Ostateczny przewodnik po filtrach przeciwsłonecznych zapewniających ochronę skóry przez cały rok

Ostateczny przewodnik po filtrach przeciwsłonecznych zapewniających ochronę skóry przez cały rok


Obecnie krajobraz urody jest pełen wątpliwych porad, trendów i procedur związanych z pielęgnacją skóry. Ale jest jeden krok, co do którego wszyscy (eksperci i nie) mogą się zgodzić, że nie podlega negocjacjom, a jest nim stosowanie filtrów przeciwsłonecznych. Niezależnie od pogody, stosowanie filtrów SPF ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia Ciebie i Twojej skóry. „Promienie UV mogą powodować zmarszczki i drobne linie, wpływać na produkcję kolagenu i elastyny, powodować stany zapalne skóry i prowadzić do przebarwień” – mówi dr David Kim, lekarz medycyny, certyfikowany dermatolog w Idriss Dermatology w Nowym Jorku. Nie wspominając, że ekspozycja na słońce zwiększa ryzyko raka skóry, który według Amerykańskiego Stowarzyszenia Dermatologii dotyka 20% Amerykanów. Nie trzeba dodawać, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest kluczowe.

Podczas gdy filtry przeciwsłoneczne z przeszłości zyskały złą reputację jako gęste, lepkie i pozostawiające biały osad, współczesne formuły chronią skórę bez uszczerbku dla komfortu użytkowania. Mimo to wybór jednego spośród morza opcji może być trudny, ale ostatecznie najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla Twojej skóry to taki, którego nie będziesz odkładać na później. „Jak w przypadku innych produktów w ramach programu pielęgnacji skóry, zalecam włączenie produktów, których rzeczywiście będziesz używać” – mówi dr Howard Sobel, lekarz medycyny, certyfikowany dermatolog i chirurg dermatolog plastyczny w szpitalu Lenox Hill.

Z pomocą najlepszych dermatologów TZR wyjaśnia, jak znaleźć odpowiednią formułę filtra przeciwsłonecznego dla Twojego rodzaju skóry i potrzeb stylu życia.

Klausa Vedfelta/DigitalVision/Getty Images

Różnica między chemicznymi i fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi

Na początek lekcja na temat filtrów SPF. Filtry przeciwsłoneczne dzielą się na dwie kategorie: mineralne i chemiczne. Produkty na bazie minerałów (nazywane również fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi) zawierają tlenek cynku i dwutlenek tytanu lub oba i działają poprzez fizyczne odbijanie promieni UV z powierzchni skóry, tak aby nie mogły one dotrzeć do komórek skóry, wyjaśnia certyfikowany dermatolog Doktor Tsippora Shainhouse, lekarz medycyny, specjalista dermatologii i pielęgnacji skóry SkinSafe w Beverly Hills. Różni się to od chemicznych filtrów przeciwsłonecznych, które opierają się na filtrach takich jak awobenzon, oksybenzon, homosalat, oktinoksat i oktyzalat, które pochłaniają promienie UV i przekształcają je w ciepło, które następnie jest uwalniane ze skóry.

Istnieją pewne kontrowersje wokół jednego filtra chemicznego, oksybenzonu, i jego potencjalnego wpływu na zdrowie. „Oksybenzon może wchłaniać się przez skórę i został wykryty w krwiobiegu, co budzi obawy dotyczące jego potencjalnego działania hormonalnego i ryzyka reakcji alergicznych, szczególnie u osób wrażliwych” – mówi certyfikowana dermatolog z Nowego Jorku, dr Marisa Garshick , MD Jednakże Shainhouse twierdzi, że nie ma dowodów na te skutki w badaniach na ludziach i że FDA zażądała od producentów filtrów przeciwsłonecznych przeprowadzenia dalszych badań w celu naukowego wykazania potencjalnych niebezpiecznych skutków. Oksybenzon wraz z oktyzalanem również otrzymały sygnały ostrzegawcze dotyczące ich roli w powodowaniu szkód dla środowiska. Obydwa filtry zostały zakazane na Hawajach i w Key West ze względu na ich toksyczny wpływ na ekosystemy morskie.

Oprócz składników aktywnych, mineralne i chemiczne filtry przeciwsłoneczne różnią się także sposobem stosowania. Chociaż formuły fizyczne zapewniają natychmiastową ochronę po nałożeniu, chemiczne filtry SPF należy nałożyć co najmniej 15 minut przed ekspozycją na słońce, aby składniki mogły całkowicie wchłonąć się w skórę i zacząć działać, mówi Garshick. Zastanów się więc nad swoją codzienną rutyną i tym, czy pozwala ona na kilka dodatkowych minut.

Wybór pomiędzy dwoma typami filtrów SPF zależy od konkretnych potrzeb i preferencji skóry. „Chemiczne filtry przeciwsłoneczne są na ogół lżejsze i rzadziej pozostawiają osad, jednak u niektórych osób o wrażliwej skórze mogą wystąpić podrażnienia lub reakcje alergiczne na niektóre filtry chemiczne” – Garshick mówi TZR. Ważne jest również, aby rozważyć, czy będziesz go nosić pod makijażem, czy planujesz podwoić SPF jako krem ​​​​nawilżający (w tym przypadku będziesz potrzebować opcji nawilżającej) i jak będzie sobie radził z twoją cerą. typ skóry.

Ostatecznie najlepszym sposobem na dokonanie wyboru między mineralnym a chemicznym filtrem przeciwsłonecznym jest przetestowanie kilku formuł i pozwolenie skórze na podjęcie decyzji.

Catherine Falls Reklama/Moment/Getty Images

Najlepszy filtr przeciwsłoneczny dla Twojego rodzaju skóry

Skóra tłusta

Według Garshicka skóra tłusta jest bardziej podatna na wypryski i trądzik, a stosowanie produktów zatykających pory może zaostrzyć te problemy. W związku z tym zaleca poszukiwanie niekomedogennego filtra przeciwsłonecznego, ponieważ „jest on specjalnie opracowany tak, aby nie zatykać porów” – mówi. Poszukaj także lekkiej formuły (zwykle oznacza to, że jest na bazie żelu lub kremu), beztłuszczowej i matującej, aby pomóc kontrolować nadmierny połysk. Co najważniejsze, Garshick radzi unikać filtrów przeciwsłonecznych, które mogą pogorszyć wypryski, takich jak te o gęstej konsystencji (pomyśl: bita konsystencja) lub ciężkich olejów (takich jak olej kokosowy lub jojoba).

Sucha skóra

W przypadku skóry suchej warto wybrać filtr przeciwsłoneczny, który zapewnia zarówno ochronę przeciwsłoneczną, jak i nawilżenie. „Polecam formuły nawilżające o konsystencji kremu lub balsamu – mogą one pomóc zatrzymać wilgoć i zapobiec wysuszeniu” – mówi Garshick. Składniki takie jak kwas hialuronowy, skwalan, masło shea, gliceryna i ceramidy doskonale nadają się do utrzymywania nawilżenia skóry przy jednoczesnym utrzymaniu bariery skórnej. Jeśli chodzi o to, czego należy unikać, Garshick radzi unikać stosowania filtrów SPF w połączeniu z alkoholem, ponieważ składnik ten może zaostrzać suchość i prowadzić do podrażnień. Ponadto filtry przeciwsłoneczne na bazie żelu zwykle mniej nawilżają, a formuły o matowym wykończeniu mogą czasami powodować wysuszenie skóry.

Skóra dojrzała

Jeśli doświadczasz drobnych linii, zmarszczek, zwiotczenia i ogólnej utraty jędrności, powinnaś zdecydować się na formuły nawilżające, ponieważ skóra dojrzała jest zwykle bardziej sucha. Poszukaj także filtrów SPF specjalnie zaprojektowanych, aby zwalczać oznaki starzenia, takich jak te zawierające peptydy i przeciwutleniacze, ponieważ mogą one pomóc poprawić strukturę i jędrność skóry oraz zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Jeśli nie tolerujesz ciężkich lub tłustych produktów, poszukaj lekkich, nie zatykających porów formuł, które zapewniają komfort skórze.

Wrażliwa skóra

Znalezienie produktów do pielęgnacji skóry odpowiednich dla wrażliwych typów skóry jest trudne, a filtry przeciwsłoneczne nie różnią się od nich. To powiedziawszy, Garshick radzi, aby wybierać delikatne, bezzapachowe i hipoalergiczne formuły, dodając, że możesz zdecydować się na filtry przeciwsłoneczne na bazie minerałów, ponieważ prawdopodobieństwo podrażnienia jest mniejsze w porównaniu z filtrami chemicznymi. Potencjalne substancje drażniące, których należy unikać, to alkohol, substancje zapachowe, parabeny, olejki eteryczne i niektóre filtry chemiczne, takie jak oksybenzon. Kim mówi również, aby szukać formuł zatwierdzonych przez Krajowe Stowarzyszenie Wyprysku (NEA), ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będą irytujące.

Jak wybierać pomiędzy rodzajami filtrów przeciwsłonecznych

Patyki

Dostępne zarówno w postaci chemicznej, jak i mineralnej, kremy z filtrem przeciwsłonecznym w sztyfcie można łatwo nałożyć i wrzucić do podręcznej walizki, ponieważ nie są płynne. Ich przenośność czyni je również idealnymi dla osób ćwiczących na siłowni, pieszych wędrówek i każdego, kto woli nosić filtr SPF w torebce lub plecaku, ponieważ nie ma ryzyka rozlania lub wycieku. To powiedziawszy, filtry przeciwsłoneczne w formie sztyftu rzadziej zawierają wiele odżywczych składników do pielęgnacji skóry, ponieważ formuła najprawdopodobniej spowoduje degradację substancji aktywnych, mówi Kim. Ponadto ich konsystencja może być gęsta i lepka, przez co łatwiej jest przenieść je na ubranie – dodaje Shainhouse.

Płyn kosmetyczny

Tradycyjne filtry przeciwsłoneczne dostępne są w postaci balsamów, ale dzisiejsze formuły zawierają składniki przyjazne dla skóry, które pasują do szerokiego zakresu typów skóry. Każdy może stosować balsam z filtrem przeciwsłonecznym – wystarczy zwrócić uwagę na skład i wybrać taki, który odpowiada potrzebom Twojej skóry. Zastanów się także, w jaki sposób będziesz nosić filtr SPF – jeśli planujesz pływanie lub pocenie się, możesz wybrać opcję wodoodporną. Balsamy mogą być również dostępne w wersjach koloryzujących, które mogą być idealne dla osób, które chcą wyrównać koloryt skóry, a także ją chronić.

Rozpylać

Spraye z filtrem przeciwsłonecznym to wygodny sposób na nałożenie i ponowne nałożenie SPF. Są szczególnie korzystne dla osób o suchej skórze, ponieważ wiele z nich zawiera składniki nawilżające, które mogą pomóc w uzupełnieniu nawilżenia po wysuszeniu spowodowanym ekspozycją na słońce. Ponadto niektóre marki mogą schnąć szybciej i nie być tak lepkie, mówi Shainhouse. Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w przypadku tego typu filtrów SPF, jest to, że najczęściej ludzie nie nakładają ich prawidłowo lub w sposób wystarczający. „Większość ludzi rozpyla je wokół siebie, jakby nakładała perfumy, ale to tylko powoduje, że cząsteczki filtra przeciwsłoneczne unoszą się w powietrzu i otoczeniu, zamiast zapewniać wystarczającą ochronę skóry” – mówi Shainhouse. Poza tym nie wystarczy po prostu spryskać. Aby prawidłowo go użyć, przytrzymaj puszkę w odległości od jednego do dwóch cali od skóry, spryskaj i wcieraj, powtarzając tę ​​czynność na wszystkich obszarach, aż skóra zostanie całkowicie pokryta.

Proszek

Być może nie przychodzą one na myśl, gdy myślisz o tradycyjnym filtrze przeciwsłonecznym, ale pudrowe filtry SPF zyskują na popularności ze względu na swoje wyjątkowe zalety. Po pierwsze, pełnią podwójną funkcję ochrony skóry I jednocześnie pochłaniają nadmiar błyszczenia – idealne dla osób tłustych i/lub skłonnych do trądziku. Ponadto, ponieważ są wykonane z minerałów, są również idealne dla osób o wrażliwej skórze, które mają problemy ze stosowaniem formuł chemicznych. W przeciwieństwie do brudzących kremów i balsamów, nie pozostawiają tłustych ani lepkich pozostałości. Pudry można nakładać także na makijaż, nie zakłócając go, dzięki czemu idealnie nadają się do poprawek w ciągu dnia.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *