Rola farmaceutów w edukacji dotyczącej pielęgnacji skóry w dobie mediów społecznościowych

Rola farmaceutów w edukacji dotyczącej pielęgnacji skóry w dobie mediów społecznościowych

W dzisiejszej erze cyfrowej ludzie spędzają dużo czasu na patrzeniu na własne twarze. Jeśli ktoś nie patrzy na swoją twarz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że patrzy na twarz kogoś innego. Rozwój mediów społecznościowych i kultury influencerów doprowadził do wzrostu niezadowolenia z ciała1 i wywołał kulturową niemal obsesję na punkcie spełniania pewnych standardów piękna – zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację skóry.

Platformy takie jak TikTok i YouTube są pełne wpływowych osób, które mogą pochwalić się nieskazitelną skórą, którą zawdzięczają wieloetapowym pielęgnacjom pełnym wysokiej klasy produktów. Chociaż docenianie pielęgnacji skóry jest dobre – w końcu skóra to największy organ ciała – te filmy mogą z łatwością skusić obserwujących do wydawania pieniędzy na podobne produkty, bez uwzględnienia ich indywidualnych potrzeb i potencjalnych wad. Ślepe podążanie za radami influencera dotyczącymi pielęgnacji skóry może być szkodliwe: luksusowe produkty do pielęgnacji skóry nie są odpowiednie dla każdego, a to, co działa na jedną osobę, może nie działać na inną.

„Za każdym razem, gdy ludzie płacą za promowanie czegoś, będą to promować” – powiedziała Patricia Farris, lekarz medycyny, współzałożycielka szczytu Science of Skincare Summit, gospodarz podcastu Skincare Confidential i profesor nadzwyczajny kliniczny na Wydziale Dermatologii Uniwersytetu Wrocławskiego. w Szkole Medycznej Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie w Luizjanie. „Niestety konsument nie rozumie różnicy”.

Ale czego konsumenci mogą nie rozumieć na temat różnic między różnymi produktami do pielęgnacji skóry, robią farmaceuci. Wykorzystując swoją wiedzę specjalistyczną i wysoki kontakt z pacjentami, farmaceuci mogą skutecznie kierować pacjentów w kierunku produktów, które są bezpieczne, skuteczne i odpowiadają na ich konkretne problemy w nowej erze pielęgnacji skóry.

Niebezpieczeństwa związane z pielęgnacją skóry opartą na trendach

Media społecznościowe i wywieranie wpływu sprawiły, że dostęp do informacji dotyczących pielęgnacji skóry jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Wystarczy wyszukać słowo kluczowe na platformie mediów społecznościowych, aby zapalić niekończący się przewijanie treści dotyczących pielęgnacji skóry, wzmocnionych algorytmami, które kierują kanały społecznościowe modnymi filmami, w których wpływowi prezentują swoje ulubione produkty i marki.

Konsumenci, złapani w ten niekończący się zwój, stają się niezwykle świadomi każdego produktu i trendu pojawiającego się w mediach społecznościowych, przez co nieustannie pragną zmienić swoją rutynę. Strach przed przegapieniem trendów w połączeniu z mentalnością „więcej znaczy więcej” może prowadzić do tworzenia zbyt skomplikowanych procedur pielęgnacji skóry. Jednak takie schematy często wyrządzają więcej szkody niż pożytku.

„Większość tego, co widzimy u pacjentów, to nadgorliwe korzystanie z rzeczy” – powiedział Farris. „Rzeczywiste reakcje alergiczne nie są tak powszechne. Jeśli używasz ostrych peelingów, które mogą zagrozić [skin] barierę, a potem zastosujesz coś w rodzaju retinoidu lub hydroksykwasu, to będzie problem, ponieważ wystąpi dysfunkcja.

Chociaż nakładanie kremów, serum, peelingów i toników może wydawać się kluczem do idealnej skóry, w rzeczywistości może uszkodzić barierę skóry. Może to prowadzić do podrażnień, gdyż produkty mogą wnikać głębiej w już uszkodzoną skórę. Jeśli pacjent przychodzi do apteki z rozdrażnieniem, Farris zaleca, aby farmaceuci doradzili mu uproszczenie schematu leczenia. „Jeśli chodzi o składniki aktywne, zwykle mówię ludziom, aby ograniczali się do 2 kroków rano i 2 kroków wieczorem” – powiedziała.

Niektóre składniki do pielęgnacji skóry mają większy potencjał podrażnienia skóry, szczególnie jeśli użytkownicy priorytetowo traktują korzyści i przeoczają potencjalne wady. Retinol to jeden z takich składników, który zyskał swój czas w centrum uwagi. Retinol nie tylko pomaga kontrolować trądzik, ale także stymuluje produkcję kolagenu, poprawia elastyczność skóry i wspomaga odnowę komórkową skóry, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz zwalczając oznaki starzenia.2 Chociaż wpływowe osoby często zachwalają stosowanie retinolu i jego rolę w zapewnianiu ich nieskazitelnej cery, włączenie retinolu do rutynowej pielęgnacji skóry wymaga okresu dostosowawczego, którego nie wymaga wiele innych składników do pielęgnacji skóry. Retinol zwiększa również wrażliwość na słońce, co wymaga regularnego stosowania filtrów przeciwsłonecznych, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń słonecznych.

„Jeśli ktoś przychodzi z czerwoną, swędzącą lub płonącą twarzą, farmaceuci powinni go zapytać [whether they’re] stosując produkt zawierający retinol” – powiedziała Zoe Diana Draelos, lekarz medycyny, dermatolog z certyfikatem komisji badawczej i klinicznej, zaangażowana w badania nad lekami OTC, kosmeceutykami i kosmetykami. Jeśli pacjent stosuje retinol, „farmaceuci powinni [recommend] aby produkt odstawić do czasu zagojenia się skóry i ewentualnie stosować go co drugi lub co trzeci dzień, aby zminimalizować podrażnienia.”

To samo dotyczy peelingów i środków złuszczających, które również zyskują na popularności jako sposób na uzyskanie gładszego wyglądu skóry. „Idea peelingów i środków złuszczających polega na tym, że usuwasz martwy naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładsza i bardziej miękka. To jak przyłożenie kawałka papieru ściernego do kawałka drewna, które po przeszlifowaniu wydaje się gładsze i bardziej miękkie” – powiedział Draelos. „Ale możesz tylko piaskować twarz. Jeśli każdego wieczoru będziesz agresywnie złuszczać skórę, w końcu dojdziesz do punktu, w którym podrażnisz skórę i będziesz mieć wrażliwą skórę spowodowaną nadmiernym używaniem peelingów i środków złuszczających.

Chociaż peelingi i peelingi złuszczające korzystnie usuwają martwe komórki naskórka, mogą również osłabiać naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry. Draelos zaleca, aby farmaceuci doradzali pacjentom stosującym te produkty, aby konsekwentnie stosowali filtry przeciwsłoneczne, ograniczali złuszczanie naskórka do raz w tygodniu w celu zminimalizowania podrażnień, zachowywali ostrożność podczas stosowania środków złuszczających, a następnie przeprowadzali złuszczanie kremem nawilżającym, aby umożliwić naprawę bariery skórnej.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieje wiele skutecznych leków OTC dostępnych dla osób zgłaszających się do apteki z problemami związanymi z pielęgnacją skóry. Dla farmaceutów kluczowa jest wiedza, które leki polecić.

„Każdy, kto ma dość znaczne podrażnienie, może skorzystać z prostych zabiegów, takich jak dodanie kremu nawilżającego lub zastosowanie hydrokortyzonu OTC” – powiedział Farris. „Jest wiele rzeczy, do których farmaceuci mogą uzyskać dostęp, aby bardzo szybko pomóc pacjentowi”.

Troska o młodych ludzi

Osoby wpływowe w mediach społecznościowych mogą być szczególnie niebezpieczne dla młodych ludzi – którzy mogą bardziej ufać treściom internetowym – zwłaszcza gdy promują produkty, które nie są odpowiednie dla ich wieku lub nie uwzględniają konkretnych potrzeb młodszej grupy demograficznej. Z raportu Wunderman Thompson Commerce & Technology wynika, że ​​55% dzieci w wieku od 6 do 16 lat chce kupować produkty wyłącznie na podstawie tego, czy ich ulubiony influencer na YouTube lub Instagramie ich używa lub nosi.3

W szczególności wpływ mediów społecznościowych wzbudził obawy związane ze starzeniem się młodych ludzi. W minionym sezonie świątecznym produkty przeciwstarzeniowe zawierające retinol, pochodzące od drogich marek, takich jak Drunk Elephant i Glow Recipe, znalazły się na szczycie list życzeń wielu nastolatków i nastolatków,4 chociaż wielu dermatologów ogólnie zaleca, aby pacjenci zaczekali do 20. roku życia z rozpoczęciem włączania tego typu produktów do rutynowej pielęgnacji skóry.2

Chociaż Farris zgadza się, że stosowanie tych produktów na młodej skórze może być problematyczne, widzi pozytywne strony w szumie wokół pielęgnacji skóry wpływającej na demografię. „Jeśli uda nam się wykorzystać tę nową świadomość dotyczącą pielęgnacji skóry jako moment pouczający, aby poinformować młodych ludzi o stosowaniu dobrego kremu z filtrem przeciwsłonecznym, myciu twarzy delikatnym środkiem czyszczącym i stosowaniu dobrego kremu nawilżającego – są to dobre nawyki, które warto zaszczepić małemu dziecku ,” powiedziała.

Jeśli chodzi o doradzanie młodym ludziom w zakresie odpowiednich produktów do pielęgnacji skóry, Draelos wyjaśnił, że najważniejszym produktem, jaki może zalecić farmaceuta, jest filtr przeciwsłoneczny. Praktykując dobrą ochronę przeciwsłoneczną, młodzi ludzie mogą skutecznie utrzymać swoją skórę w jej obecnym stanie. „Zapobieganie i utrzymanie tego, co masz, jest znacznie lepsze niż odwrócenie lub leczenie” – powiedział Draelos.

Edukacja jest kluczem

Skąd farmaceuci mogą wiedzieć, na jakie produkty do pielęgnacji skóry zwracać uwagę w dobie stale zmieniających się trendów i wpływów? Tak jak pacjenci nadążają za trendami społecznymi, tak i farmaceuci powinni.

„Rynek kosmetyków i luksusowych produktów do pielęgnacji skóry rozwija się bardzo szybko. Rozwija się dzięki nowemu, nowemu, nowemu, więc trudno za nim nadążyć” – powiedział Draelos. „Poleciłbym Google farmaceutę nowa pielęgnacja skóry 2024 i zobacz co [trends] wchodzić na górę. W tej chwili jest to mucyna ślimaka, ale jestem pewien, że za 6 miesięcy będzie to coś innego.”

Oprócz prostego wyszukiwania w Internecie zarówno Amerykańska Akademia Dermatologii, jak i Cosmetics Info – baza danych prowadzona przez naukowców i ekspertów w danej dziedzinie – mogą zapewnić farmaceutom mnóstwo informacji na temat wszelkich zagadnień związanych z pielęgnacją skóry. Pozyskując informacje z wiarygodnych źródeł i rozumiejąc wiedzę naukową stojącą za składnikami do pielęgnacji skóry, farmaceuci mogą przebić się przez szum mediów społecznościowych, aby umożliwić pacjentom podejmowanie świadomych wyborów dotyczących pielęgnacji skóry.

Bibliografia

  1. Engelin R. Jak influencerzy sprawiają, że młode kobiety czują się źle. Psychologia dzisiaj. 25 września 2023 r. Dostęp: 15 kwietnia 2024 r. https://www.psychologytoday.com/us/blog/beauty-sick/202309/how-influencers-make-young-women-feel-bad
  2. Ludmann P. Pielęgnacja skóry zalecana przez dermatologów dla osób po 20. roku życia. Amerykańska Akademia Dermatologii. Zaktualizowano 23 lutego 2023 r. Dostęp: 15 kwietnia 2024 r. https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/care/skin-care-in-your-20s
  3. Christie D. 55% przedstawicieli pokolenia alfa chce kupować ubrania, które noszą ich ulubieni influencerzy z YouTube i Instagrama. Nurkowanie marketingowe. 18 września 2019 r. Dostęp: 15 kwietnia 2024 r. https://www.marketingdive.com/news/55-of-gen-alpha-want-to-buy-what-their-favorite-youtube-instagram-influen/563158 /
  4. Hallett R. Trend „Sephora baby”: nastolatki i nastolatki kupujące drogie, skuteczne produkty do pielęgnacji skóry stanowią coraz większy problem wśród pracowników służby zdrowia. Zaktualizowano 10 stycznia 2024 r. Dostęp: 15 kwietnia 2024 r. https://www.fox10phoenix.com/news/parents-are-warned-to-think-twice-before-buying-these-products-off-their-kids- lista świąteczna

[This article was originally published by our sister publication, Drug Topics.]

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *