Według dermatologów 15 produktów, które ułatwiają radzenie sobie z potem

Według dermatologów 15 produktów, które ułatwiają radzenie sobie z potem

Szybkie wybory kontroli potu

Zapytaj każdego, kto dużo się poci, a powie Ci, że kontrola pocenia to znacznie więcej niż noszenie mocnego dezodorantu. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku osób cierpiących na nadmierną potliwość – stan, w którym gruczoły wytwarzają nadmierną ilość potu w całym ciele – pod pachami, stopami, dłońmi, czołem i policzkami.

Jeśli to brzmi podobnie do Ciebie — lub jeśli lato jest po prostu upalne i wyjątkowo wilgotne — mamy 15 produktów, które ułatwią radzenie sobie z potem. Możesz być pewien, że te antyperspiranty, chusteczki, pudry i inne produkty zatrzymujące pot rzeczywiście działają, ponieważ konsultowaliśmy się z certyfikowanymi dermatologami i Międzynarodowym Towarzystwem Nadpotliwości (IHS) w celu uzyskania ich zaleceń i wiedzy specjalistycznej w zakresie pielęgnacji skóry.

„Pocenie się to naturalny proces fizjologiczny, który pomaga regulować temperaturę ciała” – mówi dr Shoshana Marmon, członkini Amerykańskiej Akademii Dermatologii (FAAD), adiunkt w New York Medical College i certyfikowany dermatolog. Na przykład, gdy Twoje ciało nagrzewa się w gorący letni dzień, gruczoły potowe uwalniają wilgoć na skórze, chłodząc ciało podczas parowania.

Dr Corey L. Hartman, certyfikowany dermatolog i założyciel Skin Wellness Dermatology, dodaje, że gruczoły potowe uwalniają również peptydy przeciwdrobnoustrojowe, czyli łańcuchy aminokwasów, które zabijają mikroorganizmy, takie jak bakterie.

„Te peptydy przeciwdrobnoustrojowe stanowią jedną z pierwszych linii obrony naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwy skóry) i mogą pomóc wzmocnić naszą odporność, skutecznie zabijając niezdrowe bakterie, które mogą prowadzić do niektórych infekcji lub wirusów” – mówi.

Jeśli nadmiernie się pocisz – tak nadmiernie, że zakłóca to Twoje życie – możesz mieć nadmierną potliwość.

„Każdy z nas może się bardziej pocić, gdy jest bardzo gorąco i wilgotno, gdy ciężko ćwiczymy lub czujemy się zestresowani” – mówi Lisa J. Pieretti, dyrektor wykonawcza i założycielka IHS. Jednak osoby z nadmierną potliwością pocą się cztery do pięciu razy więcej niż jest to uważane za normalne.

Według Pierettiego i badania z 2023 r. schorzenie to dotyka około 5% populacji, czyli około 385 milionów ludzi. Nadpotliwość dotyka jednak każdego inaczej. Niektórzy mogą mieć spocone dłonie lub stopy, podczas gdy inni mogą mieć wyjątkowo spocone plamy na całym ciele.

„Nadpotliwość nie oznacza, że ​​dana osoba jest niezdrowa, nerwowa lub kłamie. To nie jest niczyja wina” – mówi Pieretti. „Mogą siedzieć i nic nie robić i nagle pocenie się „włącza”.

Marmon wyjaśnia, że ​​istnieją dwa rodzaje nadmiernej potliwości: pierwotna i wtórna. Pierwotna nadmierna potliwość zaczyna się we wczesnym okresie życia i zwykle atakuje określone obszary ciała, takie jak dłonie, podeszwy stóp lub pachy.

„Dokładna przyczyna nie jest w pełni poznana, ale uważa się, że ma ona związek z czynnikami genetycznymi” – mówi Marmon. Choć przyczyna może nie być jasna, certyfikowana dermatolog, dr Debra Jaliman, twierdzi, że „jeśli odczuwasz niepokój w obliczu dużego stresu, możesz zauważyć, że pocisz się znacznie bardziej”.

Tymczasem wtórna nadmierna potliwość jest spowodowana stanem chorobowym lub skutkami ubocznymi leków. „Cukrzyca, nadczynność tarczycy, menopauza, otyłość, choroba Parkinsona, niektóre rodzaje nowotworów i zaburzenia neurologiczne są powiązane z rozwojem wtórnej nadpotliwości” – mówi Marmon.

Niezależnie od tego, czy chcesz kontrolować potliwość tego lata, czy masz nadmierną potliwość, czy jedno i drugie, istnieje wiele metod leczenia kontroli pocenia, chociaż niektóre z nich będą dostępne tylko po konsultacji z lekarzem.

Do najpopularniejszych zabiegów należą:

 Antyperspiranty: „Antyperspiranty działają poprzez zatykanie przewodów potowych, aby zapobiec wydostawaniu się potu na zewnątrz, a gdy pot nie może wydostać się z przewodów, uruchamia się mechanizm biofeedbacku, który spowalnia wytwarzanie potu” – mówi Pieretti. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, Pieretti zaleca stosowanie antyperspirantów na suchą skórę w nocy. Tylko pamiętaj, aby unikać dezodorantów lub balsamów dezodorantowych niezawierających antyperspirantu, jeśli celem jest kontrolowanie pocenia; nie rozwiążą problemu pocenia się, mówi Pieretti.

Odzież chłonna i odporna na pot: Kolejną tanią i dostępną bez recepty opcją są ubrania zaprojektowane specjalnie z myślą o ukrywaniu, pochłanianiu i odprowadzaniu potu.

Jontoforeza: Marmon mówi, że dostarczenie łagodnego prądu elektrycznego przez dłonie, stopy i inne obszary ciała, zwane jontoforezą, może zmniejszyć pocenie się. To powiedziawszy, przed zakupem jednego z tych urządzeń będziesz chciał porozmawiać ze swoim lekarzem.

Zastrzyki z toksyny botulinowej: Zastrzyki z botoksu mają nie tylko działanie przeciwstarzeniowe; są także zatwierdzonym przez FDA zabiegiem zmniejszającym pocenie się. Chociaż, podobnie jak w przypadku jonoforezy, musisz najpierw porozmawiać z lekarzem.

Leki doustne: Leki przeciwcholinergiczne – tabletki blokujące neuroprzekaźnik powodujący pocenie się – to kolejne rozwiązanie dostępne bez recepty. Pieretti twierdzi jednak, że „leki doustne to także metody leczenia, które zapewniają najniższy poziom satysfakcji z punktu widzenia pacjenta”.

Laseroterapia: Może to brzmieć jak science fiction, ale lekarze mogą używać laserów do celowania i niszczenia gruczołów potowych w organizmie. W przeciwieństwie do zabiegu chirurgicznego, zabieg jest nieinwazyjny i zwykle trwa krócej niż godzinę w gabinecie lekarskim.

Chirurgia: Lekarze mogą leczyć nadpotliwość, usuwając gruczoły potowe pacjentów lub przecinając nerwy współczulne kontrolujące pocenie się. Według IHS, niestety firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj nie pokrywają kosztów operacji związanych z nadpotliwością.

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, powiedzieli, że możesz również dostosować swój styl życia i nawyki pielęgnacyjne, aby zaradzić nadmiernemu poceniu się i nieprzyjemnemu zapachowi ciała. Strategie obejmują:

  • Noszenie oddychającej odzieży.
  • Branie codziennych pryszniców.
  • Zachowanie spokoju.
  • Zarządzanie stresem i niepokojem.
  • Utrzymanie zdrowej wagi.
  • Ograniczanie pikantnych potraw, kofeiny i alkoholu.

Marmon twierdzi jednak, że należy porozmawiać z lekarzem, „jeśli nadmierne pocenie zakłóca codzienne czynności, pojawia się nagle lub nasila się, powoduje niepokój emocjonalny lub niepokój społeczny albo doświadczasz niewyjaśnionych nocnych potów”. Wizyta u specjalisty może również poszerzyć możliwości leczenia o zastrzyki, zabiegi chirurgiczne i inne metody leczenia wymienione powyżej.

Jaliman poleca ten bezzapachowy, niezawierający skrobi puder do ciała, ponieważ „faktycznie pochłania nadmiar potu”. Certyfikowany dermatolog, dr David Kim, zgadza się z tym, nazywając proszek Zeasorb „ulubionym dermatologiem”. Ponieważ proszek zmniejsza tarcie, jest korzystny dla osób cierpiących na odparzenia i wysypki cieplne. W przypadku infekcji grzybiczych stosuj preparaty firmy Zeasorb na grzybicę i swędzenie stawów.

Hartman często poleca ten antyperspirant szczególnie pacjentom z wrażliwą skórą, egzemą czy kontaktowym zapaleniem skóry. Chociaż nie zawiera barwników, substancji zapachowych i parabenów, jego 20% stężenie glinu i cyrkonu jest wystarczająco wysokie, aby zapewnić suchość pod pachami. Tego typu antyperspiranty będą Twoją pierwszą linią leczenia.

Carpe, ulubieniec społeczności IHS, to wiodąca marka produktów do pielęgnacji ciała zapobiegająca poceniu się, oferująca wszystko, od balsamu pod pachami o działaniu klinicznym po bardziej niszowe formuły, takie jak ten pochłaniający pot podkład do twarzy. Chociaż nie zawiera antyperspirantu, ta matująca baza z filtrem SPF o szerokim spektrum działania utrzymuje się nawet na tłustej i spoconej skórze.

Spocone stopy? Te samoprzylepne wkładki do butów, kolejne ulubieniec fanów IHS, szybko wchłaniają i odprowadzają wilgoć dzięki chłonnemu materiałowi wełniano-rayonowemu. Dostępne są również w rozmiarze męskim.

Mając do czynienia z nadmierną potliwością, założyciele Thompson Tee, Billy Thompson i Randy Choi, opracowali ten odporny na pot podkoszulek. Wyposażone w wyjątkowo chłonne podkładki pod pachami i wykonane z oddychających materiałów, takich jak bawełna i bambus, te koszulki pochłaniają i odparowują pot, zapewniając suchość skóry. Sprzedają też koszule damskie.

Kiedy Katie Sturino wprowadzała na rynek linię produktów do pielęgnacji ciała Megababe, chciała stworzyć firmę kosmetyczną, która zajmowałaby się kwestiami tabu, takimi jak pocenie się piersi i otarcia ud. Hartman jest fanem firmowego sztyftu przeciw odparzeniom, który według niego „pomaga chronić skórę przez cały dzień”. Recenzenci twierdzą, że nawet jeśli mocno się pocisz podczas wędrówki lub po prostu w ciągu dnia, balsam na uda Megababe pozostanie na skórze.

Pomyśl o tych chusteczkach potowych jak o wyjątkowo mocnym antyperspirancie. Używają chlorku glinu, antyperspirantu, który według Jalimana pomaga zapobiegać nadmiernemu poceniu się i zapewnia suchość aż do siedmiu dni. Jedyną wadą jest to, że zaczynają działać dopiero po czterech do pięciu godzinach, co oznacza, że ​​należy je zastosować przed snem.

Aby uzyskać kompleksowy pakiet kontroli potu, sięgnij po trzystopniowy system Duradry, który łączy antyperspirant w sztyfcie na dzień, żel minimalizujący pot na noc i dezodorujący żel do mycia ciała na co dzień, aby zapewnić Ci suchość i świeżość. Do wyboru cztery zapachy.

Jeśli antyperspirant do twarzy i podkład matujący nie wystarczą, możesz sięgnąć po chusteczki chłodzące do twarzy Carpe’s z oczarem wirginijskim i drzewem herbacianym. Nie zapobiegną poceniu się, ale można ich używać do kontrolowania potu, oleju i brudu.

Nadmiar potu i tarcie to przepis na nieprzyjemne otarcia. Pomocne będzie oczywiście kontrolowanie pocenia się za pomocą antyperspirantu. Jeśli jednak odparzenia utrzymują się, rozważ użycie sztyftu przeciw odparzeniom. Jaliman poleca produkt First Aid Beauty, który zawiera kojące masło shea i koloidalne płatki owsiane.

Jeśli Twoja pierwsza linia obrony przed potem zawiedzie, rozważ połączenie antyperspirantu z czymś w rodzaju podpasek przeciwpotnych ZeroSweat. Jasne, że nadal będziesz się pocić, ale te samoprzylepne podkładki powinny wchłonąć dużą ilość wilgoci. Są także świetną alternatywą dla osób, które chcą uniknąć antyperspirantów na bazie aluminium.

Ten francuski antyperspirant w kulce zajmuje czołowe miejsca na listach najlepszych produktów i jest ulubionym produktem na Amazonie, gdzie recenzenci twierdzą, że jest mocny, a jednocześnie wystarczająco delikatny dla wrażliwej skóry. Jego głównym składnikiem aktywnym jest aluminium, choć w formule Uriage znajdziemy także antybakteryjny bisabolol.

Ten przezroczysty antyperspirant to wybór firmy Jaliman w zakresie dezodorantu niepozostawiającego śladów i plam. Jest także bestsellerem na Amazonie i zdobywa uznanie za utrzymywanie świeżości i suchości jamy ustnej klientów – bez pozostawiania strasznych białych śladów i żółtych plam potu. Degree sprzedaje również wersję dla kobiet.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *