to ciepłe, rozcieńczone namoczenie octu – 1 część octu jabłkowego na 4 części wody – w celu leczenia grzybicy paznokci i stóp, w połączeniu z innymi metodami leczenia” – zauważył Watchmaker.

Ocet jabłkowy może mieć także negatywny wpływ na zmysły skóry.

„Oczywiście, będziesz pachniał jak frytka!” – powiedział Brodell. „W aptece dostępne są inne kwasy, takie jak alfa-hydroksykwasy i kwas mlekowy, które są bardzo eleganckie, nie mają zapachu i mają podobne działanie złuszczające”.

Powiązany…

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *