Gray gradient

Najlepsze sposoby zapobiegania i leczenia pęcherzy na stopach

Nie ma nic lepszego niż para nowych kopnięć… i niestety nie ma też nic lepszego niż strach przed ich włamaniem.

Reklama

Cleveland Clinic to akademickie centrum medyczne non-profit. Reklamy na naszej stronie pomagają wspierać naszą misję. Nie popieramy produktów ani usług innych niż Cleveland Clinic. Polityka

Pęcherze, bolesne i wypełnione płynem, mogą być plagą nowych użytkowników obuwia. Ale to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki organizm stara się o Ciebie dbać. Tworzą ochronę podrażnionej skóry.

Czy jednak można w jakiś sposób zapobiec ich pojawianiu się? I co możesz z nimi zrobić, gdy już się pojawią? Specjalistka od stóp, Georgeanne Botek, DPM, wyjaśnia, jak zapobiegać pęcherzom na stopach i co zrobić, jeśli już je masz.

Jak zapobiegać pęcherzom na stopach

Chociaż pęcherze mogą mieć wiele przyczyn, najczęstszą przyczyną jest tarcie – siła tarcia dwóch powierzchni o siebie. W tym przypadku powierzchniami są Twoje buty i Twoja skóra. Powtarzające się tarcie podczas chodzenia powoduje, że górna warstwa skóry osłabia się i zaczyna oddzielać się od warstw znajdujących się pod nią.

Istnieją również inne rodzaje pęcherzy, na przykład te spowodowane drobnymi oparzeniami, pęcherze krwi powstałe w wyniku uszczypnięcia lub zmiażdżenia skóry oraz pęcherze powstałe w wyniku schorzeń. Ale w tym przypadku mówimy konkretnie o pęcherzach wywołanych obuwiem na palcach i stopach.

„Najlepszym sposobem na walkę z pęcherzami jest przede wszystkim ich unikanie” – mówi dr Botek. Podaje pięć sposobów na powstrzymanie pęcherzy.

1. Noś odpowiednie buty

Powodów, dla których warto nosić odpowiednio dopasowane buty, jest wiele, a oto kolejny, który warto dodać do tej listy. Noszenie butów, które są za duże lub za małe, może powodować dodatkowe tarcie, co oznacza dodatkowe ryzyko wystąpienia pęcherzy.

„Każdy but, który nie jest dobrze dopasowany, może spowodować podrażnienie skóry” – ostrzega dr Botek. Co więcej, wraz z wiekiem Twoje stopy mogą zmieniać się pod względem szerokości lub rozmiaru, dlatego upewnij się, że rozmiar butów zmienia się, aby je dostosować.

2. Wybierz odpowiednie buty do wykonywanych czynności

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś tenisówki i zastanawiałeś się, dlaczego jest ich tak wiele rodzajów, rozważ następującą kwestię: różne rodzaje butów są przeznaczone do różnych aktywności, a noszenie niewłaściwych może narazić Cię na poważne obrażenia – i, tak, pęcherze.

Jeśli bierzesz udział w zajęciach sportowych wymagających specjalistycznego obuwia (takich jak boks, jazda na rowerze, piesze wędrówki i bieganie), noszenie odpowiednich butów pomoże chronić stopy.

To samo tyczy się chodzenia. Niezależnie od tego, czy idziesz do pracy, czy wędrujesz po nowym mieście na wakacjach, wypróbuj buty do chodzenia zamiast wsuwanych tenisówek i nieobsługujących sandałów.

3. Włóż nowe buty z wyprzedzeniem

Nie możesz się doczekać, aby wyjść w te nowe buty na cały świat, ale cierpliwość jest cnotą. Może to znacznie pomóc w zapobieganiu powstawaniu pęcherzy.

„Zanim będziesz nosić buty przez dłuższy czas, rozbijaj je powoli” – radzi dr Botek. „Dotyczy to eleganckich butów, butów na wysokim obcasie i botków, a także wszelkich butów, które będziesz nosić do aktywności sportowych, takich jak bieganie, przyspieszanie, szybkie zatrzymywanie i skakanie”.

Z łatwością załóż nowe buty, nosząc je w pomieszczeniu w krótkich odstępach czasu. Nałóż bandaż lub odrobinę wazeliny (np. wazeliny®) na miejsca, w których ocierają lub drażnią skórę.

4. Utrzymuj stopy w suchości

„Jeśli masz tendencję do pocenia się stóp, będziesz bardziej podatny na pęcherze” – mówi dr Botek. Sugeruje nałożenie na stopy środka suszącego przed treningiem, uprawianiem sportu lub czymkolwiek innym, co może powodować pocenie się.

Do środków osuszających, które mogą pomóc w przypadku spoconych stóp, należą:

 • Chlorek glinu.
 • Skrobia kukurydziana.
 • Puder do stóp bez talku.

„Możesz nawet zastosować środek suszący poprzedniej nocy, aby zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp w ciągu dnia” – dodaje.

5. Noś skarpetki do butów

Noszenie skarpet pomaga utrzymać suchość stóp i zmniejsza tarcie, co zapobiega tworzeniu się pęcherzy. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju skarpetek jest kluczowy.

 • Noś skarpetki odprowadzające wilgoć. „Wybieraj oddychające skarpetki, które zachowują swój kształt i odprowadzają wilgoć ze skóry” – zaleca dr Botek, „szczególnie podczas zajęć sportowych, podczas których możesz się pocić”. Skarpety syntetyczne są często preferowane zamiast całkowicie bawełnianych, które mogą zatrzymywać wilgoć i powodować pocenie się.
 • Uważaj na szwy. Jeśli szwy skarpetek ocierają skórę pod niewygodnym kątem, mogą pojawić się pęcherze. Jeśli doświadczysz tego problemu, poszukaj skarpetek bezszwowych, np. tych specjalnie zaprojektowanych dla biegaczy.
 • Przynieś dodatkową parę. Schowaj kolejną parę w torbie lub samochodzie, na wypadek, gdybyś się spocił i musiał dokonać szybkiej zmiany.

Dodatkowa wskazówka: zapobiegaj powstawaniu pęcherzy na dłoniach

Twoje stopy nie są jedynym miejscem, w którym mogą pojawić się pęcherze. Aby uniknąć pęcherzy na dłoniach i palcach, dr Botek zaleca noszenie rękawiczek podczas takich czynności, jak grabienie, odśnieżanie, przenoszenie ciężkich przedmiotów i podnoszenie ciężarów.

„Często myj ręce i wycieraj je ręcznikiem, aby mieć pewność, że są suche, co pomoże Ci zapobiec powstawaniu pęcherzy” – mówi. „Nawet granie w gry wideo lub wykonywanie innych powtarzalnych ruchów przez dłuższy czas może spowodować powstawanie pęcherzy, dlatego należy zwracać uwagę na pojawienie się zaczerwienienia, drenażu, pocenia się i bólu”.

Jak leczyć pęcherze na stopach

Ugh, zła wiadomość: czytasz to po tym, jak już dostałeś pęcherza. Teraz Co?

„Większość pęcherzy, które powstają w wyniku tarcia lub drobnych oparzeń, możesz samodzielnie usunąć” – mówi dr Botek.

Zwykle ustępują samoistnie w ciągu tygodnia lub dwóch, ale do tego czasu przedstawiamy najlepsze sposoby, jak się nimi zająć, aby jak najszybciej wyzdrowieć.

Jeśli to nie boli, nie rób tego

Najpopularniejszy rodzaj pęcherzy, które powstają po butach, to sterylny blister — taki, który jest wypełniony przezroczystym, wodnistym płynem zwanym surowicą (lub czasami przezroczystym osoczem).

„Zazwyczaj pod skórą tworzy się nowy naskórek, a płyn wchłania się z powrotem w skórę” – wyjaśnia dr Botek. „Tak więc, dopóki nie jest to bolesne, ogólną zasadą jest, aby tego nie łamać”.

Pomyśl o blistrze jak o bandażu, który tworzy twoje ciało: ma chronić twoją skórę! Staraj się więc trzymać ręce z dala i pozwolić swojemu ciału robić swoje. (Ponadto, wystrzelenie go może zwiększyć ryzyko infekcji.)

Jeśli musisz go popchnąć, rób to bardzo ostrożnie

Jeśli sterylny blister jest bolesny, dr Botek zaleca otwarcie jednej z krawędzi blistra – a nie środka – i pozostawienie zewnętrznej warstwy nienaruszonej. Postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami bezpiecznego i sterylnego otwierania blistra.

„Po otwarciu utrzymuj miejsce w jak największej czystości, aby zapobiec infekcjom” – stwierdza dr Botek. „Maści stosowane miejscowo, takie jak jod lub inne dostępne bez recepty produkty antybiotykowe do stosowania miejscowego, mogą pomóc w utrzymaniu czystości podczas gojenia”.

Zakrywaj blister i regularnie zmieniaj bandaż.

Poznaj objawy infekcji

Jeśli pękniesz blister, a wyciekający płyn będzie przezroczysty, jest to oznaką sterylnego blistra. Płyn o barwie białej lub mlecznożółtej jest oznaką infekcji.

„W tym momencie niekoniecznie potrzebne są doustne antybiotyki” – wyjaśnia dr Botek, „ale należy bardziej sumiennie opatrywać rany, stosując dostępne bez recepty antybakteryjne żele do stosowania miejscowego na rany i ściśle je monitorując, czy konieczne jest leczenie ran. leczenie.”

Kiedy udać się do lekarza

Jeśli pęcherz stanie się infekcją i zamiast się poprawić, pogorszy się, nadszedł czas, aby zwrócić się o pomoc lekarską.

„Jeśli pęcherz się pogorszy lub jeśli wyciek będzie się utrzymywał nawet po opróżnieniu pęcherza, należy zwrócić się o pomoc lekarską” – radzi dr Botek. Inne objawy infekcji obejmują:

 • Obrzęk i zaczerwienienie.
 • Tkliwość lub ból.
 • Ciepła skóra wokół rany.
 • Nieprzyjemny zapach.
 • Ropa.

Jeśli rana nie goi się i zauważysz na skórze czerwone lub fioletowe smugi, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jest to oznaka zapalenia tkanki łącznej – infekcji bakteryjnej, która może szybko stać się zagrożeniem dla życia.

Pęcherze i cukrzyca: Zachowaj szczególną ostrożność

U osób chorych na cukrzycę nawet mały pęcherz może prowadzić do poważniejszej rany, zwłaszcza jeśli występują czynniki ryzyka, takie jak:

 • Utrata czucia.
 • Słabe krążenie.
 • Niekontrolowany poziom glukozy we krwi.

„Jeśli masz pęcherz i którykolwiek z tych stanów, powinieneś pilniej zgłosić się do lekarza” – podkreśla dr Botek.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *