Idealny poranny program pielęgnacji skóry na każdą dekadę życia

Idealny poranny program pielęgnacji skóry na każdą dekadę życia

Utrzymaj solidny poranek Ochrona skóry rutyna jest kluczem do uzyskania zdrowej skóry. Oczywiście potrzeby Twojej skóry zmieniają się wraz z wiekiem i wymagają stosowania innych produktów i zabiegów. Sposób, w jaki dbasz o swoją skórę o poranku, wpływa na nią przez cały dzień, chroniąc ją przed zanieczyszczeniami i szkodliwym promieniowaniem UV. (Twój wieczorna rutynaz drugiej strony, zawiera więcej składników aktywnych, które leczą skórę w ciągu nocy.)

„Wraz z wiekiem nasza pielęgnacja skóry musi wykonywać więcej pracy, którą nasza skóra była w stanie wykonać sama [when we were younger],” powiedział Doktor Luke Maxfield, certyfikowany dermatolog. Ze względu na czynniki wewnętrzne i zewnętrzne skóra wytwarza mniej sebum i może być bardziej delikatna, ma nierówną teksturę i koloryt.

Skóra może stać się bardziej sucha na skutek zmian hormonalnych, może wzrosnąć pigmentacja i zaobserwujesz spadek poziomu kolagenu. „Obrót komórek spowalnia wraz z wiekiem. Musimy bardziej nawilżać i złuszczać skórę w strategiczny sposób, aby zachować żywy i zdrowo wyglądający twarz” – stwierdziła Doktor Nava Greenfield, certyfikowany dermatolog.

Ale zmiany te zachodzą w różnym tempie, w zależności od wieku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie czynności zalecają eksperci na każdą dekadę życia.

W wieku 20 lat

W wieku 20 lat poranna rutyna skupia się na zapobieganiu uszkodzeniom, koncentrując się na mieszance przeciwutleniaczy i odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Nadszedł czas, aby wypracować dobre, spójne nawyki. „Skóra nabiera objętości, jest pełna kolagenu, a przebarwienia są minimalne. Koncentrujemy się na utrzymaniu tych cech” – powiedział Greenfield.

Wyjaśniono, że w tym wieku nadal możesz mieć do czynienia z trądzikiem młodzieńczym lub trądzikiem różowatym Doktor David Licertyfikowany dermatolog w Boston Derm Advocate. „Dobrym pomysłem byłoby dodanie środka czyszczącego, który rozwiąże te problemy” – dodał Li.

Maxfield podkreślił znaczenie stosowania serum przeciwutleniającego w połączeniu z filtrem przeciwsłonecznym podczas porannej rutyny. Oczywiście bohaterem jest krem ​​​​przeciwsłoneczny. „Wszystko inne w pielęgnacji skóry jest marnowane, wyrzucane na śmietnik, jeśli ochrona przeciwsłoneczna jest ignorowana” – powiedział.

„Większość nowotworów skóry, które diagnozujemy i usuwamy w klinice, wynika z dziesięcioleci skumulowanego uszkodzenia słonecznego i złożonego efektu stosowania dobrego krem do opalania nie można tego lekceważyć w wieku dwudziestu lat” – dodał Li.

Poranna rutyna Li dla dwudziestolatków

Poranna rutyna Maxfielda dla dwudziestolatków

Poranna rutyna Greenfield dla dwudziestolatków

  1. Delikatny środek czyszczący: La Roche Posay Toleriane Nawilżający delikatny środek czyszczący

  2. Krem nawilżający: REN Evercalm Global Protection krem ​​na dzień „ze względu na połączenie naturalnych olejków i przeciwutleniaczy, które nawilżają i chronią Twoją skórę”.

  3. Filtr przeciwsłoneczny: Eucerin Sensitive Mineral Face, ponieważ „jest ekonomiczny, bardzo dobrze się wciera, nie pozostawiając białego osadu i zapewnia szerokie spektrum krycia”.

W latach 30

W tej dekadzie możesz zacząć wprowadzać produkty przeciwstarzeniowe, jednocześnie dbając o zapobieganie uszkodzeniom i ochronę antyoksydacyjną. „Lata 30. zostały przez niektórych określone jako dekada starzenia się” – stwierdził Maxfield.

Skóra zaczyna tracić część nawilżenia i pojawiają się drobne linie i przebarwienia w wyniku narastania uszkodzeń słonecznych” – powiedział Greenfield. „Polecam dodanie produktu, który nie tylko będzie chronił i nawilżał, ale także leczył niektóre z tych problemów”.

„Chociaż wiele osób, choć nie wszystkie, wyrasta z trądziku do tego czasu, trądzik różowaty pojawia się najczęściej w tym czasie” – powiedział Maxfield. Trądzik różowaty może objawiać się zaczerwienieniem, rozrostem gruczołów łojowych, podrażnieniem oczu lub pryszczami. Siarka jest preferowanym składnikiem Maxfielda do zwalczania tych chorób.

Możesz teraz rozważyć dodanie kremu pod oczy, aby chronić delikatną okolicę oczu, która po trzydziestce staje się sucha i cieńsza. Maxfield zaleca składniki takie jak retinol, niacynamid, kofeina i peptydy, które są delikatne i mogą pomóc w teksturze, kolorycie i produkcji kolagenu.

W tym okresie możesz również zacząć odczuwać utratę kolagenu, dlatego Li sugeruje stosowanie przeciwutleniaczy i dbanie o nawodnienie.

Poranna rutyna Li po trzydziestce

Proponowany przez Maxfielda program po trzydziestce

Poranna rutyna Greenfield dla osób po trzydziestce

  1. Delikatny złuszczający środek czyszczący: Carbon Theory Złuszczający żel oczyszczający z kwasem salicylowym. „Jest delikatny, ale zapewnia subtelne złuszczanie, aby usunąć nagromadzony martwy naskórek i rozjaśnić”.

  2. Serum przeciwutleniające: Skin Better Sciences Alto Defense Serum. „Zawiera witaminy C i E17, które dostarczają młodej skórze obfitych przeciwutleniaczy, aby chronić i utrzymywać koloryt i żywotność skóry”.

  3. Filtr przeciwsłoneczny: Eucerin Sensitive Mineral Face

Otwórz obraz modalny

MoMo Productions za pośrednictwem Getty Images

Utrata kolagenu może stać się bardziej wyraźna po 40. roku życia.

W latach 40

Zauważa Greenfield, że w tej dekadzie zmarszczki stają się głębsze i liczniejsze, a skóra może wydawać się bardziej matowa. „Chociaż do wieczornej rutyny wprowadza się wiele składników aktywnych, poranek jest również okazją do włączenia kilku pomocnych produktów” – dodał Greenfield.

„Chcemy utrzymać i zacząć eliminować niektóre zmiany związane ze starzeniem się bariery skórnej” – powiedział Maxfield. Nawilżenie warstwy rogowej naskórka (najwyższej warstwy skóry) osiąga szczyt przy 40, a następnie spada, dlatego Maxfield zaleca ceramidowy krem ​​​​nawilżający, aby go wesprzeć.

Li wyjaśniła, że ​​utrata kolagenu staje się coraz bardziej wyraźna po czterdziestce, a problemem może być również wiotkość skóry, objawiająca się zwiotczeniem skóry pod powiekami, policzkami, fałdy nosowo-wargowe I linie marionetek.

Poranna rutyna Li po czterdziestce

Poranna rutyna Maxfielda dla osób po czterdziestce

W latach 50

Zmiany hormonalne mogą zacząć powodować problemy skórne po 50. roku życia, zwłaszcza jeśli jesteś w okresie okołomenopauzalnym. To sprawi, że Twoja skóra będzie sucha, dlatego ważne jest skupienie się na nawilżeniu, a także skorygowaniu wszelkich uszkodzeń wyrządzonych w poprzednich dekadach.

„Pamiętasz krok ochronny, który rozpoczęliśmy, gdy mieliśmy 20 lat? Cóż, w zależności od tego, jak konsekwentni byliśmy w tej kwestii, teraz naprawdę zaczynamy zauważać dramatyczną różnicę” – powiedział Maxfield. Na tym etapie niezbędny jest nawilżający środek czyszczący, a także „zastępujące lipidy i oleje, które nie są już optymalnie wytwarzane w naszej skórze” – dodał.

Utrata objętości staje się bardziej widoczna, co powoduje pojawienie się wgłębień, a blizny lub urazy stają się bardziej zauważalne w miarę spadku poziomu kolagenu.

Poranna rutyna Li po pięćdziesiątce

Poranna rutyna Maxfielda dla osób po 50. roku życia

Poranna rutyna Greenfield dla osób po 50. roku życia

Otwórz obraz modalny

Klausa Vedfelta za pośrednictwem Getty Images

Twoja skóra może zacząć się przerzedzać po 60. roku życia.

W latach 60

Skóra zaczyna się przerzedzać i Maxfield sugeruje użycie złuszczającego środka czyszczącego. „Złuszczanie i alfa-hydroksykwasy (AHA) sygnalizują wzrost kolagenu, co może nie tylko pomóc wyrównać koloryt, ale także zasygnalizować i pobudzić wzrost kolagenu” – radzi. Dodając peeling, musisz przestrzegać zasad ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ kwasy mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej światłoczuła.

Brązowe plamy posłoneczne i predyspozycje genetyczne będą nadal się pojawiać, a także pogłębiać istniejące wcześniej zmarszczki i wiotkość skóry” – stwierdziła Li. Obrzęk pod oczami może być bardziej wyraźny, dlatego pomóc może krem ​​nawilżający.

Ogólny nacisk położony jest na nawilżenie, przeciwutleniacze i rozjaśnienie, powiedział Greenfield.

Poranna rutyna Li po 60. roku życia

Poranna rutyna Greenfield dla osób po 60. roku życia

W latach 70

„Po 70. roku życia niektóre zmiany strukturalne twarzy, resorpcja kości, migracja poduszki tłuszczowej i wiotkość ścięgien stają się bardziej widoczne” – stwierdził Maxfield. Ciągła utrata kolagenu może sprawić, że Twoja skóra będzie bardziej podatna na wrażliwość, suchość, a nawet siniaki.

Ze względu na zwiększoną wrażliwość możesz rozważyć usunięcie ze swojej rutyny wszelkich produktów zawierających substancje zapachowe.

Eksperci zgodzili się, że suchość skóry wpływa również na organizm, a o tym mówi się zbyt mało. Obrót komórek skóry jest wolniejszy na całej powierzchni, a naturalne oleje skórne zmniejszają się, powodując łuszczenie się i pękanie skóry.

Produkty złuszczające, takie jak żel pod prysznic lub balsam, w połączeniu z gęstym kremem nawilżającym, mogą rozwiązać te problemy. Dodaj specjalistyczny produkt złuszczający do stóp i gotowe.

Poranna rutyna Li po 70. roku życia

Maxfield radzi, aby dodać te produkty po 70. roku życia

Poranna rutyna Greenfield dla osób po 70. roku życia

  1. Środek czyszczący: La Roche Posay Toleriane Nawilżający, delikatny żel oczyszczający

  2. Złuszczacz: REN Ready Steady Glow Daily Tonik AHA „do stosowania dwa razy w tygodniu.”

  3. Przeciwutleniający krem ​​nawilżający: Cetaphil Regenerujący balsam do ciała z przeciwutleniaczami. „Używaj tego swobodnie: nałóż obficie warstwę, aby uzyskać korzyści płynące z niacynamidu, witaminy E i oleju z nasion gąbki łąkowej.”

  4. Krem do opalania: Eucerin Sensitive Mineralna twarz

W latach 80

„Jednym z głównych problemów, jakie zauważają osoby po 80. roku życia, jest cienka skóra, zwłaszcza na ramionach, powodująca plamicę słoneczną (fioletowe/czerwone przebarwienia) lub spontaniczne siniaki na ramionach w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce. I chociaż nic radykalnie nie odwraca i nie leczy tego problemu, zagęszczenie skóry retinolem i środkiem złuszczającym może tylko pomóc” – powiedział Maxfield.

Problemem jest przeznaskórkowa utrata wody, dlatego stosuj regenerujące środki nawilżające. Możesz także dodać produkt na bazie emolientów (taki jak wazelina i Aquafor) do dłoni, ramion i nóg, aby przeciwdziałać łuszczącej się skórze.

Poranna rutyna Li po 80. roku życia

HuffPost i jego partnerzy wydawcy mogą otrzymać prowizję od niektórych zakupów dokonanych za pośrednictwem linków na tej stronie. Każdy przedmiot jest niezależnie wybierany przez zespół HuffPost Shopping. Ceny i dostępność mogą ulec zmianie.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *