Gray gradient

Skóra pomarszczona: przyczyny i leczenie

Jeśli oczy są oknami duszy, to skóra może być oknem na nasz wiek.

Reklama

Cleveland Clinic to akademickie centrum medyczne non-profit. Reklama na naszej stronie pomaga nam wspierać naszą misję. Nie popieramy produktów ani usług innych niż Cleveland Clinic. Polityka

W miarę jak się starzejemy, nasza skóra może stopniowo stawać się luźniejsza i bardziej wiotka.

Ale gdy skóra zaczyna robić się cienka jak papier lub krepina, przyczyną nie jest wyłącznie wiek.

W przeciwieństwie do zmarszczek wokół oczu i ust (które są wynikiem powtarzających się ruchów mięśni), pomarszczoną skórę można zazwyczaj powiązać z uszkodzeniami słonecznymi. Z czasem ekspozycja na słońce i jego szkodliwe promienie UV (ultrafioletowe) rozkładają elastynę, włókna w skórze, które pozwalają jej rozciągać się i powracać do normalnej pozycji.

Te włókna mogą się zagoić, ale ostatecznie tracą zdolność do całkowitej naprawy po wielokrotnym narażeniu na działanie czynników zewnętrznych w czasie. Pomyśl o tym jak o elastycznej talii, która z czasem staje się luźniejsza.

Dermatolog Amy Kassouf dokładniej wyjaśnia, co powoduje pomarszczoną skórę, jak można jej zapobiegać i jakie są dostępne metody leczenia.

Przyczyny powstawania pomarszczonej skóry

Czym jest skóra krepowata? Kiedy skóra staje się cienka i pojawiają się na niej zmarszczki lub drobne linie, może mieć wygląd przypominający papier krepowy, stąd określenie „skóra krepowata”. Najczęściej skórę krepową zobaczysz pod oczami i na ramionach. Co więc powoduje skórę krepową?

Do najczęstszych przyczyn zalicza się:

  • Poparzenia słoneczne.
  • Wiek.
  • Zmiany wagi.
  • Sucha skóra.
  • Niektóre leki.

Jeśli masz ponad 40 lat, Twoja skóra nie produkuje już olejów tak, jak wtedy, gdy byłaś młodsza. Oleje te działają jak bariera, chroniąc skórę przed chemikaliami w środowisku, które powodują podrażnienia i stany zapalne.

„Skóra pomarszczona zwykle zaczyna się pojawiać, gdy masz 40 lat. Ale może pojawić się już w wieku 20 lat, jeśli regularnie korzystasz z solarium lub przybrałeś i straciłeś znaczną ilość wagi” — mówi dr Kassouf. „Lekarstwa to kolejna potencjalna przyczyna skóry pomarszczonej, np. długotrwały prednizon”.

Inne czynniki mogą obejmować spożywanie alkoholu, palenie, brak snu, zanieczyszczenie i stres.

Jak zapobiegać powstawaniu pomarszczonej skóry

Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec pomarszczonej skórze. Dr Kassouf dzieli się tym, co możesz zrobić w domu.

Trzymaj się cienia

Najważniejszą rzeczą do zrobienia, mówi dr Kassouf, jest unikanie słońca tak bardzo, jak to możliwe. I ochrona skóry, gdy musisz być na słońcu. Oznacza to codzienne nakładanie kremu przeciwsłonecznego i wybieranie odzieży chroniącej przed słońcem, gdy jesteś na zewnątrz.

Jak wybrać najlepszy dla siebie krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym?

Dr Kassouf radzi szukać takiego, który ma co najmniej SPF 30. Idealnie, SPF 50 lub wyższy pomaga zapewnić ochronę, nawet jeśli nie nałożysz wystarczająco grubej warstwy. Powinien mieć również szerokie spektrum, obejmujące promienie UVA, a także promienie UVB.

Nawilżaj skórę

Utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry za pomocą dobrego kremu nawilżającego pomaga zapobiegać urazom, które powodują lub pogarszają zmarszczki.

Jeśli chodzi o to, jakiego rodzaju balsamu do skóry pomarszczonej należy używać? Szukaj nawilżaczy, które zawierają składniki smarujące i wypełniające, takie jak alfa- lub beta-hydroksykwasy (takie jak kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwas glikolowy) — lub takie, które mają wysokie stężenie kwasu hialuronowego, znanego z zatrzymywania wilgoci.

Zastanów się co jesz

Czy warto stosować suplementy lub witaminy na pomarszczoną skórę?

Dr Kassouf radzi skupić się na diecie bogatej w przeciwutleniacze — pamiętaj o dużej ilości owoców i warzyw, a także produktów takich jak jajka, tuńczyk i brązowy ryż — które mogą mieć wpływ na zdrowie skóry.

Dobrze zbilansowana dieta jest bogata w witaminy A, C, D i E, a także kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą mieć wpływ na ogólny wygląd skóry.

„Wiele produktów zawiera witaminy z grupy B i inne przeciwutleniacze, a teraz także adaptogeny pochodzenia roślinnego, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i umożliwiają odbudowę włókien kolagenu i elastyny” – mówi.

Zabiegi na skórę pomarszczoną

Już zauważyłeś/aś pomarszczoną skórę i zastanawiasz się, jak się jej pozbyć? Możesz rozważyć następujące opcje leczenia:

Środki czyszczące na bazie kwasów hydroksylowych

Dodanie do codziennej pielęgnacji skóry środków zmiękczających i oczyszczających zawierających kwasy hydroksylowe nie tylko zapobiega pomarszczeniu się skóry, ale także zapobiega dalszym uszkodzeniom, jeśli skóra jest już wiotka.

Kremy miejscowe z retinolem

Dr Kassouf zaleca miejscowe kremy z retinolem, aby pomóc zmniejszyć ten pomarszczony wygląd. Retinol pomaga przywrócić elastyczność skóry i zagęścić kolagen (który nadaje naszej skórze strukturę), a także elastynę (która nadaje naszej skórze rozciągliwość).

„Rozpoczynając kurację z retinolem, często następuje faza, która wydaje się bardziej sucha i łuszcząca, zanim skóra zacznie czuć się lepiej” – wyjaśnia dr Kassouf. „Jest to tymczasowe i jest częścią zwiększonej rotacji starszych, uszkodzonych komórek skóry”.

Wypełniacze

Wypełniacze skórne mogą być stosowane w celu wypełnienia suchej skóry, wygładzenia linii i zmarszczek oraz przywrócenia objętości. Dermatolog wstrzykuje wypełniacze tuż pod skórę — a efekty mogą utrzymywać się miesiącami. Niektóre są przeznaczone do konkretnych linii i konturów, a inne są bardziej ogólne.

Istnieje kilka rodzajów wypełniaczy, z których wiele zawiera kwas hialuronowy i inne biostymulatory, takie jak kwas poli-L-mlekowy (PLLA), które mogą pomóc organizmowi w tworzeniu nowego kolagenu. Dostawca opieki zdrowotnej może określić, który rodzaj jest najlepszy dla Ciebie i Twojej skóry.

Lasery frakcyjne

Rodzaj laserowego resurfacingu, lasery frakcyjne tworzą mikroskopijne otwory w skórze (pomyśl o napowietrzaniu trawnika). Otwory te kurczą się, gdy się goją i na powierzchni pojawia się świeża, nowa skóra. Wyrównuje ton i fakturę twarzy, a nawet grubszych obszarów skóry w innych miejscach.

„Lasery frakcyjne mogą być stosowane w celu poprawy jakości nart, ale wykazano również, że zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry oraz leczą blizny i inne schorzenia skóry” – zauważa dr Kassouf.

Ultradźwięk

Ten nieinwazyjny zabieg polega na wykorzystaniu skoncentrowanej wiązki ultradźwięków o dużym natężeniu (HIFU) w celu penetracji głębokich warstw tkanek, co stymuluje wzrost nowego kolagenu.

Zabieg wykonywany jest w gabinecie lekarskim przez pracownika służby zdrowia i można go wykonać na szyi, brwiach, brodzie i dekolcie.

Kriolipoliza

Znany również jako zamrażanie tłuszczu lub CoolSculpting®, ten niechirurgiczny zabieg modelowania sylwetki polega na usuwaniu uporczywego tłuszczu poprzez poddanie skóry działaniu bardzo niskich temperatur.

Zazwyczaj efekty widać dopiero po kilku miesiącach, ponieważ założenie jest takie, że z biegiem czasu komórki tłuszczowe trwale obumrą.

„Kriolipoliza ma na celu usunięcie małych kieszeni trudno usuwalnych obszarów tłuszczu — i nie jest zazwyczaj stosowana w przypadku skóry pomarszczonej” — wyjaśnia dr Kassouf.

Terapia radiofrekwencją (RF)

Możesz rozważyć zabiegi wykorzystujące fale radiowe do podgrzania skóry, budowy kolagenu i napinania skóry na ograniczonym obszarze.

Ta procedura jest czasami bolesna i kosztowna, a także wiąże się z niewielkim ryzykiem, mówi dr Kassouf. Ma ona zmienne wskaźniki powodzenia i nie jest przeznaczona dla każdego.

Najlepszym kandydatem do tego rodzaju zabiegu jest osoba, która:

  • Posiada niewielką powierzchnię (np. szyję lub boczki), którą można naprężyć.
  • Schudł od 10 do 20 funtów i ma niewielką ilość skóry, która wymaga ujędrnienia.
  • Urodziła dziecko i walczy o to, by jej brzuch znów stał się jędrniejszy.
  • Ma 40 lub 50 lat i cierpi na łagodną, ​​związaną z wiekiem wiotkość skóry.

Operacja plastyczna

Kremy nawilżające i inne kremy dobrze sprawdzają się w przypadku skóry lekko pomarszczonej, ale mają swoje ograniczenia. Na przykład, jeśli schudłaś dużo, przez co masz dużo pomarszczonej skóry, chirurg plastyczny prawdopodobnie będzie musiał ją usunąć.

Twój dermatolog może zasugerować Ci wykonanie zabiegu chirurgicznego w ramach planowego zabiegu kosmetycznego, takiego jak:

„Niestety, za każdym razem, gdy poddasz się operacji, zostanie Ci blizna” – ostrzega dr Kassouf. „Większość chirurgów plastycznych jest bardzo dobra w ukrywaniu tych blizn, ale możesz chcieć uzyskać więcej niż jedną opinię, zanim pójdziesz dalej”.

Podsumowanie?

Jeśli chodzi o środki zaradcze na pomarszczoną skórę, istnieje wiele dostępnych opcji — od balsamów po zabiegi chirurgiczne — które mogą pomóc zmniejszyć pomarszczoną skórę wraz z wiekiem. Niektóre produkty są dostępne bez recepty, a niektóre wymagają recepty.

Skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem, aby zdecydować, jakie opcje będą najlepsze dla Twojego stylu życia i potrzeb skóry.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *