Czy taśma na usta działa na lepszy sen? Zapytaliśmy specjalistów od snu

Czy taśma na usta działa na lepszy sen? Zapytaliśmy specjalistów od snu


Szybkie przewijanie filmów TikTok związanych ze snem i szybko staje się jasne, że pozornie wszyscy i ich matka nagrywają usta.

Praktyka jest dokładnie taka, jak brzmi – używanie taśmy do zamykania ust i zachęcania do oddychania przez nos podczas snu. Ale czy to jest to Właściwie dobry pomysł? Jury wciąż nie zadecydowało.

Eksperci mówią

„Spróbuj chrapać z zamkniętymi ustami, a następnie je otwórz. Widać, że z zamkniętymi ustami trudniej jest chrapać. Jeśli w ciągu dnia nie możesz swobodnie oddychać z zaklejonymi ustami przez trzy minuty, najlepiej nie próbować zaklejania ust i zwrócić się o pomoc do laryngologa, dentysty dróg oddechowych lub terapeuty miofunkcjonalnego.-Dr. Shereen Lim, dentystka specjalizująca się w stomatologicznej medycynie snu

To powiedziawszy, może poprawić jakość snu wielu osób, więc jeśli chcesz spróbować (i masz na to zgodę eksperta), wybór taśmy na usta ma znaczenie. Oto dziewięć taśm do ust, które LUDZIE uważają za najlepsze w 2024 roku.

Taśma mikroporowa Amazon 3M
ZDJĘCIE:

Amazonka

Jest to ulubiony produkt doktora Lima, który chwali go za lekkość, oddychalność i hipoalergiczność, a także za niską cenę. To po prostu ogólny rodzaj taśmy medycznej, więc nie jest to konkretnie taśma na usta. Mimo to możesz mieć pewność, że nie podrażni skóry i z łatwością pokroisz go na paski o dowolnej wielkości.

Rozmiar: 10 jardów | Materiał: Papier hipoalergiczny

Niveus Delikatna taśma do ust
ZDJĘCIE:

Niveusa

Ta stworzona przez dentystów opcja jest dostępna w przystępnej cenie zaledwie 10 dolarów za miesięczną dostawę. Taśma, która w rzeczywistości jest hipoalergicznym silikonem klasy medycznej, również nie ciągnie ani nie szarpie skóry – chociaż jest dość lepka. Bonus: Mikroperforacje umożliwiają łatwe rozerwanie taśmy do preferowanego rozmiaru, bez użycia nożyczek.

Rozmiar: 1,5 jarda | Materiał: Silikon klasy medycznej

Taśma do skóry wrażliwej Amazon Nexcare
ZDJĘCIE:

Amazonka

Wielu recenzentów Amazona uwielbia używać tej taśmy medycznej do zaklejania ust. Jeden ze kupujących używa go nawet w połączeniu ze swoim aparatem CPAP i napisał, że taśma „nie podrażnia mojej skóry i dość szybko się usuwa”. Oprócz tego, że jest hipoalergiczna, taśma jest również wodoodporna, co jest miłą cechą, jeśli chodzi o używanie jej na ustach i ustach.

Rozmiar: 4 jardy | Materiał: Nie katalogowany

Taśma na usta VIO2
ZDJĘCIE:

VIO2

Te paski taśmy w kształcie litery H są przeznaczone wyłącznie do zaklejania ust: marka nazywa je „trenerem jamy ustnej”. Można je stosować poziomo lub pionowo, co ułatwia znalezienie idealnego dopasowania. Zadowolone recenzentki zachwycają się zarówno tym, jak dobrze utrzymują się przez całą noc, jak i łatwością ich usunięcia. Dodatkowo możesz je kupić jednorazowo lub w wygodnym modelu abonamentowym.

Rozmiar: 48 pasków | Materiał: Hipoalergiczny klej medyczny, tkanina z domieszką bawełny

Paski do spania MyoTape
ZDJĘCIE:

Amazonka

„To rozciągliwy, elastyczny materiał, który przylega do pierścienia skóry wokół ust, aby zachęcić szczęki do pozostania zamkniętych” – mówi dr Lim o kolejnym z jej wybranych produktów. „Najbardziej nadaje się dla tych, którym nie podoba się pomysł przyklejania taśmy do własnych ust” – mówi, dodając, że te środki również zostały opracowane przez ekspertów. Bawełniany materiał jest hipoalergiczny, doceniamy również to, że paski są dostępne w różnych rozmiarach. Pamiętaj tylko, że nie zadziałają, jeśli masz zarost na twarzy.

Rozmiar: 90 pasków | Materiał: Taśma bawełniana, klej hipoalergiczny

Paski na usta SomniFix
ZDJĘCIE:

SomniFix

Te samoprzylepne paski zakrywają całkowicie usta, podobnie jak maseczka na usta. To powiedziawszy, nad obszarem warg znajduje się mały otwór wentylacyjny, który umożliwia swobodne oddychanie przez usta każdemu, kto może odczuwać klaustrofobię, mając całkowicie zamknięte usta. Klej jest również hipoalergiczny i nie zawiera pozostałości, co dodatkowo zwiększa komfort.

Rozmiar: 28 pasków | Materiał: Specjalnie opracowany hipoalergiczny klej nie zawierający pozostałości

Taśma na usta PAP MD
ZDJĘCIE:

Lek. PAP

Te paski są większe niż wiele innych, zapewniając całkowite i całkowite pokrycie (nawet jeśli masz duże usta). Są wykonane z kleju klasy medycznej (niezawierającego lateksu), który jest wyjątkowo lepki; przyczepią się one nawet do zarostu na twarzy. Ponadto są rozciągliwe, elastyczne i poruszają się wraz z ustami.

Rozmiar: 30 sztuk, paski 2 x 3,5 cala | Materiał: Klej klasy medycznej

Taśma na usta zakładnika
ZDJĘCIE:

Taśma zakładników

Popularna opcja w mediach społecznościowych, taśma Hostage Mouth Tape ma reputację środka minimalizującego chrapanie. I choć zdecydowanie nie zastępują aparatu CPAP, można go używać w połączeniu z nim, aby zapobiec suchości w ustach. Można je kupić w formie miesięcznego zapasu, choć dostępny jest też wygodny model subskrypcji.

Rozmiar: 30 | Materiał: Oddychająca tkanina

Taśma na usta Dream Recovery
ZDJĘCIE:

Odzyskiwanie marzeń

Być może słyszałeś o bambusowych prześcieradłach i piżamach, ale co z bambusową jedwabną taśmą na usta? Ta opcja – dostępna w pionowych paskach i pełnych arkuszach – jest wykonana z jedwabiu bambusowego, który jest nie tylko wygodny, ale także naturalnie antybakteryjny i antybakteryjny. Dodaj do tego doskonale przylegający klej klasy medycznej, który zapewni maksymalny komfort. Wskazówka dla profesjonalistów: podczas zdejmowania pociągnij w dół, a nie na boki.

Rozmiar: 30 | Materiał: Jedwab bambusowy

Jak wybrać odpowiednią taśmę na usta

Hipoalergiczny

Niektóre kleje mogą podrażniać skórę. Poszukanie taśmy wykonanej z hipoalergicznego materiału, takiej jak taśma do skóry wrażliwej Nexcare, to prosty sposób na zminimalizowanie tego prawdopodobieństwa.

Porowaty

Zdaniem obu ekspertów, z którymi rozmawialiśmy, jest to kluczowa cecha, której należy szukać; sama taśma powinna oddychać, nawet jeśli zatyka usta. Taśma mikroporowa 3M pasuje do tego zadania.

Łatwe do usunięcia

„Taśma na usta powinna być łatwa do usunięcia, umożliwiając łatwe rozchylenie warg w przypadku jakiejkolwiek przeszkody w normalnym przepływie powietrza przy zamkniętych ustach” – radzi dr Lim. (Dodatkowo nie chcesz, aby rano podczas usuwania miało wrażenie, że zdzierasz skórę.) Nasz ulubiony wybór, Niveus Gentle Mouth Tape, jest wykonany z silikonu klasy medycznej, który jest dostarczany wyłączyć niezwykle łatwo.

Często Zadawane Pytania

 • Jakie są zalety zaklejania ust?

  Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę, że korzyści z oddychania przez nos są uzasadnione. „Oddychanie przez nos poprawia napięcie mięśni jamy ustnej i szczęki” – podkreśla dr Lim. „Dzięki temu zmniejsza się zapadalność dróg oddechowych, a sen staje się spokojniejszy”. Dodatkowo oddychanie przez nos pozwala filtrować, ogrzewać i nawilżać powietrze, co może zmniejszyć podrażnienia – dodaje specjalistka ds. snu, dr Angela Holliday-Bell. „Oddychanie przez nos poprawia również elastyczność płuc i prowadzi do większej absorpcji tlenu we krwi. Wszystkie te rzeczy pomagają poprawić jakość snu” – mówi.

  To powiedziawszy, chociaż taśma do ust ma wiele zalet, istnieją wyjątki. „Wiele osób zgłasza mniej zaburzeń snu i poczucie większej świeżości po przebudzeniu po zaklejeniu ust, ale nie będzie to korzystne, jeśli występuje poważne strukturalne zwężenie dróg oddechowych, które może być związane z takimi rzeczami, jak poważna przekrwienie lub powiększone migdałki i migdałki” – mówi Doktor Lim. W ostatecznym rozrachunku istnieją badania pokazujące, że zaklejanie ust może być korzystne dla wybranych osób, ale nie wystarczy, aby zalecenie to było szersze, dodaje dr Holliday-Bell.

 • Jakie są wady zaklejania ust?

  Wniosek na wysokim poziomie: obaj eksperci, z którymi rozmawialiśmy, podkreślają fakt, że najlepiej nie podejmować prób zaklejania ust bez uprzedniej odpowiedniej oceny przez lekarza. „Jeśli ktoś podczas snu naprawdę musi oddychać przez usta z powodu niedrożności nosa lub z innych powodów, zaklejenie ust może spowodować trudności w oddychaniu w nocy” – ostrzega dr Holliday-Bell. „Może to również prowadzić do aspiracji, gdy zawartość żołądka przedostaje się do płuc z powodu refluksu lub wymiotów”.

 • Czy zaklejanie ust pomaga na bezdech senny?

  To zależy. Obturacyjny bezdech senny jest problemem wieloczynnikowym, dlatego należy zająć się wieloma kwestiami. Ogólnie rzecz biorąc, drogi oddechowe będą mniej zapadnięte, jeśli mamy zamknięte usta, ale nie będzie to optymalne, jeśli przepływ powietrza przez nos jest ograniczony lub szczęki są zbyt małe, a podstawa języka zmuszona jest spoczywać w gardle, ” wyjaśnia dr Lim.

 • Czy zaklejanie ust pomaga zatrzymać zgrzytanie podczas snu?

  Doktor Holliday-Bell twierdzi, że istnieją pewne dowody wskazujące, że trzymanie ust zamkniętych może być pomocne w zapobieganiu zgrzytaniu, ale ponownie podkreśla znaczenie wcześniejszej rozmowy z lekarzem. Dr Lim nie zgadza się z tym, zauważając, że zgrzytanie zębami jest zwykle sygnałem ostrzegawczym wskazującym na utrudniony przepływ powietrza i że należy zająć się innymi kwestiami (niedrożność nosa, słaba rozstawa języka), aby pomóc w rozwiązaniu problemu zgrzytania.

Wierz nam na słowo

Melanie Rud to pisarka zajmująca się urodą i stylem życia, która porusza szeroki zakres tematów i ma ponad 15-letnie doświadczenie. Na potrzeby tej historii przeprowadziła wywiad z dr Shereen Lim, dentystką z Perth w Australii, specjalizującą się w stomatologicznej medycynie snu i autorką książki Oddychaj, śpij, rozwijaj się. Przeprowadziła także wywiad z dr Angelą Holliday-Bell, lekarzem, specjalistą od snu i certyfikowanym ekspertem ds. snu NEOM Organics.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *