Czy filtr przeciwsłoneczny traci ważność?  Czy należy go nosić w pomieszczeniu?  Wszystko, co musisz wiedzieć, aby chronić swoją skórę tego lata.

Czy filtr przeciwsłoneczny traci ważność? Czy należy go nosić w pomieszczeniu? Wszystko, co musisz wiedzieć, aby chronić swoją skórę tego lata.

Krem z filtrem przeciwsłonecznym może być zapachem lata, ale to niekoniecznie oznacza, że ​​wszyscy nakładają go na basen, na plażę lub przed pójściem do sklepu po lody na patyku. Oto dlaczego powinieneś: Kiedy korzystasz z cieplejszej pogody na zewnątrz – a nawet po prostu prowadzisz samochód lub siedzisz przy oknie biura – jesteś również narażony na szkodliwe promienie ultrafioletowe słońca. Promienie te mogą uszkodzić DNA w komórkach skóry, co może prowadzić do raka skóry.

Według Skin Cancer Foundation w USA od lat rośnie liczba przypadków raka skóry – według Skin Cancer Foundation u 1 na 5 osób choroba ta zapada na tę chorobę przed 70. rokiem życia. Istnieje jednak proste i skuteczne narzędzie, które może pomóc zmniejszyć to ryzyko, jednocześnie zapobiegając poparzeniom słonecznym i chroniąc przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Zgadłeś – to filtr przeciwsłoneczny.

Zatem jakiego poziomu SPF należy używać? Jak długo utrzymuje się filtr przeciwsłoneczny? I czy makijaż z filtrem SPF liczy się jako ochrona przeciwsłoneczna? Yahoo Life zadało dermatologom te i inne częste pytania. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o filtrach przeciwsłonecznych i o tym, jak najlepiej chronić swoją skórę latem i później.

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii (AAD), SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, mierzy skuteczność ochrony przeciwsłonecznej przed poparzeniem słonecznym. Jak więc mierzą się różne poziomy SPF? Według MD Anderson Cancer Center filtr przeciwsłoneczny SPF 15 blokuje 93% szkodliwych promieni UVB, a SPF 30 blokuje 97%. Gdy osiągniesz wyższy poziom, otrzymasz jedynie niewielki wzrost ochrony. Na przykład SPF 50 zatrzymuje 98% promieni UVB, podczas gdy SPF 100 blokuje 99% z nich. Żaden filtr przeciwsłoneczny nie zapewnia 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV.

AAD zaleca stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania – co oznacza, że ​​chronią one zarówno przed promieniami UVA (które przedwcześnie starzeją skórę), jak i promieniami UVB (powodującymi oparzenia słoneczne) – z SPF 30 lub wyższym. „Powyżej może być pomocne, ale naprawdę dogłębna ochrona przed rakiem zaczyna się już od SPF 30” – mówi Yahoo Life dr Daniel Butler, dermatolog z Tucson w Arizonie.

Główne różnice dotyczą ich składników i sposobu, w jaki chronią przed promieniami słonecznymi. „Chemiczne filtry przeciwsłoneczne”, takie jak awobenzon, oksybenzon i oktinoksat, „pochłaniają promienie UV, podczas gdy mineralne filtry przeciwsłoneczne — tlenek cynku lub dwutlenek tytanu — działają jak fizyczna bariera zapobiegająca przedostawaniu się promieni UV na skórę” – dr Jason Miller, dermatolog w firmie Schweiger Dermatology Group w Freehold w stanie New Jersey, mówi Yahoo Life. „Obydwa zapewniają dobrą ochronę”.

Jednak chemiczne filtry przeciwsłoneczne budzą pewne kontrowersje i mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. „Istnieje zwiększone ryzyko podrażnienia i pieczenia w związku z połączeniem wielu składników w celu zapewnienia ochrony zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB” – mówi Yahoo Life dr Cula Svidzinski, dermatolog kosmetyczny w Sadick Dermatology w Nowym Jorku. Mineralne (zwane też fizycznymi) filtry przeciwsłoneczne mają natomiast naturalnie szerokie spektrum działania, blokując zarówno promienie UVA, UVB, jak i światło niebieskie – mówi Świdziński. Chociaż te filtry przeciwsłoneczne mogą pozostawiać biały osad – same minerały są białe i osadzają się na skórze – ich formuły przeszły długą drogę.

Eksperci twierdzą, że stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym powinno stać się codziennym nawykiem. „Polecam ludziom stosowanie filtrów przeciwsłonecznych codziennie rano, a następnie ponowne ich nałożenie, jeśli celowo przebywają na słońcu” – mówi Butler. Warto jednak zauważyć, że nawet w pochmurne dni nadal jesteś narażony na szkodliwe promienie UV. Dlatego dr Vicky Zhen Ren, adiunkt dermatologii w Baylor College of Medicine, mówi Yahoo Life, że kremy z filtrem przeciwsłonecznym należy nosić „nawet w zimne lub pochmurne dni” i „zwłaszcza w pobliżu powierzchni odbijających światło, takich jak woda, śnieg czy piasek”.

Nawet jeśli przebywasz w pomieszczeniu, nadal dobrym pomysłem jest noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ promienie UV, w szczególności UVA, mogą przenikać przez okna, mówi Yahoo Life dr Marisa Garshick, dermatolog z Nowego Jorku i Englewood w stanie New Jersey. „Należy również pamiętać, że ekrany komputerów i telefonów mogą emitować niebieskie światło, które może przyczyniać się do zmian skórnych, a stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może pomóc chronić skórę” – mówi.

Butler zgadza się z tym, dodając: „Chociaż światło w pomieszczeniach i światło komputera raczej nie powoduje zmian nowotworowych, fotostarzenie może nadal wystąpić, gdy przebywamy w pomieszczeniach lub przed ekranem komputera. Z tego powodu zalecam noszenie kremu z filtrem przeciwsłonecznym na twarzy, jeśli przebywasz w pomieszczeniach lub przed komputerem przez dłuższy czas”.

„Aby osiągnąć współczynnik SPF podany na etykiecie, potrzeba około jednego kieliszka kremu z filtrem przeciwsłonecznym — większość ludzi używa go mniej” – mówi Miller.

Ren dodaje, że krem ​​z filtrem przeciwsłonecznym należy nałożyć także 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Pamiętaj też o nałożeniu go na często zapominane miejsca, takie jak tył uszu, wierzch dłoni i wierzch stóp, a także nałóż balsam do ust z filtrem SPF 30 lub wyższym. Jak ujął to jeden z ekspertów: „Błyszczyk do ust niezawierający SPF jest jak nałożenie na usta oliwki dla dzieci”.

Ogólnie rzecz biorąc, filtr przeciwsłoneczny utrzymuje się około dwóch godzin. Według Skin Cancer Foundation, jeśli w pomieszczeniu jest chłodno i sucho i nie znajdujesz się w pobliżu okien, możesz wydłużyć ten czas do czterech do sześciu godzin.

Jednak krem ​​​​przeciwsłoneczny należy nakładać ponownie co około dwie godziny, jeśli przebywasz na świeżym powietrzu, lub częściej, jeśli pływasz lub się pocisz. Wodoodporne filtry przeciwsłoneczne mogą chronić skórę, nawet gdy są mokre, przez maksymalnie 40–80 minut, a następnie należy je nałożyć ponownie. (Nie ma czegoś takiego jak wodoodporny lub odporny na pot krem ​​​​przeciwsłoneczny, więc według Agencji ds. Żywności i Leków producenci nie mogą formułować takich twierdzeń.)

„Nawet jeśli sięgniesz po filtr przeciwsłoneczny o wysokim SPF, nie wykorzystasz w pełni jego zalet, jeśli nie zakryjesz dokładnie obszarów narażonych na działanie słońca i nie nałożysz go ponownie” – mówi Ren.

Filtry przeciwsłoneczne nie są wieczne, warto więc sprawdzić szafki i torby plażowe pod kątem przeterminowanych produktów. Przepisy FDA wymagają, aby wszystkie leki dostępne bez recepty, w tym filtry przeciwsłoneczne, miały datę ważności, chociaż istnieje wyjątek od tej reguły, jeśli testy stabilności przeprowadzone przez producenta wykażą, że produkt pozostanie stabilny przez co najmniej trzy lata. Zatem każdy filtr przeciwsłoneczny, któremu brakuje daty ważności, należy uznać za przeterminowany po upływie trzech lat od jego zakupu.

„Wiele filtrów przeciwsłonecznych ma datę ważności” – mówi Svidzinski. „Jeśli filtr przeciwsłoneczny nie ma daty ważności, napisz na butelce datę zakupu i wyrzuć go trzy lata później”. Nie wiesz, ile lat ma Twój krem ​​​​przeciwsłoneczny? Wyrzuć go, zgodnie z FDA.

Unikaj pozostawiania kremów przeciwsłonecznych w nagrzanych samochodach lub w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ według Garshicka może to mieć wpływ na ich skuteczność. „Pozostawienie kremu z filtrem przeciwsłonecznym w nagrzanym samochodzie może spowodować rozkład środków konserwujących, co może prowadzić do kolonizacji bakteriami lub drożdżami” – wyjaśnia Butler. Należy również zwracać uwagę na zmiany koloru, zapachu lub konsystencji filtra przeciwsłonecznego. „Oznakami, które powinny skłonić Cię do wyrzucenia, jest nieprzyjemny zapach lub wyjątkowo wodnisty zapach” – mówi.

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze „właściwego” filtra przeciwsłonecznego jest wybór zalecanego SPF 30, mówi Świdziński. „Następnie zastosujesz „właściwy filtr przeciwsłoneczny”” – mówi. Butler radzi swoim pacjentom, aby wypróbowali trzy lub cztery różne opcje, zanim zdecydują się na codzienny filtr przeciwsłoneczny, z którego będą zadowoleni.

Garshick twierdzi, że w przypadku osób o wrażliwej skórze najlepiej wybrać mineralne filtry przeciwsłoneczne, „ponieważ są one mniej drażniące i rzadziej powodują reakcję alergiczną”. Osoby ze skórą skłonną do trądziku „powinny szukać filtrów przeciwsłonecznych, które nie są zatykające zaskórników ani nie zawierają oleju, aby zminimalizować ryzyko wyprysków” – mówi.

Garshick twierdzi, że w przypadku osób o ciemniejszej karnacji preferowane mogą być chemiczne filtry przeciwsłoneczne, „ponieważ łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają białego osadu”. Jednak Svidzinski twierdzi, że dzięki ulepszonej formule mineralnych filtrów przeciwsłonecznych „istnieje znacznie więcej opcji dla kolorowej skóry”.

Garshick dodaje, że przyciemniane filtry przeciwsłoneczne to także opcja, która najlepiej dopasowuje się do konkretnego odcienia skóry.

„Spraye i sztyfty z filtrem przeciwsłonecznym mogą zapewnić taką samą ochronę jak balsamy, jeśli zostaną nałożone w odpowiedniej ilości” – mówi Garshick. „Problem w przypadku większości sprayów i sztyftów polega na tym, że ludzie zazwyczaj nie nakładają wystarczającej ilości środka lub nie nakładają równej warstwy, w związku z czym istnieją obszary pomijane, które mogą być narażone na ryzyko poparzenia. Spraye z filtrem przeciwsłonecznym nie są złe, ale ważne jest, aby używać ich prawidłowo. Ostatecznie lepsza jest pewna ilość kremu z filtrem niż żaden, ale w każdym przypadku ważne jest, aby zastosować wystarczającą ilość kremu z filtrem przeciwsłonecznym.

Niektórzy dermatolodzy zalecają jednak ostrożność przy stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych w sprayu. „Spraye są popularne ze względu na łatwość użycia, jednak niewiele wiadomo na temat skutków wdychania cząstek filtra przeciwsłonecznego do płuc, co utrudnia zalecanie ich stosowania” – mówi Miller. Butler dodaje, że „jeśli chodzi o filtry przeciwsłoneczne w sprayu, jeśli są one w aerozolu, mogą zawierać benzeny, które w dużych ilościach mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie”.

Jeśli jednak zdecydujesz się ich użyć, Svidzinski twierdzi, że „konieczne jest wcieranie w nie kremu z filtrem przeciwsłonecznym w sprayu, aby zapewnić równomierne pokrycie”. Biorąc pod uwagę, że istnieją pewne obawy dotyczące wdychania, zaleca stosowanie ich w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i unikanie rozpylania bezpośrednio na twarz.

Dermatolodzy nie są zgodni co do tego, czy produkty do makijażu i produkty nawilżające do twarzy z filtrem SPF zapewniają wystarczającą ochronę przeciwsłoneczną. (Również warto zauważyć: pomagają tylko chronić twarz – każda inna odsłonięta skóra również potrzebuje filtrów przeciwsłonecznych.)

„Świetnie nadają się do codziennej ochrony przed słońcem” – mówi Butler. „W idealnym przypadku miałyby filtr SPF 30 lub wyższy, aby zapewnić ochronę przed rakiem, a także korzyści wynikające z zapobiegania starzeniu się”.

Jednak Garshick twierdzi, że chociaż codzienny krem ​​​​nawilżający lub podkład z filtrem SPF może wskazywać, że zapewnia ochronę przed słońcem, „zazwyczaj nie jest to uważane za wystarczające, ponieważ najczęściej ludzie nie nakładają wystarczającej ilości kremu nawilżającego lub podkładu, aby uzyskać odpowiednią ochronę. wskazane na etykiecie.”

Świdziński zgadza się. „Makijaż z filtrem SPF nie zastępuje samodzielnego kremu z filtrem przeciwsłonecznym” – mówi. „Codzienny krem ​​​​nawilżający z minimalnym SPF 30 może być w porządku, jeśli Twój dzień składa się z bardzo małej ilości czasu na świeżym powietrzu”. Ale, jak twierdzi, poza tym, że nie nałożysz wystarczającej ilości, aby zapewnić pełną ochronę, prawdopodobnie nie będziesz ponownie nakładać makijażu lub kremu nawilżającego z filtrem SPF w ciągu dnia. „Dlatego polecam stosowanie specjalnego fizycznego filtra przeciwsłonecznego SPF 30 jako dodatek do kremu nawilżającego lub makijażu z filtrem SPF”.

Chociaż filtry przeciwsłoneczne zwykle przyciągają najwięcej uwagi, nie jest to jedyny sposób na uniknięcie szkodliwych promieni UV. Zdaniem ekspertów są jeszcze inne kroki, które możesz i powinieneś podjąć, a mianowicie szukanie cienia, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze. Zwykle jest to między 10:00 a 14:00. „Ale oczywiście może się to różnić w zależności od lokalizacji” – mówi Ren, „więc co ważniejsze, szukaj cienia zawsze, gdy Twój cień jest krótszy od Ciebie”. Noś także odzież chroniącą przed słońcem. Obejmuje to ciasno tkane koszule i spodnie z długimi rękawami ze współczynnikiem ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym, kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne w dużych oprawkach z ochroną UV, mówi Ren.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *