Stosować olej kokosowy na skórę?  Poznaj zalety i wady

Stosować olej kokosowy na skórę? Poznaj zalety i wady

Olej kokosowy to jeden z tych składników, który ma tyle samo potencjału w kuchni, co w codziennej pielęgnacji skóry. Ale na każdy artykuł zachwalający go jako eliksir upiększający, inny mówi, że olej kokosowy do pielęgnacji skóry jest przereklamowany. Zatem jak korzystne jest dodanie oleju kokosowego do codziennej pielęgnacji skóry?

To zależy, zaczynając od rodzaju oleju kokosowego, którego używasz na skórze. „Olej kokosowy pozyskiwany jest z miąższu dojrzałych owoców kokosa, który występuje na wyspecjalizowanych palmach tzw Cocos nucifera (drzewa kokosowe)” – mówi Suzanne Friedler, lekarz medycyny, certyfikowany dermatolog w Advanced Dermatology PC w Nowym Jorku. „Istnieją różne procesy mechaniczne i chemiczne stosowane w produkcji oleju kokosowego – do stosowania w pielęgnacji skóry, nierafinowany (pierwotny lub Zalecany jest olej kokosowy tłoczony na zimno z pierwszego tłoczenia.”

Dzieje się tak dlatego, że gdy olej kokosowy jest tłoczony na zimno, co oznacza, że ​​jest usuwany bez użycia ciepła, uważa się, że w procesie tym zostaje zatrzymana większa ilość składników odżywczych z oleju w porównaniu z innymi metodami przetwarzania. (Więcej na ten temat później.)

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób te składniki odżywcze mogą pomóc Twojej skórze wzmocnić i czy olej kokosowy jest dobrym dodatkiem do codziennej pielęgnacji skóry, oto, co wiedzą dotychczas dermatolodzy.

Getty Images / Anna Efetova / bombuscreative

Plusy i minusy stosowania oleju kokosowego na skórę

Jedną z głównych ról, jaką olej kokosowy może odegrać w codziennej pielęgnacji skóry, jest funkcja nawilżająca, ponieważ jest bogata w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe – w szczególności kwas laurynowy, który ma poważne właściwości antybakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, oraz kwas linolowy. nawilżacz gwiazda rocka.

Zmiękczające właściwości oleju kokosowego mogą korzystnie wpływać na naprawę funkcji barierowych skóry (najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, która chroni organizm przed zagrożeniami środowiskowymi), co czyni go szczególnie pomocnym dodatkiem do codziennej pielęgnacji skóry, jeśli masz suchą, wrażliwą skórę lub atopowe zapalenie skóry.

Oprócz tego, że doskonale nawilża, olej kokosowy ma zdolność działania jako warstwa ochronna, która osadza się na skórze i zatrzymuje wilgoć, jednocześnie zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody (gdzie woda przechodzi przez skórę i odparowuje do powietrza).

Ta warstwa ochronna pomaga skuteczniej naprawiać pęknięcia w zewnętrznych warstwach skóry, utrudniając działanie szkodliwych bakterii, takich jak Gronkowiecbakterię powszechnie występującą na skórze, aby zaatakować i wywołać infekcję, mówi Friedler.

Według badania z 2018 roku opublikowanego w czasopiśmie „.” olej kokosowy ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające International Journal of Molecular Sciences. Właściwości te, w połączeniu z nawilżającym i zmiękczającym działaniem oleju kokosowego, mogą potencjalnie przyspieszyć gojenie się ran.

A ponieważ jego właściwości przeciwutleniające mogą pomóc zneutralizować wolne rodniki pochodzące z promieni UV i zanieczyszczeń oraz zapobiegać im, „stosowanie oleju kokosowego po ekspozycji na słońce może być korzystne dla skóry” – mówi certyfikowany dermatolog Hadley King z Nowego Jorku.

Jedno zastrzeżenie: nie nakładaj oleju kokosowego na oparzenia słoneczne – działa on jak uszczelniacz, co spowoduje zatrzymanie ciepła i pogorszenie oparzenia. Gdy Twoja skóra będzie miała kilka dni na zagojenie się i nie będzie już miała wrażenia, że ​​płonie, możesz nałożyć olej kokosowy, aby go zagoić i nawilżyć.

Chociaż niektórzy twierdzą, że olej kokosowy rozjaśnia ciemne plamy i wyrównuje koloryt skóry, obecnie nie ma niezbitych dowodów na to, że jest to prawdą. Powiedziawszy to, nie zaszkodzi spróbować i przekonać się samemu.

Czy warto stosować olej kokosowy na twarz?

Pomimo antybakteryjnych i przeciwdrobnoustrojowych właściwości oleju kokosowego, nie jest on najskuteczniejszym środkiem w walce z trądzikiem. „Olej kokosowy jest dość komedogenny, co oznacza, że ​​może zatykać pory i powodować trądzik” – mówi King. „Jeśli masz tłustą skórę i skłonność do trądziku, oleju kokosowego nie należy nakładać na obszary podatne na trądzik”. Unikaj nakładania oleju kokosowego na twarz, klatkę piersiową, górną część pleców i ramiona, ponieważ w tych obszarach skóry znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, a przed całkowitym użyciem wykonaj testy na innych obszarach ciała.

„Nie polecam również oleju kokosowego jako filtra przeciwsłonecznego” – mówi Friedler. „Nie ma wystarczających dowodów na poparcie jego zastosowania w tej roli”. CDC stwierdza, że ​​olej kokosowy może faktycznie wydłużyć czas spalania u poszczególnych osób, ale poziom ochrony przed promieniowaniem UV jest bardzo niski. Zamiast tego zaleca się ochronę skóry za pomocą filtra przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, który ma co najmniej SPF 30.

Jak wybrać najlepszy olej kokosowy dla skóry

Zarówno rafinowane, jak i nierafinowane oleje kokosowe zawierają trójglicerydy (kwasy tłuszczowe) i są doskonałymi środkami nawilżającymi. Ponieważ jednak nierafinowany olej kokosowy ma wyższą zawartość składników odżywczych (związków wytwarzanych przez rośliny w celu ochrony ich przed zagrożeniami środowiskowymi, takich jak przeciwutleniacze), jest to najlepszy wybór do pielęgnacji skóry.

„Wysokie temperatury stosowane w procesie produkcyjnym rafinowanego oleju kokosowego usuwają wiele przeciwutleniaczy zawartych w oleju, dlatego eksperci ds. pielęgnacji skóry zalecają stosowanie nierafinowanego oleju kokosowego w celu uzyskania dodatkowych korzyści” – mówi King.

Korzystanie z organicznego oleju kokosowego tłoczonego na zimno oznacza, że ​​stosuje się delikatniejszą metodę przetwarzania, która nie obejmuje pestycydów, chemikaliów ani dodatków w gotowym produkcie – to kolejny ogromny plus dla Twojej skóry.

Kiedy będziesz gotowy dodać olej kokosowy do swojej rutynowej pielęgnacji skóry – jako krem ​​nawilżający, balsam do ust, krem ​​do golenia lub wszystkie powyższe – rozważ skorzystanie z jednej z tych popularnych opcji.

All Good Organiczna żywność dla skóry z oleju kokosowego

Amazonka

Ten olej kokosowy jest wytwarzany ręcznie w małych partiach z organicznego nierafinowanego oleju kokosowego, który posiada certyfikaty USDA i Leaping Bunny. Jest również dostępny w zapachach takich jak lawenda i trawa cytrynowa, dzięki czemu możesz cieszyć się relaksującymi korzyściami aromaterapeutycznymi podczas nawilżania.

COCO & CO. Organiczny, czysty olej kokosowy Extra Virgin do włosów i skóry

Amazonka

Olej kokosowy Coco & Co. wytwarzany jest z najświeższych orzechów kokosowych – nie starszych niż trzy dni – i skrupulatnej metody ekstrakcji, która pozwala uzyskać krystalicznie czysty olej kokosowy, który nie jełcze.

Kopari 100% organiczny stopiony kokos

Kopari Organic Coconut Melt jest wytwarzany w zrównoważonych, zasilanych energią słoneczną laboratoriach w południowej Kalifornii przy użyciu wyłącznie świeżych, organicznych kokosów.

Nutiva Organiczny, tłoczony na zimno olej kokosowy z pierwszego tłoczenia

Amazonka

Nutiva współpracuje z rolnikami ekologicznymi w zakresie świeżych, organicznych kokosów i rygorystycznie przestrzega wytycznych USDA dotyczących produktów organicznych i niezawierających GMO. Ta popularna marka wykorzystuje całkowicie naturalny proces ekstrakcji w prasie na zimno, aby uzyskać czysty, bogaty w składniki odżywcze olej kokosowy.

Viva Naturals Organiczny olej kokosowy – nierafinowany, tłoczony na zimno olej kokosowy Extra Virgin

Amazonka

Tłoczony na zimno olej kokosowy Viva Naturals posiada certyfikat USDA, nie zawiera GMO i jest uprawiany i zbierany organicznie bez użycia szkodliwych chemikaliów i dodatków.

Konkluzja

Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli myślisz o przeniesieniu oleju kokosowego z kuchni do łazienki w ramach rutynowej pielęgnacji skóry. Najpierw nałóż na skórę tłoczony na zimno, nierafinowany olej kokosowy z pierwszego tłoczenia lub z pierwszego tłoczenia. Chociaż oleju kokosowego nie należy stosować na twarz ze względu na działanie komedogenne, można go stosować jako krem ​​nawilżający do reszty ciała. A dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym i przeciwbakteryjnym olej kokosowy może korzystnie wpływać na gojenie się ran i ekspozycję na słońce. Jeśli jednak masz oparzenia słoneczne, odczekaj kilka dni przed nałożeniem na nie oleju kokosowego, aby uniknąć zatrzymania ciepła w skórze.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *