Pielęgnacja skóry inspirowana kliniką skóry to kolejny duży trend K-Beauty

Pielęgnacja skóry inspirowana kliniką skóry to kolejny duży trend K-Beauty


W czasach, gdy dominują ulepszenia, a zastrzyki są bardziej innowacyjne niż kiedykolwiek, terminy wcześniej zarezerwowane dla gabinetu dermatologa zaczynają pojawiać się w codziennej pielęgnacji skóry. Marki prześcigają się w promowaniu swoich najnowszych produktów jako „klasy medycznej” i „klasy klinicznej” (oba nieuregulowane terminy, które zdaniem dermatologów to czysto marketingowy żargon) lub porównują swoje najnowsze serum do botoksu w butelce lub wypełniacza w słoiku.

Podnieś to na wyższy poziom, a otrzymasz najnowsze trendy na scenie K-beauty. Zazwyczaj preparaty, które można porównać do wizyt u dermatologa w domu, opierają się na już popularnych składnikach, takich jak kapsułkowane peptydy i wieloskładnikowy kwas hialuronowy. Ale idź do dowolnego sklepu Daiso w Korei, a zobaczysz, że VT Cosmetics Reedle Shot, który w swojej formule zamienia częściej spotykane systemy dostarczania na zawiesinę mikroskopijnych drobinek, znika z półek. A raczej nie zobaczycie, bo przez pięć tygodni, które spędziłem w Seulu tej wiosny (a według moich znajomych znacznie wcześniej), bilety były wyprzedane w każdym Daiso, które odwiedziłem.

Mikroigłowe drzazgi, egzosomy i PDRN (polideoksyrybonukleotyd) to tylko niektóre ze składników znajdujących się obecnie w centrum najbardziej wirusowych premier K-beauty. Stanowią etap pomostowy pomiędzy codzienną rutyną a wizytą u dermatologa. Stanowią dla marek nowy sposób na przeniesienie kliniki dermatologicznej bezpośrednio na blat w łazience.

„Koreańskie innowacje kosmetyczne, które odniosły największy sukces, często opierały się na zabiegach i procedurach stosowanych w chirurgii lub medycynie” – mówi Charlotte Cho, estetka i współzałożycielka then I Met You i Soko Glam. Cho przywołuje przykład kremów BB z początku XXI wieku, które inspirowano nawilżającymi, barwionymi kremami nawilżającymi z filtrem SPF „często podawanym pacjentom, którzy musieli zakryć i chronić blizny po zabiegach chirurgicznych”. Innym dobrze znanym przykładem są plastry na pryszcze; plastry hydrokoloidowe stosowane do ochrony skóry po zabiegach laserowych lub chirurgicznych przekształciły się w mniejsze, spłaszczające wypryski krążki, jakie znamy dzisiaj.

Teraz marki K-beauty znalazły inny sposób na butelkowanie tych zabiegów. „Nawet w 2024 r. nadal obserwujemy, że innowacje w dziedzinie urody w Korei wynikają z trendów w środowisku medycznym, np. u dermatologów i chirurgów plastycznych” – mówi Cho. Ale czy one rzeczywiście działają i czy możesz zamienić wizytę u dermatologa na koszyk Amazon? Poniżej eksperci zastanawiają się nad rosnącą popularnością najnowszych produktów do stosowania miejscowego K-beauty inspirowanych zabiegami, kto może z nich skorzystać, a także co musisz wiedzieć, zanim skorzystasz z każdej premiery, którą zobaczysz na swoim TikTok FYP.

Planowanie zdjęć 2 / Imazins/ImaZinS/Getty Images

Czym jest K-Beauty inspirowane kliniką i dlaczego jest tak popularne?

Od serum mikroigłowego po boostery inspirowane zastrzykami, marki szukają preparatów wybranych z oferty klinik dermatologicznych. „Zabiegi kosmetyczne w Korei są często innowacyjne” – mówi dr Y. Claire Chang, lekarz medycyny, certyfikowany dermatolog w UnionDerm w Nowym Jorku. „Zastrzyki z PRP (osocza bogatopłytkowego) i botoks na mięśnie żwaczy i ramiona były popularne w Korei kilka lat, zanim stały się popularne w USA”. Obecnie klienci w Korei coraz częściej proszą o zastrzyki PDRN, terapię egzosomami i Juvelook, mówi Chang .

Zamiast porównywać istniejące składniki, takie jak peptydy, do tych terapii, marki zajęły się szukaniem sposobów na miejscowe włączenie tych doświadczeń. „Marki K-beauty opracowały produkty inspirowane zabiegami kosmetycznymi wykonywanymi w gabinecie, zapewniając klientom szerszy dostęp do potencjalnych korzyści” – mówi Chang. Łatwo zauważyć atrakcyjność. „Chociaż nie każdy może pojechać do Korei na zabiegi, te produkty do pielęgnacji skóry umożliwiają regularne stosowanie tych składników w ramach domowego programu pielęgnacji skóry” – mówi.

Marki widzą wszystko w ten sam sposób. Medicube, twórca ulubionego urządzenia do pielęgnacji skóry Hailey Bieber, mocno stawia na nowy zastrzyk Zero Exosome Shot. „Wybraliśmy egzosomy, ponieważ są to drogie składniki stosowane w rzeczywistych procedurach dermatologicznych i chcieliśmy stworzyć produkt o rzeczywistych efektach” – mówi Lyla Chang, menedżer marki i lider zespołu Medicube. „Dodatkowo liczba wyszukiwań tego składnika w Korei stale rosła w ciągu ostatnich trzech lat”. Chang twierdzi, że terapia egzosomowa jest obecnie „jedną z najbardziej poszukiwanych metod leczenia w Korei”.

Dwa czynniki stanowią barierę w rezerwacji zabiegu: czas przestoju po zabiegu i koszt. Ponieważ terapię egzosomową należy prowadzić w połączeniu z mikroigłami lub laserem, proces ten może być bolesny i powodować działania niepożądane, takie jak zasinienie i obrzęk. Chang twierdzi, że w Korei pojedyncza sesja kosztuje około 200 000 KRW (około 150 dolarów). (W Stanach Zjednoczonych jedna sesja terapii egzosomowej może kosztować od 400 do 2000 dolarów). „Zero Exosome Shot można stosować bez tych skutków ubocznych” – mówi. „W porównaniu, [it] jest znacznie bardziej opłacalne.”

Czy pielęgnacja skóry inspirowana kliniką rzeczywiście działa?

Zapytaj dowolnego eksperta, czy Twoje najdroższe serum rzeczywiście może odtworzyć zastrzyk z botoksu, a powie Ci, abyś odpowiednio określił swoje oczekiwania. Inspirowana kliniką K-beauty nie jest wyjątkiem. „Głębokość podawania i skuteczność tych leków miejscowych mogą różnić się od tych stosowanych w gabinecie” – mówi Chang. Podobnie jak w przypadku terapii egzosomowej, składniki te zazwyczaj dostarczane są za pomocą zastrzyków, laserów lub mikronakłuwania w celu głębszego wchłonięcia. Usuń ten element, a ilość składników, które mogą przeniknąć, jest ograniczona.

Weź zastrzyki PDRN. „Jednym z najpopularniejszych obecnie zabiegów w Korei jest PDRN, polegający na wstrzyknięciu w skórę składników pochodzących z jaj łososia w celu uzyskania efektu liftingu i ujędrnienia” – mówi Cho. Składnik ten jest „naturalnie występującym elementem budulcowym DNA, który ma kilka potencjalnych korzyści dla skóry, w tym stymulację produkcji kolagenu i elastyny, zmniejszenie pigmentacji i zmniejszenie stanu zapalnego” – mówi Chang.

Nawet bez igieł obietnica korzyści na poziomie powierzchni jest wystarczająco duża. Jednym z najbardziej udanych przykładów jest serum PDRN Caffeine Shot firmy IOPE. Zainspirowana preparatem do wstrzykiwań na bazie łososia, marka formułuje swoje serum na bazie bio-PDRN pochodzenia roślinnego, wykonanego z lizatu enzymu Lactacillus z zielonej herbaty. Cho i dr Chang są fanami. „Zawiera również 20 000 ppm kofeiny, która stanowi 1/18 wielkości kolagenu, dzięki czemu wnika w skórę, zapewniając silny efekt liftingujący” – mówi Cho. „Nazywamy ten zabieg „Botoksem w butelce”. Przedstawiciel marki z IOPE potwierdził, że wprowadzenie na rynek pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się produktów i otrzymało siedem nagród w pierwszym roku obecności na rynku.

Nowy Zero Exosome Shot firmy Medicube również ma dobry start. Chang twierdzi, że klienci są zaintrygowani „pobudzającym działaniem” tej formuły i zgłaszają, że „następnego dnia ich makijaż trzymał się znacznie lepiej” dzięki silnemu działaniu wygładzającemu serum. A VT Reedle Shot, który wykorzystuje podobny system dostarczania, jest niewątpliwie sukcesem wyprzedanym. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie stałeś na koreańskim Daiso, po prostu wyszukaj je na TikToku, aby zobaczyć dowód, że wielokrotnie stało się wirusowe.

Chociaż sama liczba świetnych recenzji sugerowałaby, że te produkty zdecydowanie się sprawdzają coś„działają” w tym sensie, że mogą dawać widoczne korzyści podobne do Twoich ulubionych leków stosowanych miejscowo, a nie jako prawdziwe substytuty zastrzyków i głębszych terapii.

„Celem wszystkich tych produktów do pielęgnacji skóry jest zwiększenie nawilżenia i poprawa elastyczności skóry” – mówi dr David Kim, lekarz medycyny, certyfikowany dermatolog w Idriss Dermatology w Nowym Jorku i założyciel Lightsaver. „Są innowacyjne i zabawne, ale potrzebują więcej dowodów, aby w znaczący sposób wykazać wyniki”. Kim podziela pogląd Changa, że ​​leczenie szpitalne zawsze będzie skuteczniejsze ze względu na wyższe stężenia i głębsze sposoby podawania. Ponieważ te składniki i systemy dostarczania są stosunkowo nowe w porównaniu z kultowymi klasykami, takimi jak witamina C i retinol, brakuje im również badań klinicznych potwierdzających tradycyjnie stosowane receptury. To nie jest złe; oznacza to po prostu, że należy przeprowadzić więcej badań. „Niektóre [of these] gwiezdne składniki są poparte badaniami laboratoryjnymi sugerującymi potencjalne korzyści, ale w literaturze naukowej wciąż brakuje dużych badań klinicznych” – mówi Chang.

Być może, aby to zrównoważyć, marki K-beauty połączyły w tej samej formule popularne „główne” składniki z bardziej znanymi składnikami pomocniczymi, aby zapewnić podwójną dawkę korzyści. „Większość tych formuł zawiera kombinację innych korzystnych składników do pielęgnacji skóry, takich jak niacynamid, AHA/BHA, retinole i składniki nawilżające” – mówi Chang. Chociaż podkreśla, że ​​potrzeba więcej badań klinicznych, aby ocenić miejscową skuteczność PDRN i egzosomów, „składniki wydają się obiecujące […for] dla każdego, kto szuka ogólnego odmłodzenia skóry, przeciwdziałania efektom starzenia i rozświetlenia.”

Czy inspirowany kliniką K-Beauty jest bezpieczny dla każdego?

Chociaż produkty miejscowe są ogólnie postrzegane jako tańsza alternatywa dla zabiegów gabinetowych, niektóre produkty już wywołały kontrowersje. Jeśli kiedykolwiek oglądałeś TikTok na temat VT Reedle Shot lub innych serum zawierających kolce, prawdopodobnie zobaczysz wzmiankę o wirusowym filmie dermatologa, doktora Draya. W filmie dr Dray wyraża swoje obawy dotyczące potencjalnego ryzyka reakcji na ciało obce z kolców zawartych w preparacie.

W przypadku marek takich jak VT Cosmetics i Medicube spikule są jedną z metod potencjalnego dostarczania składników nieco głębiej w skórę. „To nowy system dostarczania, który nie był powszechnie stosowany” – mówi Kim i jest to jeden z powodów, dla których jest on tak szczegółowo analizowany. Stworzone tak, aby naśladować efekt mikronakłuwania bez igieł, drzazgi „są wielokomórkowymi składnikami organicznymi, które są około 13 razy mniejsze niż pory i składają się głównie z krzemionki i węglanu wapnia” – mówi Chang. Konstrukcja „w kształcie igły” ma umożliwić „dostarczanie składników aktywnych głębiej w skórę” – mówi. W przypadku VT Reedle Shot drzazgi stanowią system dostarczania centella asiatica, kwasu hialuronowego i kompleksu aminokwasów. Celem Zero Exosome Shot firmy Medicube jest większa absorpcja egzosomów.

Więc o co chodzi? Dla doktora Draya i innych twórców główną obawą jest to, czy nierozpuszczalne kolce mogą pozostać w skórze po użyciu. Firma VT Cosmetics odniosła się do tej kwestii w często zadawanych pytaniach, w których znajduje się informacja, że ​​„Cica Reedle została zaprojektowana tak, aby naturalnie złuszczać się wraz z martwymi komórkami skóry w ciągu kilku dni po aplikacji. Jeśli pozostaną jakiekolwiek pozostałości, nie zostaną wchłonięte przez organizm; zamiast tego zostaną usunięte w sposób naturalny.” Medicube również umieszcza to pytanie na stronie produktu Zero Exosome Shot z podobną odpowiedzią.

Dermatolodzy, z którymi rozmawiałam, nie wyrażali obaw dotyczących pozostawania drzazg, ale ostrzegają osoby o wrażliwej skórze lub z problemami skórnymi, aby przed użyciem przeprowadziły test płatkowy. Kim twierdzi, że ogólnie „każdy może skorzystać z tych składników”, ale połączenie spikuli i środków złuszczających „może działać drażniąco na osoby o wrażliwej skórze, trądziku różowatym lub skórze skłonnej do egzemy”. Chociaż produkty te zostały przetestowane przez marki pod kątem wrażliwej skóry, Chang twierdzi również, że w przypadku nadwrażliwości dobrym pomysłem jest „wykonanie małego testu płatkowego przed nałożeniem na całą twarz”.

Najlepsze produkty K-Beauty inspirowane zabiegami kliniki skóry

Zaintrygowany następną generacją K-beauty inspirowaną kliniką? Nie jesteś sam. Cho twierdzi, że IOPE PDRN Caffeine Shot jest obecnie „najszybciej sprzedającym się serum” na Soko Glam, „na podstawie wyników, jakie widzą ludzie”. Nie odwołuj wizyty z botoksem, ale wśród tych popularnych premier możesz znaleźć coś nowego, co pokochasz. „Myślę, że te zabiegi inspirowane medycyną, jeśli zostaną wykonane mądrze i fachowo przez marki inwestujące w badania i rozwój oraz badania kliniczne, mogą być skuteczne dla Twojej skóry” – mówi. Oto pięć najpopularniejszych produktów do pielęgnacji skóry inspirowanych klinikami, które warto wypróbować już teraz.

CNP

Aktywna ampułka wzmacniająca Derma+ Answer

50 dolarów

Podczas tej wiosny zwiedzając laboratoria LG w Seulu, zakochałam się w ampułce PDRN firmy CNP Laboratory, jednej z najpopularniejszych koreańskich marek kosmetyków do pielęgnacji skóry. Formuła oparta na markowym S-PDRN zawiera również starannie przetestowaną mieszankę silnych składników: kolagenu, skwalanu, adenozyny, trokserutyny i niacynamidu. Formuła szybko się wchłania i zapewnia widoczne rezultaty, pozostawiając moją skórę pulchną, gładką i zdrową.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *