Osoby, które wyzdrowiały z raka skóry w środkowym Illinois, apelują o wczesne badania przesiewowe i ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok

Osoby, które wyzdrowiały z raka skóry w środkowym Illinois, apelują o wczesne badania przesiewowe i ochronę przeciwsłoneczną przez cały rok

BLOOMINGTON — Wraz z nadejściem lata mieszkańcy środkowego stanu Illinois będą częściej wychodzić na zewnątrz, aby cieszyć się piękną pogodą. Jednak eksperci i pacjenci przypominają ludziom, aby zachowali ostrożność i stosowali środki ostrożności przed promieniowaniem ultrafioletowym słońca.

Dla Leah Goforth (47 l.) z Peorii rak skóry jest od lat powszechnym problemem w jej rodzinie.

„Zawsze mówię ludziom, że nowotwory i onkologia są obecne zarówno w moim życiu osobistym, jak i zawodowym” – powiedział Goforth, kierownik oddziału onkologii ginekologicznej w OSF Medical Group w Peorii. „To zawsze była moja pasja, odkąd skończyłam studia, a później także osobiście – praca z wieloma członkami rodziny, którzy w przeszłości chorowali na raka, a obecnie z nim walczą”.Leah Goforth

Leah Goforth, kierownik oddziału onkologii ginekologicznej w OSF Medical Group w Peorii.


DOSTARCZANE PRZEZ MATTHEW SHEEHANA


Ojciec Gofortha od 2017 r. cierpi na czerniaka – rodzaj raka skóry, który zaczyna się w melanocytach wytwarzających pigment nadający skórze kolor. W 2019 r. Goforth znalazła pieprzyk wokół kolana, który początkowo wydawał się niczym poważnym .

Ludzie też czytają…

Goforth powiedziała, że ​​przygotowywała się wówczas do operacji kolana rozdartej łąkotki. Dermatolog powiedział jej, że pieprzyk wygląda OK, ale należy go usunąć ze względu na historię medyczną jej rodziny.

Dopiero wkrótce po jego usunięciu otrzymała telefon od lekarza, który poinformował ją, że ten mały pieprzyk to w rzeczywistości czerniak.

Absolwenci Heartland Community College gotowi rozpocząć nową karierę

„Pamiętam tylko wyraźnie, jak zastanawiałem się, czy to nie fałszerstwo, czy to sen, czy w mojej rodzinie coś takiego nie może się powtórzyć, i po prostu zamarłem” – powiedział Goforth. „Ale potem od razu wkroczyłam do akcji i zaczęłam umawiać się na wizyty oraz spotykać się ze specjalistą”.

Maj jest miesiącem świadomości raka skóry, który w porę przypomina o niebezpieczeństwach związanych z rakiem skóry oraz o znaczeniu zapobiegania, wczesnego wykrywania i leczenia.

Według American Cancer Society każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się ponad 5 milionów przypadków raka skóry, co czyni go najczęściej diagnozowanym nowotworem w kraju.

Rak skóry powstaje, gdy na powierzchni skóry rozwija się nieprawidłowy wzrost komórek skóry, zwykle objawiający się jako niegojące się rany lub zmiany w pieprzykach. Najczęściej jest to spowodowane nadmierną ekspozycją na promienie ultrafioletowe pochodzące ze słońca lub innych źródeł, w tym solariów i lamp opalających.

Rodzaje raka skóry obejmują raka podstawnokomórkowego i raka płaskonabłonkowego, które są dwiema najczęstszymi postaciami raka skóry, ale można je łatwo wyleczyć, jeśli zostaną wcześnie wykryte i odpowiednio leczone.

Czerniak jest bardziej agresywną formą raka skóry i może rozprzestrzenić się na inne narządy i tkanki organizmu, jeśli nie zostanie wcześnie wykryty i leczony.

Chociaż każdy nowotwór może stać się poważny, jeśli nie zostanie leczony, czerniak stanowi jedynie około 1% nowotworów skóry i jest odpowiedzialny za zdecydowaną większość zgonów z powodu nowotworów skóry, według ACS.

„Na początek należy wziąć pod uwagę noszenie nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, koszul z długim rękawem i spodni w celu ochrony przed słońcem, a także noszenie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF 30 lub wyższej” – powiedziała Natalie Jordan, pielęgniarka rodzinna dla OSF HealthCare w trybie normalnym. „Wielu rolników i pracowników budowlanych ma już ciemniejszą karnację wynikającą z przebywania na zewnątrz przez większość dni i mogą myśleć, że nie potrzebują ochrony, ale w rzeczywistości każdy ją potrzebuje”.Natalia Jordan

Natalie Jordan, pielęgniarka rodzinna w OSF HealthCare w stanie Normalnym.


ŚWIADCZONE PRZEZ GRUPĘ MEDYCZNĄ OSF HEALTHCARE


Jordan powiedziała, że ​​zwykle pyta pacjentów o historię raka skóry w rodzinie, zanim sprawdzi obszary, w których skóra jest często narażona na działanie promieni słonecznych, takie jak ramiona, głowa, uszy i szyja. Następnie szuka miejsc, które wydają się nieregularne lub różnią się od innych.

Wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie, stwierdził Jordan, a w najlepszym interesie patentów leży uzyskanie drugiej opinii od specjalisty, takiego jak dermatolog, w celu ustalenia, czy jakiekolwiek plamy są poważne i wymagają usunięcia.

Jordan stwierdziła, że ​​osobiście wiele nauczyła się o raku skóry dzięki swojemu teściowi, który przeszedł kilka zabiegów usuwania różnych plam na ciele.WEB_ONLY_#19249_052224_BLM_Skin_cancer_3

„Zawsze dobrze się chronił, nosił odpowiednie ubranie, a mimo to zdiagnozowano u niego raka skóry” – powiedziała Jordan. „To bardzo otworzyło mi oczy, ponieważ jest tak powszechne i naprawdę może przydarzyć się każdemu, nawet jeśli jest ostrożny”.

Doktor Colby Carr, lekarz rodzinny w Carle Health w El Paso, podzielił się podobnymi przemyśleniami, dodając, że ludzie nie powinni bać się zadawać pytań ani zgłaszać się do lekarza pierwszego kontaktu, jeśli mają jakiekolwiek wątpliwości.Doktor Colby Carr

Doktor Colby Carr, lekarz rodzinny w Carle Health w El Paso.


Mateusz JanikIm dłużej ludzie czekają na wczesne wykrycie i diagnozę, tym większe jest prawdopodobieństwo, że rak skóry będzie się dalej rozwijać i potencjalnie stanie się poważniejszym problemem – stwierdził Carr.

W zależności od ryzyka danej osoby lekarze mogą zalecić częstsze kontrole skóry. Carr twierdzi, że pomocne może być nawet poproszenie współmałżonka, partnera, członka rodziny lub bliskiego przyjaciela o zbadanie trudno widocznych obszarów, takich jak plecy lub skóra głowy.

„Jeśli masz wątpliwości, sprawdź to” – powiedział Carr. „Kluczowe są wczesne badania przesiewowe, podobnie jak profilaktyka, dlatego ludzie powinni zwracać uwagę na wszelkie zmiany na skórze oraz zmiany, które są nowe lub zmieniające się”.

Elise Albers, zastępca dyrektora ds. partnerstwa ośrodków onkologicznych z American Cancer Society, powiedziała, że ​​organizacja zapewnia usługi transportowe i zakwaterowanie pacjentom poddawanym leczeniu raka. Organizują także coroczne wydarzenia Relay for Life, których celem jest zbieranie pieniędzy na badania i programy opieki nad pacjentami. W Bloomington-Normal tegoroczne wydarzenie odbędzie się 29 czerwca w Heartland Community College.WEB_ONLY_#19249_052224_BLM_Skin_cancer_2

Albers stwierdziła, że ​​ważne jest promowanie badań przesiewowych w kierunku raka, zwłaszcza samokontroli, u wszystkich osób cierpiących na raka skóry. ACS współpracuje ze szpitalami lokalnymi, aby edukować ludzi, na co zwrócić uwagę, zwłaszcza w przypadku osób młodszych, które mogą uważać, że są mniej podatne na raka skóry.

Według ACS ryzyko zachorowania na czerniaka wzrasta wraz z wiekiem, przy czym średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 66 lat, ale czerniak nie jest rzadkością wśród osób poniżej 30. roku życia. W rzeczywistości jest to jeden z najczęstszych nowotworów u młodych ludzi, zwłaszcza młode kobiety.052324-blm-loc-rak skóry2.JPG

Taylor Hillery opowiada o świadomości raka skóry, w tym noszeniu długich rękawów, w Carle BroMenn Medical Center w Normal.


CLAY JACKSON, PANTAGRAF


„Zawsze promujemy badania przesiewowe w kierunku raka u osób w każdym wieku, ponieważ ludzie mogą nie wiedzieć, że mają miejsce nowotworowe i mogą prowadzić do czegoś poważniejszego” – powiedział Albers.

Taylor Hillery (29 l.) z El Paso powiedziała, że ​​w styczniu zauważyła ciemne miejsce na udzie. Wiedząc, że jej babcia ma czerniaka, natychmiast zadzwoniła do swojego lekarza, dr Kellie DeWitt, z biura Carle Health w El Paso.

Miała biopsję i wynik pozytywny na wczesne stadium czerniaka. Współpracowała z chirurgiem, aby usunąć to miejsce, zanim doszło do dalszego postępu, a obecnie poddaje się kontroli co trzy miesiące.

„Nie sądziłam, że to tak wróci, zwłaszcza że jestem w moim wieku” – powiedziała Hillery. „Po prostu pomyślałem, że to dziwnie wyglądający kret”.052324-blm-loc-rak skóry1.JPG

Taylor Hillery opowiada o świadomości raka skóry, w tym noszeniu długich rękawów, w Carle BroMenn Medical Center w Normal.


CLAY JACKSON, PANTAGRAF


Od tego czasu Hillery powiedziała, że ​​badała i usuwała inne obszary z nieprawidłowym wzrostem komórek. Podjęła wszelkie niezbędne kroki, aby chronić siebie i resztę rodziny, w tym swoją 2-letnią córkę.

Hillery ma nadzieję, że inne osoby w jej wieku zaczną częściej się badać i brać pod uwagę, jak poważny może być rak skóry.

„Mam wrażenie, że większość ludzi myśli: «Och, to tylko rak skóry. To nie jest aż tak niebezpieczne», ale tak naprawdę jest” – powiedziała Hillery. „Nie sądzę, że zdają sobie sprawę, jakie to może być niebezpieczne”.

Skontaktuj się z Mateuszem Janikiem pod numerem (309) 820-3234. Obserwuj Mateusza na Twitterze:@mjanik99

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *