Ochrona skóry: fakty i wskazówki dotyczące zapobiegania rakowi skóry

Ochrona skóry: fakty i wskazówki dotyczące zapobiegania rakowi skóry

SALT LAKE CITY, UTAH (Good Things Utah) – Najwyższy komfort i styl tego lata dzięki Walking Comfort, miejscu, w którym znajdziesz najlepsze obuwie.

Duży wybór butów Dansko gwarantuje, że znajdziesz idealne dopasowanie na każdą okazję. Odkryj najnowsze trendy i ekskluzywne kolory, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Każdy styl Dansko gwarantuje wsparcie i wygodę, z niezbędnym wsparciem łuku stopy i gumowymi podeszwami zewnętrznymi, idealnymi na imprezy plenerowe i długie spacery. Czerniak jest najniebezpieczniejszą postacią raka skóry i chociaż występuje najrzadziej, szacuje się, że czerniak będzie dotykał w ciągu życia 1 na 27 mężczyzn i 1 na 40 kobiet. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ponad pięć milionów przypadków raka skóry. Jest to najczęstszy nowotwór w Ameryce.

Na szczęście rak skóry jest również jednym z nowotworów, którym najłatwiej zapobiegać. Dzieląc się faktami na temat niebezpieczeństw związanych z ekspozycją na słońce bez zabezpieczenia i zachęcając ludzi do sprawdzania skóry pod kątem oznak ostrzegawczych, eksperci ds. nowotworów z Intermountain Health pracują nad podniesieniem świadomości społeczności, która, ich zdaniem, uratuje życie.

„Wkraczając w miesiące letnie, maj to dla nas świetna pora, aby porozmawiać o zagrożeniach związanych z rakiem skóry i czerniakiem oraz podzielić się faktami na temat ochrony przeciwsłonecznej, zapobiegania rakowi skóry oraz znaczenia wczesnego wykrywania w ratowaniu życia. ” powiedziała Tawnya Bowles, lekarz medycyny, chirurg onkologiczny w Intermountain Health, który specjalizuje się w leczeniu czerniaka i raka skóry.

W ramach majowych wydarzeń „Melanoma May” i „Świadomość raka skóry” dr Bowles i inni eksperci ds. nowotworów z Intermountain Health chcą, aby opinia publiczna poznała fakty na temat czerniaka i zapobiegania rakowi skóry.

Na czerniaka wpływa wiele czynników, w tym duża wysokość nad poziomem morza, jasna skóra, znaczna ekspozycja na słońce, solarium i uwarunkowania genetyczne. Masy czerniaka są powszechnie kojarzone z pieprzykami, ponieważ przypominają pieprzyk lub mogą nawet powstać z istniejącego pieprzyka. Na ogół są ciemnobrązowe lub czarne, chociaż czasami mogą być białe, różowe, a nawet niebieskie lub fioletowe.

„Najlepszym sposobem zapobiegania rakowi skóry jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych” – stwierdził dr Bowles. „W lecie należy zachować czujność w zakresie ochrony przed słońcem.”

Fakty na temat czerniaka

• Czerniak jest jednym z najbardziej agresywnych rodzajów nowotworu. Co godzinę na czerniaka umiera jedna osoba.

• Czerniak może być ukryty na widoku. Badania przesiewowe w kierunku czerniaka mogą pomóc w wykryciu raka we wczesnym stadium.

• Jesteś narażony na ryzyko zachorowania na czerniaka, jeśli występuje u Ciebie którykolwiek z poniższych czynników ryzyka:

– Mieszkanie na dużej wysokości

– Zarówno mężczyźni, jak i kobiety po 50. roku życia

– Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w słońcu

– Historia rodzinna raka skóry

– Częste korzystanie z solarium

– Posiadanie jaśniejszej skóry

• Nadal możesz zachorować na czerniaka bez znanych czynników ryzyka

Kategoria raka skóry obejmuje czerniaka, raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego skóry. Rak skóry inny niż czerniak jest nowotworem powszechnie występującym w Stanach Zjednoczonych. Co roku taką diagnozę otrzymuje ponad 5 milionów osób. Rak podstawnokomórkowy i rak płaskonabłonkowy, które nie są nowotworami skóry, są najczęstszymi rodzajami raka skóry. Raki skóry inne niż czerniak rzadko rozprzestrzeniają się na inne części ciała.

Czerniak jest jednak agresywną formą raka skóry. Bardziej prawdopodobne jest zaatakowanie pobliskich tkanek i rozprzestrzenienie się na inne części ciała niż w przypadku bardziej powszechnych postaci raka skóry.

Według szacunków National Cancer Institute w 2024 roku czerniak zostanie zdiagnozowany u 100 640 Amerykanów, a 8290 osób umrze na tę chorobę.

Czerniak występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet oraz u osób o jasnej karnacji. Niezwykłe pieprzyki, narażenie na naturalne lub sztuczne światło słoneczne (np. z solarium) przez długi czas oraz historia zdrowia mogą wpływać na ryzyko wystąpienia czerniaka.

Oprócz skóry czerniak może również występować w błonach śluzowych – cienkich, wilgotnych warstwach tkanki pokrywających powierzchnie takie jak usta – lub w oku, zwany czerniakiem oka lub błony naczyniowej.

Zapobieganie

Możesz odegrać aktywną rolę w ochronie swojej skóry i zapobieganiu rakowi skóry. Po pierwsze, staraj się przebywać w cieniu w godzinach szczytu słońca, od 10:00 do 16:00. Kiedy przebywasz na słońcu, regularnie w ciągu dnia nakładaj krem ​​​​przeciwsłoneczny, zwłaszcza jeśli przebywasz w wodzie, gdzie może on zostać zmyty.

Czasami powinieneś nosić odzież zakrywającą ręce i nogi oraz akcesoria ochronne, takie jak czapki i okulary przeciwsłoneczne, aby blokować promienie UVA i UVB. Unikaj także opalania w pomieszczeniach zamkniętych, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry.

Twoja skóra opowiada Twoją historię

Jeśli zauważysz podrażniony lub nienaturalnie wyglądający narośl na skórze, powinieneś zgłosić się do lekarza. Należy także umówić się na wizytę, aby pokazać lekarzowi wszelkie niepokojące zmiany skórne, aby można było je obserwować i leczyć.

Jeśli w Twojej rodzinie występowały nowotwory skóry lub występują u Ciebie jakiekolwiek czynniki ryzyka typowe dla raka skóry, powinieneś także pomyśleć o zleceniu lekarzowi corocznego badania skóry w ramach rutynowych badań lekarskich. W tym miejscu lekarz sprawdzi skórę pod kątem nowych narośli i zaobserwuje istniejące narośla, takie jak znamiona lub piegi, aby upewnić się, że się nie zmieniają.

Możliwości leczenia

Intermountain Health dysponuje wielodyscyplinarnym zespołem dermatologów, chirurgów, onkologów medycznych i radiologów oraz dermatopatologów, którzy zapewniają specjalistyczne leczenie czerniaka i innych nowotworów skóry, w tym zaawansowanego raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego, raka z komórek Merkla i innych rzadkich nowotworów skóry , aby pomóc pacjentom.

Chirurdzy onkolodzy przeszkoleni w ramach stypendium Intermountain mają wiedzę specjalistyczną w zakresie resekcji guzów pierwotnych występujących w dowolnym miejscu na skórze, biopsji węzła wartowniczego i wycięcia węzłów chłonnych, ściśle współpracując z kolegami z chirurgii plastycznej, gdy konieczna jest rekonstrukcja.

Pierwszym krokiem w leczeniu raka skóry jest usunięcie nowotworu, a standardową metodą jest chirurgia wycięcia. Chirurgia wycięcia polega na tym, że lekarz używa skalpela do usunięcia całego guza skóry wraz z otaczającym go brzegiem pozornie normalnej skóry.

Chirurgia mikrograficzna Mohsa jest odpowiednią metodą leczenia niektórych nowotworów skóry. Operację Mohsa przeprowadzają specjalnie przeszkoleni dermatolodzy przy użyciu skalpela lub łyżeczki (ostrego instrumentu w kształcie pierścienia) w celu usunięcia jednej cienkiej warstwy tkanki na raz. Po usunięciu każdej warstwy krawędzie bada się pod mikroskopem pod kątem obecności komórek nowotworowych. Jeżeli marginesy są wolne od nowotworu, operacja zostaje zakończona. Jeśli nie, usuwa się więcej tkanki i tę procedurę powtarza się, aż brzegi ostatniej badanej tkanki będą wolne od nowotworu.

Czerniak, zwłaszcza gdy wrasta głębiej w skórę, może rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne. Technika zwana biopsją węzła wartowniczego pozwala na wczesne rozpoznanie czerniaka w węzłach chłonnych, gdy guz jest zbyt mały, aby można go było zobaczyć gołym okiem lub wyczuć w badaniu fizykalnym. Jeżeli w biopsji węzła wartowniczego zostanie wykryty czerniak, zaleca się usunięcie pozostałych węzłów chłonnych w tym miejscu.

Więcej informacji na temat badań przesiewowych z ekspertem Intermountain Health znajdziesz tutaj.

Sponsorowane przez Intermountain Health

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *