Poprosiłem dermatologa o ocenę porad dotyczących pielęgnacji skóry ChatGPT — oto, co się wydarzyło

Poprosiłem dermatologa o ocenę porad dotyczących pielęgnacji skóry ChatGPT — oto, co się wydarzyło


Nie ma dwóch zdań: zbliżamy się do punktu, z którego nie ma odwrotu, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję — a branża kosmetyczna nie jest wyjątkiem. Miłośnicy piękna używają AI do tworzenia własnych płynów do mycia twarzy, dobierania kolorów, a nawet tworzenia całej rutyny pielęgnacji skóry, w tym produktów „szytych na miarę”. Może się to wydawać oczywiste, ale prawdziwy powód do obaw pojawia się, gdy technologia jest postrzegana jako swego rodzaju wirtualny dermatolog, a niektórzy ludzie rezygnują z wizyty u swojego rzeczywisty dermatolog na rzecz czystej wygody AI. „Ponieważ ChatGPT wykorzystuje duże modele językowe, które są trenowane na różnych źródłach danych, jego odpowiedzi są tak dobre, jak wiarygodność jego źródeł” — mówi dr David Li, certyfikowany dermatolog z Massachusetts, którego badania leżą na styku sztucznej inteligencji i dermatologii. Według dr Li, poleganie wyłącznie na ChatGPT w zakresie porad dotyczących pielęgnacji skóry może w najlepszym przypadku skutkować niewłaściwym wyborem i stosowaniem produktów, a w najgorszym reakcjami alergicznymi, pogorszeniem istniejących wcześniej schorzeń i zwiększoną wrażliwością skóry.

Postanowiłam sprawdzić wiedzę ChatGPT na temat urody. Czy jest to wiarygodne źródło? I co najważniejsze, co prawdziwy ekspert od pielęgnacji skóry powiedziałby na temat tej porady? Zadzwoniłam do dr Li, aby dowiedzieć się więcej.

Pytanie: Jak stosować retinol?

CzatGPT: Nanieś wieczorem na czystą i suchą skórę retinolu w ilości wielkości ziarnka grochu, omijając wrażliwe miejsca, a następnie zastosuj krem ​​nawilżający.

Doktor Li: To całkiem dobra rada i dość podobna do tego, co mówię pacjentom, ale brakuje jej poziomu szczegółowości, który większość pacjentów chciałaby znać. „Wielkość grochu” wydaje się być terminem wybieranym przez dermatologów i podejrzewam, że jest to dogmat, przeniesiony z poprzednich pokoleń dermatologów. Zalecamy stosowanie tylko niewielkiej ilości, szczególnie na początku, ponieważ retinole i inne pochodne witaminy A mogą powodować wrażliwość i suchość skóry, a nie chcemy, aby pacjenci zniechęcili się od razu przez skutki uboczne. Zalecenie stosowania na „suchą skórę wieczorem” jest prawdziwe, ponieważ światło słoneczne może faktycznie degradować składnik, a stosowanie retinolu na mokrej skórze lub skórze, na której już znajdują się inne produkty, może rozcieńczyć stężenie retinolu, co oznacza, że ​​mniejsza jego ilość jest faktycznie skuteczna. Niektórzy ludzie mogą nie być świadomi „wrażliwych” obszarów, do których odnosi się ChatGPT. Są to obszary twarzy, gdzie skóra jest zazwyczaj cieńsza i bardziej podatna na wrażliwość, lub miejsca, w których retinol lub inne produkty do pielęgnacji skóry gromadzą się i powodują nadmierne wysuszenie (szyja, pod oczami i wokół bruzdy nosowo-wargowej).

Pytanie: Jak powinnam nakładać kosmetyki do pielęgnacji skóry?

CzatGPT: Nakładaj kosmetyki do pielęgnacji skóry warstwami, zaczynając od tych o najrzadszej konsystencji (np. serum) i kończąc na tych o najgęstszej konsystencji (np. kremy nawilżające), a kończąc na kremie z filtrem przeciwsłonecznym rano lub cięższym kremie nawilżającym/olejku wieczorem.

Doktor Li: To jest generalnie poprawne, ale prawdopodobnie nie z właściwego powodu, z którym bym się zgodził. Po pierwsze, polecam jak najmniej niezbędnych produktów lub składników. Zbyt wiele prowadzi do zamieszania, utraty skuteczności każdego pojedynczego składnika i straty czasu. Serum i inne produkty lecznicze są zazwyczaj stosowane jako pierwsze, ponieważ są potrzebne do wniknięcia w powierzchnię skóry. Jeśli nałożysz składnik aktywny na grubą warstwę kremu nawilżającego, bardzo mało z niego (jeśli w ogóle) faktycznie przedostanie się do skóry. Krem nawilżający jest zazwyczaj następny, a jego zadaniem jest zapewnienie dodatkowej warstwy bariery na skórze, aby zatrzymać wilgoć. Krem przeciwsłoneczny byłby nakładany na końcu, jednak w tej kolejności zwykle określam, że pacjenci używają kremu przeciwsłonecznego mineralnego, ponieważ będzie on znajdował się na kremie nawilżającym/serum. Chemiczne kremy przeciwsłoneczne muszą zostać wchłonięte przez skórę, aby chronić przed promieniowaniem UV, więc mogą nie zostać wchłonięte, jeśli zostaną nałożone na krem ​​nawilżający.

Pytanie: Na które części ciała powinnam nakładać produkty do pielęgnacji skóry?

CzatGPT: Nakładaj produkty do pielęgnacji skóry na twarz, szyję, dekolt i inne odsłonięte miejsca, takie jak dłonie i ramiona, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę i pielęgnację.

Doktor Li: Ta odpowiedź jest moim zdaniem trochę niewystarczająca — jest jednowymiarowa i słabo uzasadniona. Nie sądzę, aby „odsłonięte” kontra „nieodsłonięte” powinno być czynnikiem decydującym o tym, gdzie nakładać produkt do pielęgnacji skóry. Zasadniczo produkty do pielęgnacji skóry należy nakładać na części ciała, jeśli istnieje ku temu dobry powód. Na przykład nakładamy krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym na twarz, dłonie i ramiona, ponieważ te obszary są powszechnie narażone na działanie słońca. Nakładamy tretinoinę na twarz i szyję, aby zapobiegać powstawaniu drobnych zmarszczek i je redukować. Ponadto na każdą część ciała (odsłoniętą lub nie) możesz chcieć nałożyć krem ​​nawilżający, aby chronić powierzchnię skóry, jeśli masz skłonność do przesuszenia. Obszar taki jak brzuch nie jest zazwyczaj odsłonięty, ale nadal możesz zdecydować się na stosowanie kremu na rozstępy po ciąży. To samo dotyczy górnych części ramion — mogą nie być odsłonięte, ale nadal możesz stosować Amlactin na rogowacenie okołomieszkowe. Podobnie, możesz stosować produkty do pielęgnacji skóry na stopy (np. krem ​​mocznikowy), jeśli masz pogrubioną skórę z powodu odcisków i powtarzającego się tarcia. Nie są to koniecznie odsłonięte obszary, ale nadal możesz mieć dobry powód, aby stosować produkty do pielęgnacji skóry.

Dzięki uprzejmości @its.shiny

Pytanie: Jak często powinienem wykonywać peeling?

CzatGPT: Peelinguj skórę 1-3 razy w tygodniu, w zależności od rodzaju i wrażliwości skóry.

Doktor Li: To trudne pytanie, więc powiedziałbym, że generalnie niejednoznaczna odpowiedź GPT jest mniej więcej poprawna. Złuszczanie skóry nie jest czymś, co wiele osób robi celowo i jest to w porządku. Na przykład, jeśli ktoś już używa środka czyszczącego z kwasem salicylowym kilka razy w tygodniu jako części swojej regularnej rutyny oczyszczania, nie musi specjalnie złuszczać w osobnym kroku. Jednak niektóre osoby, które są bardziej podatne na szybką odnowę skóry, mogą odnieść korzyści z złuszczania kilka razy w tygodniu, a liczba ta może się różnić w zależności od osoby i jej osobistej tolerancji. Na przykład osoby o tłustej skórze mogą nie potrzebować złuszczania częściej, ponieważ może to prowadzić do odbicia produkcji oleju, więc tak naprawdę zależy to od osoby. Jednak ogólnie rzecz biorąc, osoby o wrażliwej lub podatnej na egzemę skórze mogą nie potrzebować złuszczania tak często, aby zapobiec skutkom ubocznym, takim jak suchość i wrażliwość skóry.

Pytanie: Czy mogę dodać olejki do kremu nawilżającego?

CzatGPT: Tak, możesz mieszać serum z kremem nawilżającym, ale zazwyczaj skuteczniejsze jest nakładanie ich oddzielnie, aby zapewnić optymalne wchłanianie.

Doktor Li: Prawdopodobnie nie polecałbym tego ze względu na złożoność zrozumienia rozpuszczalności i skuteczności. Na przykład najbardziej oczywistym czynnikiem jest to, że te dwa mogą się nie mieszać dobrze, ponieważ duża część nawilżaczy jest na bazie wody i zawiera humektanty, takie jak gliceryna i kwas hialuronowy. Oznacza to, że nie mieszałyby się dobrze z olejami ze względu na różnice polarności. Ponadto dodanie olejów do nawilżacza rozcieńczyłoby działanie wszelkich substancji czynnych w obu produktach. Większym pytaniem teoretycznym jest również to, czy składniki mogą niwelować działanie innych składników. Na przykład wiemy, że nadtlenek benzoilu jest składnikiem, który trudno połączyć z innymi składnikami, ponieważ utrudnia działanie wielu innych składników czynnych. Dlatego ustalenie, czy można mieszać oleje z nawilżaczem, jest skomplikowaną sprawą i wymagałoby dogłębnej analizy z producentem i chemikiem różnych produktów.

Pytanie: Jak mogę zmniejszyć rozszerzone pory?

CzatGPT: Aby zmniejszyć rozszerzone pory, regularnie oczyszczaj i złuszczaj skórę produktami zawierającymi kwas salicylowy lub AHA oraz stosuj kosmetyki niekomedogenne.

Doktor Li: To bardzo dobra odpowiedź na rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zmniejszyć rozmiar rozszerzonych porów. AHA i BHA są świetne do delikatnego złuszczania, aby zapobiec zatykaniu porów, a unikanie tłustych lub komedogennych produktów może zapobiec gromadzeniu się w porach. Odpowiedź nie obejmuje zabiegów na pory wykonywanych w gabinecie, takich jak miejscowe retinoidy na receptę, które pomagają zwiększyć obrót i zapobiegają powstawaniu zaskórników i zatykaniu porów. Istnieją również zabiegi, takie jak peelingi chemiczne, mikronakłuwanie i lasery, które mogą być skuteczne w zmniejszaniu widoczności porów.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *