Sucha, podrażniona, swędząca skóra?  Pomocna może być modna pielęgnacja ciała Microbiome

Sucha, podrażniona, swędząca skóra? Pomocna może być modna pielęgnacja ciała Microbiome

Czy cierpisz na swędzenie, wrażliwość, trądzik, a nawet nawracające epizody niewyjaśnionego pleśniawki? Zdaniem ekspertów przyczyną może być to, jakich produktów do pielęgnacji ciała używasz i tego, jak uszkadzają one mikrobiom Twojej skóry. Mikrobiom stał się ostatnio przedmiotem wielu badań naukowych, a jego rola w utrzymaniu zdrowia skóry została naukowo udowodniona. „Zdrowa skóra opiera się na mikrobiomie skóry” – wyjaśnia dr Tiina Meder, założycielka Meder przez dr Tiinę Meder. „Wszystko jest potencjalnie szkodliwe dla mikrobiomu skóry i należy tego unikać w preparatach przeznaczonych dla zdrowej skóry” – mówi PS UK. Oznacza to pożegnanie ze składnikami dezynfekującymi, m.in. triklosanem, alkoholem nadtlenku benzoilu, a także hydroksykwasami. „Wszystkie te codzienne składniki zmieniają poziom pH skóry, ponieważ mikrobiom jest wrażliwy na pH, oznacza to, że użycie któregokolwiek z tych składników może mieć wpływ”. Jednak według dr Medera nie tylko składniki syntetyczne mogą powodować problemy. „Wiele olejków eterycznych wykazuje również właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze lub przeciwwirusowe – wcześniej uważaliśmy to za zaletę, teraz rozumiemy, że zdrowa skóra nie powinna być regularnie narażana na takie działanie” – mówi PS UK. „Produkty przyspieszające odnowę skóry mogą być potencjalnie szkodliwe także dla mikrobiomu, dlatego nie można ich nazwać «przyjaznymi mikrobiomowi».”

Wcześniej toczyło się wiele dyskusji na temat korzyści wynikających z dbania o mikrobiom bariery skórnej w kontekście pielęgnacji skóry twarzy, ponieważ wszelkie zakłócenia mogą naruszyć barierę skórną i prowadzić do trądziku, trądziku różowatego, podrażnionej i wrażliwej skóry. Ale według dr Medera nie można skupić się na twarzy, nie myśląc o reszcie ciała. „Kiedy przechodzisz na pielęgnację skóry przyjazną mikrobiomom lub zorientowaną na mikrobiomy, zawsze sugeruję robienie tego bardziej globalnie” – mówi. „Dzieje się tak, ponieważ jeśli do swojej niezbyt przyjaznej pielęgnacji skóry włączysz jeden produkt przyjazny mikrobiomowi, niczego to dla Ciebie nie zmieni”.

Nic dziwnego, że w miarę jak stajemy się coraz bardziej świadomi produktów i składników, których używamy, liczba wyszukiwań produktów do pielęgnacji kobiet i ciała o zrównoważonym mikrobiomie wzrosła o 266 procent. Ten wzrost zainteresowania dbaniem o mikrobiom skóry naszego ciała w celu zapobiegania i leczenia pewnych problemów, gdy są one zagrożone, oznacza, że ​​istnieje nowe zapotrzebowanie na tego typu produkty.

Aby uzyskać więcej informacji i dowiedzieć się, czy może to być odpowiedź na różne problemy skórne i zdrowotne, skontaktowałem się z ekspertami w tej dziedzinie, aby dowiedzieć się więcej.


Eksperci przedstawieni w tym artykule

Amanda Azzopard Pielęgniarka estetyczna, specjalistka ds. zdrowia kobiet i założycielka Amanda Azzopardi Aesthetics


Katy Cottam Założycielka i dyrektor generalna Luna Daily


Dr Tiina Meder Założycielka Meder prowadzona przez dr Tiinę Meder

Co oznacza pielęgnacja ciała przyjazna mikrobiomowi?

Nasza skóra jest domem dla tysięcy różnych bakterii i mikroorganizmów, zwanych wspólnie mikrobiomem skóry. „Istnieją dwa rodzaje «pielęgnacji skóry opartej na mikrobiomie», jeden jest powszechnie znany jako przyjazny mikrobiomowi, a drugi zorientowany na mikrobiom” – mówi dr Meder. „Określenia przyjazne mikrobiomowi stały się bardzo modne i są obecnie używane tak powszechnie, że czasami prowadzą do zamieszania i błędnych przekonań. Produkty do pielęgnacji skóry przyjazne mikrobiomowi opierają się na założeniu, że produkty do pielęgnacji skóry nie wpływają na mikrobiom skóry i nie uszkadzają go, – mówi PS UK.

Co to oznacza dla Twojej obecnej rutyny pielęgnacji skóry i ciała? „W tej klasie produktów do pielęgnacji skóry stosuje się niektóre prebiotyki lub probiotyki, jeśli pomagają w utrzymaniu zdrowego mikrobiomu, a także wiele ekstraktów roślinnych, przeciwutleniaczy i witamin, takich jak niacynamid lub pantenol, kwas hialuronowy, gliceryna i karagen” – wyjaśnia dr Meder. „Inny rodzaj produktów można nazwać produktami zorientowanymi na mikrobiom, ponieważ mają one za zadanie oddziaływać na mikrobiom skóry i zwalczać jego patogenne zmiany.” Twierdzi, że są one szczególnie przydatne dla osób cierpiących na trądzik, suchość skóry lub problemy związane z wiekiem. „Produkty te mogą opierać się na modulatorach pH, ​​które zakwaszają skórę w przypadku trądziku, lub na prebiotykach i probiotykach «terapeutycznych», które mogą sprzyjać wzrostowi pożytecznych mikroorganizmów i hamować rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych na powierzchni skóry” – wyjaśnia.

„Zdrowy mikrobiom skóry pomaga utrzymać zrównoważony poziom pH, co z kolei utrzymuje w nienaruszonym stanie naturalne oleje i wilgoć w naszej skórze” – mówi Katy Cottam PS UK. „Używanie agresywnych produktów o zbyt wysokim pH może powodować podrażnienia i zaczerwienienia, a nawet problemy ginekologiczne, takie jak pleśniawka”. Potencjalnie to właśnie to zrozumienie i zwiększoną świadomość być może będziemy musieli uwzględnić w produktach do ciała, których używamy. „Dlatego stworzyliśmy gamę produktów do pielęgnacji ciała równoważących mikrobiom, które można stosować wszędzie” – Cottam mówi PS UK.

Jakie są zalety pielęgnacji ciała przyjaznej mikrobiomowi?

„Wszystkie osoby posiadające zdrową skórę odniosą korzyści z pielęgnacji skóry przyjaznej mikrobiomom, ponieważ jest to najlepszy sposób na utrzymanie zdrowia i nawilżenia skóry oraz zapobieganie przedwczesnemu lub przyspieszonemu starzeniu się skóry” – wyjaśnia dr Meder. Często myślimy o skórze jak o twarzy, choć tak naprawdę jest to największy organ na naszym ciele, dlatego pielęgnacja od szyi w dół jest równie ważna.

„Tradycyjne płyny do mycia ciała mają zazwyczaj wysokie pH i mogą zakłócić delikatną równowagę skóry” – mówi Cottam. Pomysł jest taki, że nie ma sensu wydawać 300 funtów na produkty do pielęgnacji twarzy, a potem używać taniego żelu pod prysznic na resztę ciała, jeśli weźmie się pod uwagę, że nasza skóra to jeden duży, spójny obszar. Sucha, łuszcząca się skóra może wyglądać nieestetycznie, ale zaburzony mikrobiom może powodować więcej problemów niż tylko wygląd fizyczny, takich jak pleśniawki i wysypki skórne. „Znam to aż za dobrze i jeśli uwzględni się gorączkę, cykl menstruacyjny lub kurację antybiotykami, okolice intymne mogą stać się jeszcze bardziej wrażliwe na zaburzenia pH” – mówi Cottam.

„Stosowanie produktów przyjaznych mikrobiomowi może pomóc w utrzymaniu tej równowagi poprzez wspieranie wzrostu pożytecznych bakterii, które mogą konkurować z Candida, przyczyną pleśniawki, i hamować jej rozwój” – mówi Amanda Azzopardi. „Dodatkowo może pomóc w przywróceniu mikrobiomu po jego zakłóceniu przez takie czynniki, jak stosowanie antybiotyków”.

Jakie produkty do pielęgnacji ciała przyjazne dla mikrobiomu są dostępne?

Jeśli chodzi o produkty, które specjalnie dbają o mikrobiom skóry Twojego ciała, Luna Daily jest jednym z liderów w branży dzięki Everywhere Wash (14 GBP), kolejnej marce, która koncentruje się na mikrobiomie skóry i oferuje produkty specjalnie dbające o ciało jest Gallinée i jego bezzapachowa kostka oczyszczająca (13 GBP) oraz Mleczko do ciała (28 GBP). Jeśli zauważysz, że skóra pod pachami jest czerwona, wrażliwa i podrażniona, warto zainteresować się dezodorantem przyjaznym mikrobiomom, takim jak Meder Body Day Prebiotic Deodorant (39 GBP)


Lauren Ezekiel jest zastępcą redaktora w PS UK, gdzie pisze o wszystkim, co związane z urodą i dobrym samopoczuciem. Ma dyplom z dziennikarstwa i 12 lat doświadczenia jako redaktorka działu urody w wiodącym niedzielnym dodatku. Ma obsesję na punkcie pielęgnacji skóry, włosów i makijażu i często można ją spotkać, gdy udziela rad niewinnym przypadkowym osobom. Jej prace publikowano w Grazia, OK, Health and Beauty, The Sun, ASDA, Dare i Metro.


Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *