Jak wybielić ubrania bez wybielacza

Jak wybielić ubrania bez wybielacza

Nie zawsze znamy odpowiedzi, ale mamy kilka osób korzystających z szybkiego wybierania, które je znają — dlatego przedstawiamy Wam naszą serię Dla Twojej wiadomości gdzie eksperci wyjaśniają, czy balsam do ust faktycznie jest zły, jak często należy myć włosy i więcej.

Niezależnie od tego, jak zachowasz ostrożność podczas noszenia bieli, nawet podstawowa koszulka może czasami zostać zabrudzona kawą, sosem makaronowym lub plamami po makijażu. Chociaż wybielacz jest powszechnym środkiem do usuwania plam, według Jennifer Rodriguez, dyrektor ds. higieny w ProHousekeepers, jest on ostry, nieprzyjemny zapach i potencjalnie niebezpieczny. „Jest znany z tego, że jest żrący, co oznacza, że ​​może podrażniać, a nawet poparzyć skórę, oczy i drogi oddechowe, jeśli nie jest właściwie stosowany” – mówi Rodriguez. „Z biegiem czasu może również osłabić włókna ubrań, prowadząc do zużycia”. To powiedziawszy, wybielenie ubrań i tkanin bez tego środka jest naprawdę łatwe, jeśli wiesz, gdzie szukać.

Aby znaleźć najlepsze alternatywy dla wybielaczy, które przywrócą bielom blask, rozmawiałem z dwoma ekspertami w dziedzinie czyszczenia. Uwzględniłem ich wskazówki dotyczące zakupów, zalecenia dotyczące środków czyszczących, a także typowe składniki szukaj tego, który pomoże również rozjaśnić białe tkaniny.

PRZEJDŹ DO PRZODU: Jak wybraliśmy najlepsze alternatywy dla wybielaczy | Najwyżej oceniane alternatywy wybielaczy do użycia | Jak kupować alternatywy dla wybielaczy

Jak wybraliśmy najlepsze alternatywy dla wybielaczy

Nasi eksperci zalecają, aby przy poszukiwaniu alternatywy dla wybielacza wziąć pod uwagę następujące kwestie.

  • Bez chloru: Jak wspomniano powyżej, wybielacz chlorowy w wysokich stężeniach jest wyjątkowo żrący i może poważnie uszkodzić niektóre powierzchnie, skórę i oczy, jeśli zostanie użyty niewłaściwie. Nasi eksperci zalecają szukanie produktów niezawierających chloru, takich jak nadtlenek wodoru. „Wybielacze na bazie tlenu, takie jak nadtlenek wodoru, skutecznie usuwają trudne plamy, takie jak czerwone wino i makijaż, a jednocześnie są delikatne dla tkanin” – mówi Rodriguez.
  • Proszki: Wiele alternatywnych wybielaczy występuje również w postaci proszku, takich jak rozjaśniacze tlenowe, tetraboran sodu (boraks) i soda oczyszczona. Zazwyczaj można ich używać jako odplamiaczy, podczas prania i/lub poprzez namoczenie w nich tkanin, aby uzyskać silniejszy efekt. Rozjaśniacz tlenowy to półgruby biały proszek wykonany z węglanu sodu o właściwościach czyszczących, który usuwa plamy z tkanin. Proszek jest zazwyczaj biały i czasami ma silny zapach przypominający detergent, który z mojego osobistego doświadczenia jest znacznie przyjemniejszy niż wybielacza. Można znaleźć także odmiany bezzapachowe.
  • Niebieszczący płyn: Bluing to niebieski płyn na bazie składników antybakteryjnych, wody i barwników. Według popularnej marki marki Mrs. Stewart’s, niebieski kolor produktu sprawia, że ​​brudna biel staje się bardziej biała, ponieważ odbija więcej światła. Według Rodrigueza oprócz niebieszczenia białych tkanin do czyszczenia białych tkanin można również używać płynów takich jak filiżanka soku z cytryny lub destylowany biały ocet.

Najwyżej oceniane produkty do wybielania ubrań bez wybielacza

Poniższe produkty czyszczące to albo bezpośrednie rekomendacje naszych ekspertów, produkty, z których korzystali redaktorzy NBC Select, albo produkty, które mają co najmniej 4-gwiazdkowe średnie recenzje na podstawie 500 lub więcej recenzji na Amazon. Listę podzieliliśmy także na proszki i płyny.

Najwyżej oceniane alternatywy dla wybielaczy w proszku

OxiClean White Revive wybielacz do prania i odplamiacz

Użyłem tego rozjaśniacza tlenowego do prania białych ubrań i pościeli, w tym trudnych plam z sosu pomidorowego, i działa cudownie. Jest dostępny w różnych postaciach i ma silny, czysty zapach, który rozpuszcza się w wodzie. Możesz dodać roztwór do wody w bębnie pralki i normalnie wyprać ubrania, albo pozwolić im namoczyć się w mieszance przed rozpoczęciem cyklu płukania. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeśli masz ubrania z wyraźnymi, jasnymi plamami, to prawie zawsze konieczne jest ich namoczenie, aby było skuteczne. Wypróbowałem obie metody i namoczenie robi ogromną różnicę.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Tak | Tekstura: Proszek

Molly’s Suds Wybielacz tlenowy

Rozjaśniacz tlenowy Molly’s Suds, który ma średnią ocenę 4,6 gwiazdki na podstawie 4374 recenzji na Amazon, składa się z czterech składników pochodzenia roślinnego — nadwęglanu sodu, węglanu sodu, kwasu cytrynowego i olejku cytrynowego. Rozwiązanie jest bezpieczne dla wrażliwej skóry, pomaga pozbyć się utrwalonych plam i rozjaśnia matowo wyglądające białe ubrania i pościel – twierdzi marka. Proszek można rozpuścić w wodzie o dowolnej temperaturze i dodać bezpośrednio do bębna pralki wraz z proszkiem do prania. Według marki moczenie ubrań w sproszkowanej mieszance wody na kilka godzin zapewni im silniejsze wybielanie.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Tak | Tekstura: Proszek

Zdobądź alternatywne kapsułki Green Bleach

Kapsułki wybielające firmy Grab Green to świetna opcja, jeśli lubisz wygodę posiadania gotowego do użycia porcjowanego roztworu czyszczącego. Kapsułki zawierają niezawierający chloru proszek rozjaśniający zamknięty w rozpuszczalnym materiale. Proszek składa się ze składników na bazie minerałów i według marki nie zawiera substancji zapachowych, fosforanów ani rozjaśniaczy optycznych. Podobnie jak w przypadku innych proszków z tej listy, jeśli masz ubrania z bardziej zauważalnymi plamami, powinieneś pozwolić im namoczyć się przez kilka godzin przed rozpoczęciem cyklu prania. Kapsuły mają średnią ocenę 4,5 gwiazdki na podstawie 4522 recenzji na Amazon.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Nie | Tekstura: Proszek

Boraks 20 Mule Team Wzmacniacz prania

Boraks jest podstawą prania i zwykle można go znaleźć obok płynów zmiękczających do tkanin i prześcieradeł do suszarek. Jest podobny do sody oczyszczonej, ponieważ jest materiałem ściernym, co oznacza, że ​​jego gruboziarnista konsystencja pomaga usuwać plamy i brud. Aby użyć boraksu do prania, dodaj ½ szklanki proszku do bębna pralki z detergentem i wodą. Środek czyszczący można stosować do wszelkiego rodzaju ubrań, w tym delikatnych, a według marki można go bezpiecznie stosować także do dywanów. Jeśli go rozcieńczysz, możesz użyć boraksu do czyszczenia łazienek i powierzchni kuchennych (nierozcieńczony boraks jest zbyt mocny i ścierny do czyszczenia). Produkt ma średnią ocenę 4,8 gwiazdki na podstawie 26 521 recenzji na Amazon.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Nie | Tekstura: Proszek

Super soda oczyszczona Arm & Hammer

Podobnie jak boraks, soda oczyszczona Arm & Hammer to cienki biały proszek, który według marki najlepiej działa z ciepłą wodą na początku cyklu. Jest wykonana z węglanu sodu, a soda oczyszczona składa się z wodorowęglanu sodu. Chociaż można ich używać podobnie do czyszczenia, nie należy używać tej mieszaniny do gotowania. Aby wstępnie namoczyć, dodaj kilka łyżek proszku do dużego wiadra lub wanny z każdym galonem wody i odstaw na co najmniej 30 minut. Produkt ma średnią ocenę 4,8 gwiazdki na podstawie 44 415 recenzji na Amazon.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Nie | Tekstura: Proszek

Najwyżej oceniane alternatywy dla wybielaczy w płynie

Skoncentrowany płynny Bluing Pani Stewart

Płynny bluing pani Stewart to popularny produkt do bluingu — ma średnią ocenę 4,4 gwiazdki na podstawie ponad 11 000 recenzji na Amazon. Roztwór znajduje się w małej butelce o pojemności ośmiu uncji i jest silnie stężony, dlatego należy go rozcieńczyć podczas stosowania w praniu. W przypadku dużych wsadów matowo wyglądających białych ubrań lub pościeli najlepiej, w zależności od marki, dodać nie więcej niż ¼ łyżeczki płynu do wody w bębnie pralki. Alternatywnie możesz dodać kilka kropli niebieszczącego płynu do dużego wiadra z kilkoma litrami zimnej wody i dodać go do już rozpoczętego cyklu prania.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Nie | Tekstura: Płyn

Harris 12% stężony nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest formą wybielacza, a jego właściwości czyszczące pomagają usuwać plamy z białych ubrań, czyniąc je bardziej żywymi. Ta opcja jest bardziej stężona niż standardowy nadtlenek wodoru, który można znaleźć w alejce pierwszej pomocy w sklepie spożywczym i według marki najlepiej nadaje się do czyszczenia. Nadtlenku wodoru można używać do białego prania, dodając go do wody w bębnie pralki. Środek czyszczący ma średnią ocenę 4,7 gwiazdki na podstawie 921 recenzji na Amazon.

Typ: Bezchlorowy | Pachnące: Nie | Tekstura: Płyn

Jak kupować alternatywy dla wybielaczy

Poniżej przedstawiamy, o czym Rodriguez i Rapinchuck zalecają pamiętać podczas zakupów:

Weź pod uwagę skład produktu

To, że produkt nie zawiera wybielaczy chlorowych, nie oznacza, że ​​jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry i że nie uszkodzi odzieży. Sprawdź na etykiecie, jakie rodzaje tkanin można bezpiecznie stosować ze środkiem czyszczącym, jaka temperatura wody jest najlepsza, czy jest hipoalergiczna, czy produkt ma zapach i jest bezpieczny dla wrażliwej skóry.

Rodzaj plamy

Aby usunąć typowe plamy — takie jak pot, tłuszcz, krew, makijaż, czerwone wino, trawa, błoto i brud — konieczne może być namoczenie rzeczy przed włożeniem ich do pralki, w zależności od stopnia ich utrwalenia i jasności . Być może będziesz musiał użyć szczotki do szorowania, aby pomóc w tym procesie. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​namoczenie pościeli i białych T-shirtów ma ogromny wpływ na ich wygląd po wypraniu.

Czy do wybielania ubrań lepiej używać gorącej czy zimnej wody?

Według Rodrigueza w wielu przypadkach gorąca woda jest najlepszym sposobem na rozpuszczenie plam i zabicie bakterii. To powiedziawszy, przed praniem ubrań, zwłaszcza delikatnych, należy zawsze sprawdzić metkę lub instrukcję pielęgnacji. Ciepła woda to bezpieczna opcja w przypadku większości tkanin, zapewniająca równowagę między usuwaniem plam a pielęgnacją tkanin, natomiast zimna woda jest najlepsza w przypadku delikatnych tkanin lub odzieży podatnej na kurczenie się lub blaknięcie koloru, mówi Rodriguez.

Jak usunąć żółty odcień z ubrań?

Oprócz regularnego prania ubrań i pościeli, powinieneś rozważyć użycie rozjaśniacza tlenowego, takiego jak White Revive OxiClean, lub kilku kropel płynnego błękitu.

Poznaj naszych ekspertów

W NBC Select współpracujemy z ekspertami posiadającymi specjalistyczną wiedzę i uprawnienia oparte na odpowiednim szkoleniu i/lub doświadczeniu. Podejmujemy również kroki, aby zapewnić, że wszystkie porady i rekomendacje ekspertów są formułowane niezależnie i bez nieujawnionych konfliktów finansowych interesów.

  • Jennifer Rodriguez jest głównym biurem ds. higieny w firmie świadczącej usługi sprzątania ProHousekeepers w Miami na Florydzie.
  • Becky Rapinchuck jest autorem i założycielem serwisu sprzątającego i marki Clean Mama.

Dlaczego warto zaufać NBC Select?

Cory Fernandez jest redaktorem ds. handlu w NBC Select, gdzie zajmuje się tematami dotyczącymi gotowania, sprzątania, dobrego samopoczucia i stylu życia. Napisał przewodniki na temat najlepszych odplamiaczy dla zwierząt, czyszczenia materaca i butelki na wodę wielokrotnego użytku. Opowiadając tę ​​historię, rozmawiał z dwoma ekspertami ds. sprzątania.

Śledź szczegółowe relacje NBC Select dotyczące Finanse osobiste, technologia i narzędzia, dobra kondycja i nie tylko, i śledź nas dalej Facebook, Instagrama, Świergot I TIK Tok aby być na bieżąco.

Zalecana

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *