Noszenie filtrów przeciwsłonecznych jest ważne w przypadku ciemnych odcieni skóry – oto dlaczego

Noszenie filtrów przeciwsłonecznych jest ważne w przypadku ciemnych odcieni skóry – oto dlaczego


Powszechnie panuje błędne przekonanie, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych nie jest konieczne w przypadku ciemnej karnacji. W pewnym momencie być może słyszałaś od znajomych, rodziny, a nawet z rozmów w mediach społecznościowych, że codzienne stosowanie filtrów SPF jest opcjonalne, ponieważ skóra melaninowana jest mniej podatna na oparzenia. Rzeczywistość jest taka, że ​​ryzyko późnego rozpoznania czerniaka u pacjentów z czarnym rakiem skóry i czerniakiem jest ponad trzykrotnie większe niż u białych pacjentów niebędących Latynosami – wynika z danych Skin Cancer Foundation. Co więcej, szacowany wskaźnik pięcioletniego przeżycia chorych na czerniaka u osób rasy czarnej chorych na czerniaka wynosi 71% w porównaniu z 94% w przypadku pacjentów rasy białej.

Tak więc, chociaż prawdopodobnie słyszałeś jakąś odmianę powiedzenia „Czarny nie pęka” lub że osoby kolorowe mają wspaniałą skórę i mogą wyglądać energicznie i młodo także w starszym wieku, te szeroko rozpowszechnione stwierdzenia nie są całkowicie PRAWDA. Bez podstawowej pielęgnacji skóry obejmującej filtry przeciwsłoneczne, ciemne odcienie skóry są równie podatne na działanie ostrych promieni słonecznych, a szkody mogą obejmować przedwczesne starzenie się, takie jak zmarszczki, aż po diagnozę raka skóry.

Aby omówić zagrożenia związane z ekspozycją skóry z melanacją na słońce bez zabezpieczenia, eksperci dzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat typowych problemów, takich jak przebarwienia, dlaczego rak skóry jest trudny do wykrycia w tej grupie demograficznej i jak znaleźć produkty z filtrem SPF, które naprawdę pokochasz.

Błędne przekonanie na temat ciemnych odcieni skóry i filtrów przeciwsłonecznych

Jednym z powodów, dla których może istnieć ten powszechny błąd, jest przekonanie, że osoby o głębszej karnacji są naturalnie chronione przed słońcem, co powoduje, że filtry SPF są potrzebne tylko w przypadku białej skóry. To tylko częściowo prawda. Chociaż skóra każdego człowieka wytwarza melaninę, osoby o ciemniejszej karnacji są genetycznie predysponowane do wytwarzania jej większej ilości, w wyniku czego drobny ochrona przed promieniami UV słońca.

Doktor Naana Boakye, certyfikowana dermatolog i założycielka Bergen Dermatology w Englewood Cliffs w stanie New Jersey, wyjaśnia, że ​​dodatkowa ochrona przed promieniowaniem UV nie sprawia, że ​​ciemne odcienie skóry są odporne na raka skóry i starzenie się. „Ciemniejsze odcienie skóry mają naturalnie wyższy współczynnik SPF ze względu na melaninę” – mówi. „Chociaż ciemniejsza skóra jest mniej podatna na oparzenia słoneczne, DNA jest nadal tak samo podatne na uszkodzenia”.

Tosin Eyikogbe, MSN, FNP-C, dyplomowana pielęgniarka rodzinna i specjalistka pielęgniarstwa estetycznego w Skin Spirit, zauważa, że ​​do powstania tego mitu mógł przyczynić się brak produktów z filtrem SPF dostosowanych do koloru skóry. „Kremy z filtrem przeciwsłonecznym są przeznaczone nie tylko dla osób o jasnej karnacji, ponieważ starzenie się i uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV to uniwersalny problem, niezależnie od odcienia i rodzaju skóry” – mówi. Ale jeśli coś nie zostało stworzone z myślą o Tobie, możesz pomyśleć, że to po prostu nie dla Ciebie.

Cavan Images / Kathleen Carney/Cavan/Getty Images

Ekspozycja na słońce, przedwczesne starzenie się i przebarwienia skóry

Ochrona przed niebezpiecznym działaniem słońca to coś więcej niż tylko zapobieganie poparzeniom słonecznym. Ciemniejsze odcienie skóry nadal wymagają ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, aby zmniejszyć ryzyko zaostrzenia typowych problemów skórnych, takich jak przedwczesne starzenie się, przebarwienia i melasma.

Przedwczesne starzenie się, zwane także „uszkodzeniem słonecznym”, „fotouszkodzeniem” lub „fotostarzeniem”, ma miejsce, gdy skóra jest uszkodzona w wyniku długotrwałej ekspozycji na promienie UV, przez co przedwcześnie wygląda ona widocznie starzej. Niektóre z typowych skutków obejmują zmarszczki, plamy starcze, utratę elastyczności i suchość.

Przebarwienia to ciemne obszary skóry, które zazwyczaj przybierają postać plamek, kropek lub małych plam. A chodzenie bez ochrony przeciwsłonecznej może sprawić, że problem ten będzie bardziej wyraźny i trudny do skorygowania. „Rozpoznanie przebarwień to schorzenia kosmetyczne, których leczenie nie jest łatwe i niedrogie, [which] dlatego filtry przeciwsłoneczne są ważne dla każdego odcienia skóry” – mówi Sydney Gives, PA-C i założycielka Skincare By Sydney. „Ekspozycja na słońce wywołuje stan zapalny, prowadzący do przyciemnienia istniejących obszarów przebarwień i powstania nowych. Jest to szczególnie niepokojące w przypadku osób o kolorowej skórze, ponieważ przebarwienia są już powszechnym problemem”.

Innym schorzeniem wpływającym na pigment niektórych obszarów skóry jest melasma, która pojawia się, gdy określone komórki skóry wytwarzają zbyt dużo pigmentu. Gives wyjaśnia, w jaki sposób ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia nasila powstawanie melasmy. „Ekspozycja na promieniowanie UV ze słońca stymuluje melanocyty, komórki skóry wytwarzające pigment” – mówi. „U osób cierpiących na melasmę ta stymulacja może prowadzić do zwiększenia produkcji melaniny, przez co plamy stają się ciemniejsze i bardziej wyraźne”. Otaczające obszary skóry często pozostają jaśniejsze, tworząc niejednolity, plamisty wygląd.

Długotrwała ekspozycja na słońce bez zabezpieczenia i rak skóry

Codzienne życie bez SPF zwiększa również ryzyko rozwoju różnych nowotworów skóry. Boakye wyjaśnia to powiązanie: „Rak skóry to nieprawidłowy wzrost komórek skóry wywołany nadmierną ekspozycją na promienie UV, w tym emitowane przez słońce i solarium”.

Wspomniane powyżej przekonanie, że głębsza karnacja nie pali się na słońcu ani nie wymaga stosowania filtrów przeciwsłonecznych, przyczyniło się do trwających od dziesięcioleci wyzwań związanych z diagnozowaniem raka skóry i nieodpowiednim leczeniem. Doktor Nicole Lee, dyplomowana dermatolog i założycielka Epoch Dermatology w Garden City w stanie New Jersey, dzieli się powodami, dla których wykrywanie raka skóry u ciemniejszych karnacji jest rzadsze, ale znacznie bardziej niebezpieczne. „Z powodu tego postrzegania [that darker skin don’t develop skin cancer as easily]mogą nie odczuwać potrzeby poddawania się corocznym badaniom przesiewowym w kierunku raka skóry. W rezultacie diagnoza jest opóźniona, co skutkuje gorszymi rokowaniami niż w przypadku wcześniejszej diagnozy”.

Pracownicy służby zdrowia, którzy nie są odpowiednio przeszkoleni w rozpoznawaniu raka skóry u tych odcieni skóry, mogą również stworzyć środowisko niewrażliwe rasowo i kulturowo, co utrwala cykl dezinformacji oraz błędnych/późnych diagnoz. Gives podkreśla znaczenie właściwej edukacji i opieki. „Standardowe procedury diagnostyczne mogą być mniej skuteczne w wykrywaniu czerniaka i innych nowotworów skóry w przypadku ciemniejszych odcieni skóry ze względu na różnice w pigmentacji i wyglądzie zmian” – mówi. „Może to prowadzić do pominięcia lub błędnej diagnozy, co jeszcze bardziej opóźnia odpowiednie leczenie. Szkolenie pracowników służby zdrowia w zakresie rozpoznawania raka skóry w przypadku różnych odcieni skóry jest koniecznością”.

LPETTET/E+/Getty Images

Jak rozpoznać oznaki raka skóry

Ocena wszelkich zmian w skórze jest ważna, abyś mógł właściwie bronić się, szukając opieki. Lee dzieli się tym, na co należy zwrócić uwagę podczas samobadania. „Rak skóry inny niż czerniak może objawiać się brodawkowatymi naroślami, które są łuszczące się i szorstkie, lub pryszczami, które nie znikają i zaczynają krwawić” – mówi. „U pacjentów kolorowych czerniak często pojawia się w nietypowych miejscach, takich jak wewnętrzna wyściółka jamy ustnej, narządy płciowe, dłonie, podeszwy i paznokcie”. Ponieważ inne nowotwory skóry u osób o ciemniejszej karnacji mogą być trudniejsze do wykrycia, Gives podaje oznaki, na które należy zwrócić uwagę, podkreślając znaczenie zwracania uwagi na wszelkie ciemne plamy lub legiony, które są całkowicie płaskie i zmieniają się z czasem. „Zwróć uwagę na pieprzyki, które pojawiają się nagle, zmieniają rozmiar, kształt, kolor lub szybko rosną” – radzi. „Szukaj asymetrii, nieregularnych granic, wielu kolorów lub odcieni koloru w obrębie pieprzyka, rozmiaru większego niż gumka od ołówka i ewolucji w czasie”.

Jak wybrać odpowiedni krem ​​​​przeciwsłoneczny

Ciemniejsze odcienie skóry były historycznie wykluczane z kategorii filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ istniały ograniczone opcje, które nie pozostawiały po sobie białego, popielatego nalotu. Nadal jest wiele do zrobienia, ale coraz więcej marek tworzy produkty integracyjne, które można stosować do różnych karnacji.

Obecnie istnieją dwie kategorie filtrów przeciwsłonecznych zatwierdzone przez FDA: chemiczne i fizyczne. Boakye wyjaśnia różnice. „Fizyczny filtr przeciwsłoneczny, znany również jako mineralny filtr przeciwsłoneczny, zawiera tlenek cynku, dwutlenek tytanu lub ich kombinację. Ten rodzaj filtrów przeciwsłonecznych pochłania i odbija światło słoneczne, tworząc warstwę ochronną, która służy jako bariera” – mówi. „Chemiczne filtry przeciwsłoneczne zawierają składniki na bazie węgla, takie jak między innymi oksybenzon, oktinoksat i awobenzon, i działają poprzez pochłanianie światła UV”.

Aby znaleźć filtr SPF, który będziesz nosić na co dzień, zastanów się, jak będzie on pasował do Twojej codziennej rutyny i rodzaju skóry. „Osoby o wrażliwej skórze, w ciąży lub karmiące piersią mogą korzystać z mineralnych filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ są one delikatniejsze” – mówi Eyikogbe. „Chemiczne filtry przeciwsłoneczne często zawierają składniki, które mogą pomóc w pielęgnacji skóry, takie jak środki nawilżające do skóry suchej, retinole przeciwdziałające procesom starzenia i przeciwutleniacze, takie jak witamina C poprawiająca koloryt”.

Kupuj produkty SPF dla ciemnych odcieni skóry

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *